Klausimas. Kas kenksmingiau - rūkymas ar pats nikotinas? Mat kramtydamas nikotininę gumą sumažinau rūkymą nuo maždaug 17 cigarečių iki 7-10, bet viena guma turi tiek nikotino, kiek 4-5 cigaretės. O mesti vis tiek neplanuoju, tai gal be reikalo kramtau tą gumą? Sukramtau bent 4 per dieną, kartais - po 6. J., 24 m.
Atsako gydytojas psichiatras doc. dr. Aurelijus Veryga
Pirmiausiai - dėl nikotino kiekio kramtomojoje gumoje ir cigaretėje. Nelabai įmanoma pasakyti, kiek miligramų nikotino yra cigaretėje, iš to, kiek užrašyta ant pakelio. Ši informacija greičiausiai yra neteisinga ir nerodo realaus nikotino kiekio. Todėl pasakyti, kad guma turi daugiau nikotino nei cigaretė, tikrai negalima. Greičiausiai paaiškėtų, kad nikotino daugiau cigaretėje.
Bet svarbu ne vien pats kiekis, bet ir tai, kaip greitai nikotinas sugeba pasiekti smegenis. Nuo to greičio priklauso, kaip greitai žmogus tampa priklausomas ir kaip sunku jam būna nutraukti vartojimą. Nikotinas iš cigaretės į kraują ir smegenis patenka per kelias sekundes, iš gumos – per daug ilgesnį laiką. Tad kramtant gumą nepasiekiamas toks nikotino koncentracijos šuolis kraujyje.
Be pagalbos priemonių mažinti rūkymą paprastai būna labai sunku, nes kai organizmas pradeda jausti nikotino trūkumą, atsiranda nerimas, ir viena iš metodikų yra mažinti rūkymą kramtant nikotininę gumą. Bet tikslas paprastai būna mesti rūkyti visai, mažinant surūkomų cigarečių kiekį. Jei žmogus neketina mesti rūkyti, bet dalį cigarečių pakeitė į gumą, sveikatos prasme tai yra geriau, nes cigaretėje, be nikotino, yra labai daug medžiagų, kurios sukelia vėžį, širdies ir kraujagyslių ligas, kitas problemas. Kramtomojoje gumoje yra tik nikotino, palaikančio priklausomybę. Tiems, kurie serga išemine širdies liga, yra patyrę infarktą, insultą, tie medikamentai skiriami atsargiai, nes nikotinas turi savybę sutraukti kraujagysles ir kai kuriems žmonės tai gali būti pavojinga. Bet jaunam žmogui pavojus minimalus ir geriau, kad žmogus krato gumą nei rūko cigaretes.
Jei žmogus pasiekė tokį sąmoningumą, kad galvoja apie pavojaus sumažinimą, manau, kad ateityje jis vis tiek nuspręs mesti rūkyti. Ne visiems lengva susitaikyti su metimu rūkyti iš karto.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.