Penktadienis, 2025.04.04
Reklama

Kaip tinkamai pasirinkti ir dėvėti medicininę kaukę?

Šaltinis: vlmedicina | 2021-11-17 10:25:53

Renkantis patikimą medicininę kaukę pirmiausia ant pakuotės reikia ieškoti Europinio sertifikavimo atitikties ženklo CE, o kaukę įsigijus, ją būtina tinkamai dėvėti.

Kaukė
Kaukė / Pixabay.com

Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialisto Jono Antanavičiaus, medicininė veido kaukė turi atitikti medicininės kaukės standarto EN 14683:2014 nustatytus reikalavimus, nes jų efektyvumas būna patvirtintas laboratoriniais tyrimais.

Medicininės kaukės - tai medicinos priemonė, kuri susideda iš trijų sluoksnių: vidurinis - filtro sluoksnis įklijuotas (įlietas) tarp dviejų audinio sluoksnių. Išorinė kaukės pusė dažniausiai būna spalvota, kurį visada turi būti išorėje, o šviesioji pusė liečiasi su veidu. Medicininių kaukių filtravimo efektyvumas siekia iki 95 procentų, o respiratorių iki 99 procentų.

Medicininė veido kaukė yra profilaktikos priemonė, apsauganti žmogaus kvėpavimo takus nuo oro lašeliniu būdu plintančių dalelių, įskaitant užkrečiamas ligas sukeliančių virusų, bakterijų.

Medicininės kaukės būna kelių tipų – pirmojo ir antrojo. „Informacija apie kaukių tipus būna užrašyta ant kaukių dėžutės ir tokios kaukės žymimos CE ženklu, kuris nurodo, kad jos yra sertifikuotos. CE ženklu pažymėta prekė atitinka visus Europos Sąjungos saugos, sveikatos ir aplinkos apsaugos reikalavimus, kuriuos užtikrina pats gamintojas. Jeigu ši informacija ant pakuotės nėra pateikiama, tai tokios kaukės daugiausiai skirtos dirbti dulkėtoje, užterštoje aplinkoje, tačiau saugantis virusų negali užtikrinti efektyvumo“, – aiškina ULAC specialistas J.Antanavičius.

Pasak J. Antanavičiaus, gyventojams pakanka rinktis pirmojo tipo medicinines kaukes, siekiant sumažinti infekcijų plitimo riziką tarp žmonių. Pirmojo tipo kaukės neskirtos naudoti operacinėse. Tam reikėtų II ar IIR tipo medicininių kaukių. IIR tipo veido kaukės (EN 14683) yra sudarytos iš keturių sluoksnių, neleidžiančios dalelėms pasiekti kitų asmenų ar darbo paviršių. Šio tipo kaukes sertifikavo Pasaulio sveikatos organizacija.

ULAC medikai atkreipia dėmesį, kad medicininės kaukės turėtų būti dėvimos tinkamai: kaukė turi būti patogiai ir tvirtai užfiksuojama, kad nenusmuktų, kraštus ties nosimi ir skruostais būtina prispausti prie veido, kad tvirtai priglustų ir neliktų plyšių. Medicininė kaukė turi būti uždėta ant veido taip, kad pilnai apimtų nosies, burnos ir smakro sritis. Įkvepiant ir iškvepiant būtina įsitikinti, kad oras nepraeina per kaukės plyšius. Dėvint kaukę, būtina neliesti jos rankomis, o sudrėkusią kaukę rekomenduojama nedelsiant pakeisti nauja.

Medicininės kaukės yra vienkartinės, todėl rekomenduojama laikytis gamintojo rekomendacijų ir nedėvėti jos ilgiau kaip 4 valandas. Taip pat rekomenduojama, prieš užsidedant kaukę, kruopščiai nusiplauti rankas su muilu ar įtrinti alkoholiniu antiseptiku.

Kaukių dėvėjimas, rankų plovimas, dezinfekavimas, atstumų laikymasis ir kitos nemedicininės poveikio priemonės sumažina ne tik COVID-19, bet ir kitų peršalimo ligų sezono metu plintančių infekcijų, pavyzdžiui, gripo užsikrėtimo riziką.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikų medikai pirmą kartą Lietuvoje operavo dar negimusį vaisių
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų