Klausimas. Pastaruoju metu mane kankina per ilgai užsitęsusi melancholija, sunku mokytis. Nebesinori bendrauti su draugais, eiti į viešumą. Dažnai esu apatiška viskam, atrodo, niekas nebesugeba sukelti stiprių emocijų. Kartais būna nerimo priepuoliai, kada atrodo, viskas, ką darau, yra blogai ir nieko verta, kada fiziškai blogai darosi, stringa gumulas gerklėje, širdis daužosi, spaudžia smilkinius. Dažnai esu per daug didelė pesimistė. Kai buvau 15-16 metų, psichiatras išrašė vaistų, bet po kelių mėnesių lioviaus juos gėrusi, nes jie mane padarydavo arba per daug aktyvią, arba nubukindavo visus jausmus, mintis, tarsi tai būčiau visai ne aš. Tikiu, kad man gerti vaistus nėra būtina. Bet kaip išsivaduoti iš to paprastesniais būdais? Gytė, 18 m.
Atsako psichologė Viktorija Gončarova
Labas, Gyte, savo būseną pavadinai melancholija, tačiau tai nelaikinas, kaip tau atrodo, pablogėjimas. Rekomenduočiau rimtai pažvelgti į save ir pripažinti, kad be specialisto pagalbos bus sudėtinga. Jeigu tau svarbus tavo gyvenimas ir turi svajonių, kurias tikiesi realizuoti, tau verta išmokti valdyti savo būseną. Darbas su savimi reikalauja žinių ir gebėjimų. Jogos užsiėmimai, meno terapija, kvėpavimo pratimai, psichologo lankymas - tai tau padės save stabilizuoti. Paprastesnių būdų, kurie lengvai ir greitai padės normalizuoti būseną, nėra, viskas reikalauja pastangų ir laiko. Tačiau žinodama, kaip sau padėti, jausies saugiai ir užtikrintai.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.