Šeštadienis, 2024.12.21
Reklama

Kalanetika – tikrai moteriai, aerobika – nenustygstančiai vietoje, fitnesas – kūno dizainui, joga – savęs pažinimui(3)

Ligita Sinušienė | Šaltinis: vlmedicina | 2012-01-01 23:44:27

Po  didžiųjų metų švenčių nemažai žmonių, ypač moterų,  susirūpina ir savo kūno formomis. Ne vienam kyla klausimas, kokią sporto šaką pasirinkti, kas vis dėlto geriau – sportas su svarmenimis ir treniruokliais ar meditacija jogos metu.

V. Gruzdys jogos užsiėmimus veda ir prie jūros. Asmeninio arvhyvo nuotr.

Kalanetika – ir karalienei, ir eilinei moteriai

Aerobikos ir kalanetikos trenerė Sigita Jančauskaitė  atkreipė dėmesį, kad  kai kurie, norėdami numesti svorio, renkasi net kelias treniruotes per dieną, neklausydami trenerių patarimų. Deja, norimo efekto tai nebeduoda, bet per daug apkraunamas organizmas. Todėl po kurio laiko žmogus nebegali net išlipti iš lovos.

Šitaip drastiškai „žaidžiama“ su savo kūnu, anot pašnekovės, dažniausiai aerobikos ir fitneso salėse. „Kalanetika nesuteikia staigaus efekto, todėl tokiam tikslui ji nesirenkama, nors norint palaipsniui numesti svorio ir sutvirtinti raumenis ji labai tinkama, nes atliekant bet kokį pratimą dirba visi kūno raumenys: tiek išoriniai, tiek vidiniai, kurie kasdienėje veikloje nepriverčiami dirbti, - aiškino trenerė. – Todėl stangrėja visas kūnas ir riebalai proporcingai tirpsta visur“.

Kalanetika - statinių pratimų kompleksas, kai raumenys dirba išsitempimo ir susitraukimo principu. Sąnarių patempimo metu atsiranda statinis krūvis, tada pasiekiamas didžiausias raumenų elastingumas. Šios sporto šakos pratimai skirti problemiškiausioms moterų kūno dalims: pečiams, rankoms, juosmeniui, pilvui, nugarai, klubams, kojoms. S. Jančauskaitė pasakojo, kad šią sporto šaką sukūrė balerina, o kalanetikos pratimus atlieka net Anglijos karalienė.

Aerobika – nuotaikai

„Tačiau ne visos moterys renkasi kalanetiką. Atėjusių visuomet pasiteirauju, ar jos yra sportavusios, kas joms patinka. Kitos tiesiai pasako, kad sportuojant joms norisi išprakaituoti, tuomet joms patariu rinktis aerobiką, taip pat toms, kurios mėgsta šokti, - kalbėjo trenerė. - Aerobika – tai besikartojantys fiziniai pratimai, kurių  metu dirba kiek įmanoma daugiau raumenų grupių, o atliekami pagal muziką,  puikiai atpalaiduoja ir pakelia nuotaiką. Atliekant fizinius pratimus širdies ir kraujagyslių sistema (širdis, plaučiai ir kraujagyslės) reaguoja į padidėjusį fizinį aktyvumą, nes į ląsteles patenka daugiau kraujo ir organizmas yra geriau aprūpinamas deguonimi“.

Kokia aerobikos nauda? “Reguliarių aerobikos treniruočių dėka stiprėja judamasis atramos aparatas, ugdomos kraujotakos ir kvėpavimo sistemos funkcinės galios, fizinės ypatybės – jėga, ištvermė, greitumas, koordinacija, lankstumas. Sportuojant aerobikos grupėse pagerėja atskirų organų ir sistemų funkcinė veikla, sustiprėja sveikata, ugdoma taisyklinga laikysena, šalinami figūros trūkumai, - aiškino pašnekovė. -  Vyresniojo amžiaus žmonėms aerobikos pratybos stabdo organizmo senėjimo procesus: mažina cholesterolio kiekį kraujuje, druskų nusėdimą sąnariuose, atitolina sklerotinius požymius, stiprina raumenyną, reguliuoja kraujospūdį ir pulso dažnį, padeda įveikti stresą“.

S. Jančauskaitės teigimu, tinkamai parinkus aerobikos programas pratimai gali padėti įvairiomis ligomis sergantiems žmonėms: profilaktiškai apsisaugant nuo širdies ir kraujagyslių ligų, diabeto, apkūnumo, artrito, nerimo, premenstruacinio sindromo.

Problemiškiausiems – vandens aerobika

Tačiau ir aerobika tinka ne bet kam. Trenerė nepataria šios sporto šakos rinktis turintiesiems problemų dėl sąnarių – tokiais atvejais siūlo kalanetiką ar aerobiką vandenyje. Anot pašnekovės, pastarosios pagrindinis pranašumas – su treneriu atliekant pratimus neįmanoma pasitempti. „Ši mankšta ypač tinka negalintiems sportuoti intensyviai, turintiems antsvorio, kadangi vandenyje nejuntame kūno svorio (sveriame 80 proc. mažiau), lengviau judėti, - aiškino S. Jančauskaitė. – Ši sporto šaka tinka žmonėms, turintiems problemų dėl nugaros, sąnarių, raiščių, taip pat nėščiosioms: vanduo suminkština judesius, tad raumenys ir sąnariai nejunta tokios didelės apkrovos, kokią patirtų sausumoje. Sportuojant vandenyje vieną valandą galima sudeginti maždaug tiek pat kalorijų, kiek per tokios pat trukmės vidutinio ar didelio intensyvumo aerobikos treniruotę. Tačiau pojūčiai mankštinantis ir po mankštos skirsis - vandenyje ne taip nuvargsite, be to, nejausite, kad prakaituojate“.

Sigita Jančauskaitė. Asmeninio archyvo nuotr.

Treniruotės vandenyje gerina plaučių ventiliaciją, aktyvina kraujo apytaką, medžiagų apykaitą, stiprina raumenis, didina stuburo ir sąnarių paslankumą, tvirtina laikysena, stangrina kūną. Trenerės teigimu, sportuojant vandenyje masažuojami ir jungiamieji audiniai, nyksta celiulitas, stipriau tirpsta lašinukai nuo problemiškiausių kūno vietų, plaukiojimas slopina įtampą, šalina nuovargį, gerina nuotaiką ir teikia energijos.

Fitnesas – individualus sportas

„Fitnesas, išvertus į lietuvių kalbą, reiškia kūno rengybą, - „Vakarų Lietuvos medicinai“ aiškino Palangos fitneso klubo treneris Vytautas Juknevičius. – Ji apima visumą. Užsiimant šiuo sportu galima ir efektyviai numesti svorio, ir priaugti, sustangrinti kūną. Be abejo, daug ką lemia ir maistas. Tačiau žmonės nesupranta, kas yra dieta. Tai ne puodelis kavos per dieną su bandele. Laikantis dietos valgyti reikia bent 4-5 kartus per dieną, bet mažais kiekiais. Tegu pamėgina kas nors, kaip profesionalūs fitneso sportininkai prieš varžybas, valgyti kas dvi valandas po du šaukštus ryžių – pamatys, kaip krenta svoris!”

Taigi pakalbėjęs apie mitybą, nuo kurios visų pirma prasideda svorio metimas – jei šito siekiama, pašnekovas aiškina apie kūno dizainą, atliekant specialius pratimus su svarmenimis ir treniruokliais. Ką žmogaus kūnui duoda tokia sporto šaka? Kuo ji pranašesnė, tarkim, prieš aerobiką? „Aerobikoje moterys sustoja į eilę ir tam tikrą laiką vienu įkvėpimu šokinėja visos vienodai, o fitnesas – individuali sporto šaka, pratimai parenkami kiekvienam individualiai, atsižvelgiant į pageidaujamus rezultatus, - aiškino V. Juknevičius. – Jei žmogus nori įgyti tik jėgos, ateina tris kartus per savaitę, ir kelis kartus pakėlęs svorį, pailsi. Siekiant numesti svorio, pratimai atliekami po 10-15 kartų su 10-15 sekundžių pertraukėlėmis ir vėl tęsiama“.

Fitneso klube svorio galima numesti ir itin efektyviai. Trenerio patirtis rodo, kad įmanoma atsikratyti ir 20, ir 25 kg per porą mėnesių, bet tai – itin atkaklaus darbo, derinant su dieta, rezultatas. „Tačiau atėjusioms į pirmą treniruotę ir atsistojusioms ant svarstyklių moterims visuomet sakau, kad jos geriau pasimatuotų liemens ir klubų apimtis, nes po mėnesio svoris gali nė kiek nenukristi, nors drabužiai jau ir suksis aplink liemenį. Nes intensyviai treniruojantis yra stiprinami raumenys“.

Treneris pabrėžė, kad ne visus fitneso pratimus gali atlikti žmonės, kenčiantys stuburo skausmus.

Joga keičia ne tik kūną

Palangos sveikatos ir saviugdos klubo jogos treneris Vytautas Gruzdys atkreipė dėmesį, kad aerobika ir kitų sporto šakų užsiėmimų metu atliekami mechaniniai pratimai, o joga – darbas su sąmone, savęs lavinimas, keitimas. „Jogoje pats sau esi mokytojas, pats sau – psichologas. Su jogos pagalba žmogus tiesiog keičiasi, o aerobika,  fitnesas skatina tik fiziologinius pokyčius, raumenų masės auginimą, bet mąstymo nepakeičia, - kalbėjo V . Gruzdys.

Pašnekovo teigimu, joga net nebūtinai įtraukia fizinius pratimus. „Dirbama ir su pulsu, problemiškais vidaus organais, į juos nukreipiant vidinį žvilgsnį. Tai lavinimasis, mokymasis sustabdyti mąstymą, sustoti, nurimti, kurio metu įvyksta daug gilesni pokyčiai viduje, greičiau pasveikstama. Joga – dvasinio ugdymo praktika, tampant pačiu savimi. Jogą renkasi tie, kuriems atsibodo senasis „aš“, čia jie atranda save, malonumą būti, kvėpuoti“.

V. Gruzdys pasakojo, kad joga harmonizuoja kraujo apytaką, teigiamos emocijos skatina naujų ląstelių gamybą. Tam padeda ir juoko terapija. Todėl pašnekovas dar sykį pabrėžia, kad joga  nėra vien pratimų kompleksas, kaip, pavyzdžiui, aerobikoje ir fitnese.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (3)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Užtraukti dūmą paauglius veja ir stresas
„Kuo sunkesnėmis sąlygomis gyvena nepilnametis, tuo didesnė tikimybė, kad jis paklius į žalingų įpročių spąstus&ld...
Gydytojams rezidentams bus skiriamos vienkartinės išmokos
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) priėmė sprendimą, pagal kurį šiemet sutaupytos SAM veiklos lėšos bus skiriamos šali...
Po gyvenimo lūžio: kaip jaunam vyrui pavyko išbristi iš alkoholio ir beprasmybės liūno
Alkoholio upės, konfliktai ir net muštynės – visa tai neseniai buvo eilinės Jono (vardas pakeistas, tapatybė žinom...
Dažniausi švenčių negalavimai ir traumos: ką būtina turėti savo namų vaistinėlėje?
Net ir pačios gražiausios metų šventės gali būti aptemdytos įvairiausių negalavimų, traumų ar susižeidimų. Dažnu atveju...
Šiltos Kalėdos Jonavos ligoninėje: kviečia gimdyti saugiai ir patogiai
Šventinis laikotarpis Jonavos ligoninės gimdymo skyriuje alsuoja ypatinga šiluma – kiekvienas čia gimęs kūdikis ta...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų