Šeštadienis, 2025.04.05
Reklama

Karališkoji žvakė – tūbė devyngalė

Giedrė Bružienė, žolininkė | Šaltinis: vlmedicina | 2017-06-28 10:24:05

Įvairiai puikiąją tūbę esam išvadinę – devyneriopas, devynjėgė, devynių vyrų spėka, devynmacė, devynvaistė, šventrožė, šventaropė; žemaitiškai devinta syla garbiai vadinta, latviai irgi nė kiek neatsilieka – devinviruspieku mini, o lenkai dzievana, vos ne dievų dovana, šaukia. Rusijoje meškos ausimi tūbė dažnai vadinama – ir dėl lapų formos, ir, matyt, dėl to, kad tūbių arbatos atsigėręs kaip kokioj didelėj ausy saugiai ir ramiai gali pasijusti.

Juodoji tūbė. © VLMEDICINA.LT (G. Privedienės) nuotr.

Visuos pasaulio pašaliuos, matyt, apie šį augalą žino ir gražiai vadina. Daug kas mini, kad tūbės – vienos seniausių žemės augalų, o sėklos ilgų ilgiausiai giliausiuose sluoksniuose išbūna, todėl ir išdygsta ten, kur žmogėnai geležiniais kaušais smėlį griaužė, sėklas naujam gyvenimui prikeldami. Viduramžiais tūbę pikiu ištepdavo ir kaip fakelą rūmuose naudojo – iš čia ir vokiškasai pavadinimas „karališkoji žvakė“.

Auga tūbės ten, kur smėlio, žvyro daug, karjeruose, pakelėse, matyt, todėl ir smėlėtoje Serbijoje vienas populiariausių gydomųjų augalų – juo ne tik kosulius, bet ir astmą serbai gydo: 10 gramų šviežios tūbės lapų su visais žiedais užpilti litru pieno, kelias minutes pavirti ir gerti triskart per dieną po pusę stiklinės.

Štai pas mus senolis kaip į didelę šventę išsiruošęs, ilgai rėdęsis pagarbiai krestalį nešinas link kokio karjero iškėplindavo, prisirinkdavo tūbių nemenkai, dėdavo kiek tilpdavo į arbatinį, kliukindavo, drumstą, tirštą marmalą virdavosi – žinojo mat iš savo senų senolių, kad devynių vyrų jėgą tada įgausiąs, atmintis prašviesės, galva lengvesnė bus. Ir iš tikro linksmesnis, gyvesnis tuokart būdavo, arbatos atsigėręs tuoj pat eidavo malkų kapot ir dailiai malkinėj rūšiuot, o pro šalį eidamas dar ir kikyšt ranką močiutei po skvernu – visai nesidrovėdavo.

Tūbės rūšių yra įvairių – smulkiažiedė, didžiažiedė, juodoji, gauruotoji ir kitokios, jos visos tinkamos vaistams. Didžiažiedė gėlių darželiuose dažnai auginama, atrodo tikrai karališkai – didžiuliais švelnučiais sidabriškais lapais ir geltonai žiedais švytinčiu stiebu nelyginant žvakė.

Tūbė – tinkamiausia vaistažolė vaikams nuo kosulių, peršalimų, lėtinio bronchito, plaučių ligų, mat turi daug gleivinių medžiagų, apvelia išsausėjusias gleivines. Tūbė turi ir raminamųjų savybių – mažina kvėpavimo takų nervų dirglumą, skausmą, uždegimą, spazmus, stiprina sinusų gleivinę ir palengvina kvėpavimą. Dar ir nuo kompiuterių išsausėjusioms akims tūbė gali padėti, sudrėkinti ir nuraminti.

Tūbe gydomos ir krūtų ligos, visokiausios cistos. Ramina žarnyną, skrandį, žaizdas, akis, užpakalį – tepa visur, kur drėgmės reikia. Gerai tūbių arbatą gerti esant aukštam kraujospūdžiui ir dideliam cholesterolio kiekiui.

Tūbės – ne tik vaikų, bet ir senyvų žmonių augalas, labai svarbi arbatos savybė – padeda pagerinti atmintį, tinka nuo galvos svaigimo, suvaldo netgi Parkinsono ligą. Tuosyk gerti reikėtų po puodelį, vaikams – po pusę puodelio dukart per dieną. Arbata savito skonio, todėl galima pagardinti medumi, kitaip prie skanumų įpratusieji gali raukytis.

O štai ir „žuvų taukų“ receptas vaikams: lygiomis dalimis po žiupsnelį medetkų, ramunėlių ir tūbių žiedų stiklinei vandens, pavirti iki 10 minučių ir įdėjus medaus to nuoviro duoti vaikams po šaukštą triskart per dieną – sustiprins imunitetą, kosuliukai buvę nebuvę nebekibs.

Giedrės bružienės FB profilis

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Gydymas augalais
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas