Ketvirtadienis, 2024.12.19
Reklama

Kalanetika – judesio meditacija

Genovaitė Privedienė | 2014-02-08 00:01:07

„Būti kalanetikos mokytoja – tai malonumas matyti, kaip mokinės tobulėja, kaip nuo „Aš negaliu“ žingsnis po žingsnio jos pasiekia „Pasižiūrėkite į mane“, - sako  sveikatingumo mankštų trenerė, knygos „Kalanetika. Mankšta, įkvepianti atradimams“ autorė Eglė Afanasjeva. Vienintelio pasaulyje oficialaus kalanetikos centro JAV (Callanetics Management Company, Inc.) mokymų absolventė ne tik papasakojo mums apie kalanetikos naudą ir pavojus, bet ir rekomendavo keletą pratimų savaitgaliui, kuriuos galėsite atlikti savarankiškai.

Eglė Afanasjeva
„Jau pirmą kartą pabandžiusi supratau, kad kalanetika - mano sportas ir aš noriu juo užsiimti!“ - sako Eglė Afanasjeva. Asmeninio archyvo nuotr.

Egle, kas gi yra kalanetika?

Kalanetika - tai žemo intensyvumo, lėto tempo mankšta. Treniruotės paskirtis – stiprinti giliuosius raumenis, ugdyti lankstumą, taisyklingą laikyseną. Tai itin saugios treniruotės. Išlaikomas pagrindinis principas – nepakenkti.

Kas dažniau praktikuoja kalanetiką – vyrai ar moterys? Kodėl?

Žmogaus – tiek vyro, tiek moters - kūnas panašus, tad be jokios abejonės kalanetika poveikį daro ir vyrams, ir moterims. Tačiau 90 procentų lankytojų yra moterys. Moterims dažnai kalanetika ypač patinka, nes efektyviai formuojas grakštus kūno siluetas, išryškėja unikalios linijos. Treniruotės metu skamba tik rami muzika, akcentuojamas sąmoningumas – susikaupimas į savo kūno pojūčius ir į taisyklingą pratimų atlikimą. Kvėpuojama laisvai ir ramiai. Nėra skubėjimo, tikslo pataikyti į muzikos ritmą, choreografinių kombinacijų, šuoliukų ar staigių judesių, kuriuos atliekant iškyla grėsmė patempti raumenis.

Beje, vyrams lygiai taip pat sunku atlikti kalanetikos pratimus. Dar vakar vienas vyriškis pasiguodė iki šiol manęs, jog „tik svarmenis kilnoti yra sunku“.

Išeitų, kad kalanetika tinka ne kiekvienam, nes pratimus atlikti sunku? Kodėl Jūs pati prioritetą paskyrėte šiai šakai?

Kalanetika - tai viena iš šiuolaikinių mankštos sistemų, tai rytietiškų tradicijų ir jogos, baleto bei kineziterapijos elementų sintezė, puikiai tinkanti mums, Vakarų pasaulio atstovams. Atsimenu, pirmą kartą apsilankiusi kalanetikos treniruotėje iš jos išėjau tarsi ant sparnų – tokia jaučiausi laiminga, pakylėta, pasportavusi, tiesesnė, lankstesnė ir t. t. Jau pirmą kartą pabandžiusi supratau, kad tai mano sportas ir aš noriu juo užsiimti!

Matau, kad ir treniruočių lankytojai pabandę nesustoja, lanko stengdamiesi nedaryti pertraukų, džiaugdamiesi, jog ryškėja unikalios kūno linijos, susitvarko nugaros skausmai, gerėja laikysena, jie apskritai geriau jaučiasi ir labiau pasitiki savimi.

Nenoriu jokiu būdu sakyti, jog kalanetika būtinai patiks visiems, tačiau nemaža dalis lietuvaičių iš tiesų mėgsta kalanetiką.

Kuo kalanetika skiriasi nuo pilateso? Nuo jogos?

Nuo kitų mankštos sistemų kalanetika visų pirma skiriasi tuo, jog pratimai atliekami ilgą laiko tarpą vienoje statinėje padėtyje, stengiantis tuo pačiu metu maksimaliai apkrauti tam tikrą raumenų grupę. Pratimų metu nėra dinaminių judesių, kaip, tarkim, pilatese, todėl mankšta tinka turintiems įvairių nugaros skausmų ar negalavimų. Kalanetikos metu taip pat akcentuojamas dubens dugnas, kas ypač svarbu yra moterims, kurių dubens raumenys po nėštumų ir gimdymų nusilpsta. Specialaus kvėpavimo, kaip, tarkime, pilatese, kalanetikoje nėra, įkvėpimas ir iškvėpimas yra laisvas, kadangi kūnas, atliekant ilgą statinį judesį, pats žino, kokiu tempu jam reikalinga kvėpuoti.

Na, o lyginti su joga kalanetikos visgi negalima, kadangi joga - tai jau visa filosofija, kurios krypčių ir atlikimo būdų yra nepaprastai daug. Juk joga apima ne tik mankštos pratimus, bet ir kvėpavimą, meditaciją, mitybą ir t. t. Kalanetika, galima būtų sakyti, pasiskolino tam tikras jogos asanas, pridėjo baleto tempimų pratimų, kineziterapijos, jėgos treniruočių elementų, visa tai sujungė su sąmoningu judesių atlikimu, laisvu pilviniu kvėpavimu bei atsipalaidavimu.

Originalioji kalanetika (skirtinguose sporto klubuose rasite visiškai skirtingų kalanetikų) - tai tarsi jogos pritaikymas Vakarų žmonėms, ypač tiems, kurie bijo ir nenori bandyti jogos. Juk, kaip visuomet sakydavo šios mankštos įkūrėja Callan Pinckney, kalanetika – tai tarsi judesio meditacija, tinkanti bet kokio amžiaus, sudėjimo ar fizinio pasirengimo žmonėms.

Kokioms sveikatos ar figūroms problemoms esant kalanetika ypač tinka?

Kadangi viena pagrindinių problemų – stuburo iškrypimai, išvaržos, juosmeninės ir pečių juostos skausmai, kalanetika visiems šiems negalavimams esant ypač tinka. Ji puikiai gydo šiuos sėdimo darbo, nėštumo ar netaisyklingos laikysenos sukeltus nemalonumus. Turint rimtesnių problemų, sveikatos sutrikimų patariama pasitarti su savo gydytoju.

Taip pat kalanetika ypač tinka turintiems mažą kraujospūdį, mažojo dubens negalavimus, gali būti taikoma esant reumatoidiniam artritui ar kitoms sąnarių ligoms.

Kalanetika
Kalanetika puikiai gydo sėdimo darbo, nėštumo ar netaisyklingos laikysenos sukeltus nemalonumus. Asmeninio archyvo nuotr.

Kokiomis ligomis sergant kalanetika visai nerekomenduojama?

Visai nerekomenduojama tiems, kas turi susiaurėjusias kraujagysles, ypač galvos, taip pat ypač aukštą kraujospūdį. Tačiau reikia vertinti kiekvieną individualų atvejį - būna, kad aukštas kraujospūdis susireguliuoja arba kaip tik po treniruočių žmogus jaučiasi blogai. Pats kūnas pasako, ar jam tai tinka, ar ne. Žinoma, didelė dalis priklauso nuo trenerio žinių ir profesionalumo.

Ar kalanetika padės įveikti moterų galvos skausmą - numesti svorį ar įveikti celiulitą? Per kiek laiko?

Lankytojos dažnai džiaugiasi, jog jaučia pokyčius kūno linijose, tačiau vėl viskas yra individualu, nes svorį ir celiulitą lemia ne tik sportas, bet ir mityba, stresas, miego ir poilsio režimas. Reikėtų visus šiuos dalykus suderinti – tinkamai maitintis, nepervargti, pakankamai pailsėti. Manau, jau po pirmųjų treniruočių pokyčiai gali būti jaučiami, o po pirmojo mėnesio ženkliai matomi.

Kiek valandų per savaitę patartumėte sportuoti, kokiu intensyvumu? Ar moterys tai gali daryti be trenerio pagalbos, vien, pavyzdžiui, perskaičiusios jūsų knygą?

Patarčiau minimaliai skirti bent dvi valandas per savaitę, tačiau norint pasiekti rezultatų - nuo keturių iki šešių kartų. Žinoma, visa tai reikia įdėti į mūsų 24 valandų dieną, tad reikia pagalvoti, kaip ir kada tai daryti. Jei neišeina skirti laiko visą valandą, tiks ir po pusę valandos. Visada geriau bent truputėlį negu visai nieko.

Galima sportuoti ir be trenerio, nes, tarkime, ką daryti moterims, gyvenančioms mažuose miesteliuose, kur nėra kur lankyti užsiėmimų? Žinoma, treneris visuomet prižiūrės, ar taisyklingai atliekami pratimai, ar geras intensyvumas, tačiau galima pabūti treneriu ir pačiam. Knygoje nemažai dėmesio skyriau taisyklingam pratimų parodymui, taip pat parodymui, kaip nereiktų daryti ir į ką svarbu atkreipti dėmesį.

Eglės Afanasjevos rekomenduoti pratimai savaitgalio treniruotei namuose

1. Sustiprėjęs nugaros raumenynas – įvairių ligų ir negalavimų pašalinimo priežastis.

Pratimas atliekamas tris kartus po 15 sek.

Pratimas skirtas nugarai, sėdmenims, pilvui, pečių juostai stiprinti.

1 pratimas
Asmeninio archyvo nuotr.

Atsigulkite ant pilvo, kojas laikykite pečių plotyje, sutraukite sėdmenis, abi rankas uždėkite ant galvos taip, kad alkūnės būtų pasuktos į šonus.

Tuomet pakelkite viršutinę kūno dalį į viršų ir mažyčiais judesiais pulsuokite (t.y. spyruokliuokite maža - iki 1 cm – amplitude). Po 15 sek. rankas tieskite į šonus ir sulenkite. Tokiais pat judesiais vėl pulsuokite viršutine kūno dalimi į viršų.

Dar po 15 sek. rankas ištieskite į priekį ir pulsuokite. Viso pratimo metu stenkitės nuleisti pečius, kaklą išlaikyti kiek patemptą, įsivaizduokite, jog viršugalviu tiesiatės tolyn.

Patarimai:

Kojas laikykite pečių plotyje ant grindų.

Jei pavargstate, darykite pertraukas po kiekvienos pratimo dalies.

2. Tobulai lieknina, dailina ir formuoja liemenį, stiprina pilvo presą.

Pratimas atliekamas 60–100 sek.

Pratimas skirtas pilvo, nugaros, klubo sąnariams stiprinti.

2 pratimas
Asmeninio archyvo nuotr.

Atsigulkite ant kilimėlio, sulenkite kojas, dešinę koją ištieskite į viršų, uždėkite rankas ant dešinės šlaunies taip, kad alkūnės būtų pasuktos į šonus.

Rankomis prisitraukite kiek galite, lėtai įkvėpkite, o iškvėpdami rankas atitraukite nuo šlaunies ir pirštų galiukais pasitempkite į priekį kuo toliau, tarsi bandydami pasiekti pėdas. Tokioje padėtyje turėsite išsilaikyti ir pulsuoti nuo 60 iki 100 sek. Trumpai pailsėję, pratimą atlikite kairę koją pakėlę į viršų.

Patarimai:

Pratimo metu nekelkite pečių, neužspauskite kaklo.

Stenkitės laikyti koją ištiestą.

Jei reikia, ranka galite prilaikyti dešinę koją.

VLmedicina

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Per šventes padaugėja apsinuodijimo maistu atvejų: kas tai lemia bei kaip apsisaugoti?
Šventinis laikotarpis dažnam asocijuojasi ne tik su dovanomis ir šiltomis akimirkomis su šeima, bet ir dosniai kalėdinia...
Gydytoja akušerė-ginekologė: šlapimo nelaikymas yra ne gėda, o liga
Šlapimo nelaikymas yra sveikatos problema, apie kurią kalbėti vengia didžioji dalis moterų. Nors šis sutrikimas nėra pav...
Pavojingas apsinuodijimas smalkėmis prasideda paprastu galvos svaiguliu
Šaltuoju metų laiku, kai prasideda šildymo sezonas ir gyventojai pradeda aktyviai naudoti šildymo įrenginius, smarkiai p...
Šventės ir negalavimai: kada kreiptis skubiosios pagalbos, o kada galima gydytis namuose?
Šventiniu laikotarpiu į Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) Skubiosios pagalbos skyrių paprastai kre...
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų