Ketvirtadienis, 2025.04.03
Reklama

Kaip vartoti vitaminus, kad jie būtų naudingi organizmui

Šaltinis: vlmedicina | 2023-01-09 11:00:54

Kartais paprasčiausiai vartoti vitaminų nepakanka. Norint efektyvaus rezultato be tokių šalutinių poveikių kaip pykinimas ar mieguistumas, svarbu žinoti, kaip teisingai kiekvieną iš vitaminų reikia vartoti. Kuriuos vitaminus geriausia vartoti ryte ir vakare, o kada geriau tuščiu skrandžiu arba kaip tik valgant sočiųjų riebalų turintį maistą?

Vitaminai šaukštelyje
Vitaminai / Shutterstock.com

Kaip grupuojami vitaminai?

Norint, kad organizmas geriau pasisavintų vitaminus, svarbu pasirinkti tinkamą jų vartojimo būdą, pasakoja vaistininkė Jelena Deksnienė. Anot jos, svarbiausia pasitikrinti, kuriuo dienos metu juos vartoti, ir taip pat įsitikinti – jie tirpūs vandenyje ar riebaluose.

„Atsakę sau į šiuos du klausimus, jūs iš karto galėsite žinoti, koks vitamino vartojimo būdas bus naudingiausias jūsų sveikatai. Pavyzdžiui, jeigu vitaminas yra tirpus riebaluose, kur kas geriau jį vartoti valgio metu. Tuo tarpu kai kurie vitaminai gali būti vartojami tik rytais dėl to, kad jų poveikis yra tonizuojantis, arba atvirkščiai – vartojami vakarais dėl atpalaidavimo, todėl suvartojus ryte jus gali apimti mieguistumas. Šios taisyklės itin svarbios ir dėl tokių šalutinių poveikių kaip pykinimas“, – pasakoja J. Deksnienė.

Vaistininkė apžvelgia dažniausiai vaistinių lentynose ieškomus vitaminus ir trumpai papasakoja, kaip kiekvieną iš jų reikėtų vartoti.

Vitaminas C. Jis yra tirpus vandenyje. Jį galima vartoti bet kuriuo paros metu, tik svarbiausia, norint geresnio įsisavinimo, šį vitaminą užsigerti didesniu kiekiu vandens. Taip pat patariama rinktis liposominės sudėties vitaminą C.

B grupės vitaminai. Šiuos vandenyje tirpius vitaminus rekomenduojama vartoti ryte, kadangi vakare jie gali suteikti organizmui energijos ir taip prailginti jūsų užmigimo laiką. Geriausia juos vartoti pusryčių valgymo metu.

Vitaminas D. Šis vitaminas yra tirpstantis riebaluose, todėl jį patariama vartoti valgio metu, o geriausia tuomet, kai patiekalą sudaro daugiau sočiųjų riebalų kaip avokadai, natūralus jogurtas arba alyvuogių, linų aliejai. Jį rekomenduojama vartoti pirmoje dienos pusėje, jog lengviau galėtumėte užmigti vakare.

Geležis. Šis vitaminas itin sudėtingai tirpsta vandenyje. Geriausiai mūsų organizmas ją pasisavina tuomet, kai ši vartojama 1–2 val. prieš valgį. O jeigu pasireiškia pilvo skausmas, raižymas ar viduriavimas – tuomet bent 2 val. po valgio. Geležies preparatų nepatartina vartoti kartu su pieno produktais bei kava, kadangi šie mažina geležies pasisavinimą. Kad geležies pasisavinimas būtų efektyvesnis, rekomenduojama kartu vartoti vitaminą C arba folio rūgštį.

Multivitaminai. Jie yra tirpūs riebaluose, tad norint efektyvaus jų įsisavinimo patariama šiuos gerti ryte arba vakare, tik svarbiausia, jog jie būtų vartojami valgio metu. Valgant tikrai nepamaišys ir daugiau sočiųjų riebalų turintys produktai.

Žuvų taukai. Nepriklausomai, kada vartojate žuvų taukus – ryte ar vakare – svarbu juos sugerti valgio metu. Vartojant su sočiųjų riebalų turinčiais produktais, omega-3 mūsų organizmas galės įsisavinti dar geriau.

Cinkas. Cinko papildai yra veiksmingiausi, jei jie vartojami bent 1 valandą prieš valgį arba 2 valandas po valgio. Tačiau jei cinko papildai sukelia skrandžio sutrikimus, juos galima vartoti ir valgio metu.

Magnis. Magnio papildus taip pat reikėtų vartoti pavalgius, kadangi vartojami tuščiu skrandžiu jie sukelti viduriavimą. Nors kai kurie šį vitaminą geria rytais, jis taip pat rekomenduojamas vakare, kadangi padeda atpalaiduoti raumenis.

Probiotikai. Geriausia probiotikus vartoti vakare, prieš pat einant miegoti, kada mūsų žarnyno veikla būna sulėtėjusi. Taip pat svarbu prieš probiotikų vartojimą nevalgyti bent porą valandų.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 3 / 5 (2). Jūs dar nebalsavote
(2)
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Medicinos psichologė: kai neigiamos emocijos virsta fiziniais simptomais
Šiuolaikinis gyvenimo tempas, nuolatinis stresas ir emocinė įtampa tapo neatsiejama kasdienybės dalimi. Tačiau pajutę&nb...
Genai – ne nuosprendis: kaip galime perrašyti savo sveikatos scenarijų
Tikriausiai ne kartą teko išgirsti, kad „jei jau tokie genai – nieko nepadarysi“. Tačiau šiandien moks...
Pacientui skiriamas ilgalaikis stebėjimas: ką svarbu žinoti?
Ligonių kasų specialistai primena, kad pacientams, kuriems gydytojas specialistas paskyrė ilgalaikį stebėjimą, kiekvieną...
Vaikų džiaugsmą gerėjančiu oru apsunkina infekcijos: kaip nuo jų apsisaugoti?
Sezoninės infekcijos kasmet tampa iššūkiu vaikų organizmui – sloga, kosulys, gerklės skausmas ir karščiavimas jį s...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų