Lėtinio nuovargio sindromas (LNS) – viena iš būklių, vis dar gluminančių gydytojus. Nauja studija, neseniai publikuota žurnale „Microbiome“, skelbia, kad ligos „kaltininkės“ gali būti žmogaus žarnyne gyvenančios bakterijos (žarnyno mikrobiota), – rašo healthday.com.
Žinoma, kad sveiko žmogaus virškinimo trakte dominuoja 10-20 skirtingų rūšių bakterijų, kurios yra itin svarbios: konkuruoja su ligas sukeliančiomis bakterijomis, gerina kai kurių maisto medžiagų įsisavinimą, dalyvauja B grupės vitaminų sintezėje, reguliuoja žarnyno peristaltiką.
„Pacientai, kenčiantys nuo lėtinio nuovargio sindromo, turi kitokią mikrobiotą nei sveiki individai“, – sakė viena pagrindinių tyrimo autorių, molekulinės biologijos ir genetikos profesorė M. Hanson iš Cornell universiteto.
Atlikus nedidelį tyrimą pastebėta, kad pacientai, sergantys LNS, turi mažesnę žarnyno bakterijų įvairovę nei sveiki asmenys. Taip pat sergančiųjų LNS organizme rasta daugiau uždegimą sukeliančių bakterijų.
Gauti rezultatai, pasak profesorės, paneigia „juokingą teoriją, kas LNS yra tik psichologinė problema, kurios negalima išgydyti“. Tačiau tyrėjai netvirtina, kad tai yra vienintelė LNS priežastis, greičiau – dar vienas naujas sutrikimas, nes ne visi, sergantys LNS, turi normos neatitinkančią mikrobiotą.
Lėtinio nuovargio sindromas gali pasireikšti nuolatiniu nuovargiu, nepraeinančiu pailsėjus ir, rodos, išsimiegojus, bendru silpnumu, sąnarių, raumenų ar galvos skausmais, virškinimo problemomis, pavyzdžiui, dirgliosios žarnos sindromu. JAV ligų kontrolės ir prevencijos centro duomenimis, net 1-4 mln. amerikiečių kenčia nuo LNS, bet liga diagnozuojama tik apie 20 proc. pacientų.
Tyrime dalyvavo 48 pacientai, kuriems diagnozuotas LNS, ir 39 sveiki asmenys (kontrolinė grupė). Visiems dalyviams atlikti išmatų ir kraujo tyrimai. Nustačius bakterijų DNR, pastebėta, kad sergančiųjų LNS organizme bakterijų įvairovė gerokai mažesnė nei sveikų asmenų (panašūs pokyčiai stebimi sergant Krono liga ir opiniu kolitu). Ištyrus kraują, sergančiųjų LNS mėginiuose rasti padidėję uždegimo žymenys.
Jei tyrimas būtų pakartotas įtraukiant daugiau pacientų ir būtų gauti analogiški rezultatai, žarnyno mikrofloros tyrimas netgi galėtų tapti LNS diagnostikos metodu.
Vis daugiau tyrimų įvairiose medicinos srityse sutelkia dėmesį į vadinamąją žarnyno bei smegenų ašį. Kai kurios studijos skelbia, kad žarnyno mikroflora galėtų būti susijusi su nuovargiu, depresija, autizmu ir kitomis būklėmis. Šiuo atveju, jei paaiškėtų, kad dėl LNS išties kalta mūsų mikroflora, paskirta tinkama dieta panaikintų ligos simptomus. Tad, mokslininkų teigimu, tai yra naujas ir labai platus tyrimų laukas.