Tik pats žmogus yra atsakingas už pamatines vertybes – už krašto gynybą, už šeimą, taip pat ir už donorystę. Tik žmogaus valioje pritarti šioms kilnioms idėjoms, galvoti ne tik apie save, bet ir apie kitus.
Kartais klaidingai įsivaizduojama, kad transplantacijos laukiama metų metus. Transplantacijos laukimo laikas skaičiuojamas nuo paciento įrašymo į laukiančiųjų sąrašą datos iki transplantacijos datos.
Transplantacijos laukimo laiką galima apibūdinti keliomis sąvokomis: dažniausiai laukė, vidutiniškai laukė, ilgiausiai laukė.
2014 metais inkstų transplantacijos recipientai (transplantacijos laukiantys pacientai) dažniausiai laukdavo 6 mėnesius. Vidutinis inkstų transplantacijos laukimo laikas – 2 metai.
Transplantacijos vidutinę laukimo trukmę didina ilgai laukiantys recipientai: yra keletas tokių, kurie inksto transplantacijos laukia 6 ar 8 metus. Jie yra įtraukti į laukiančiųjų sąrašą, tačiau yra retos kraujo grupės, reto imunologinio statuso, yra sunkiai suderinamas su donoriniu organu. Arba yra keletas recipientų, kurie kviečiami į transplantacijas nevažiuoja, motyvuodami, kad nesveikuoja, neturi kuo atvažiuoti, turi svarbių kitų planų – jie tiesiog psichologiškai nepasirengę transplantacijai.
Donorinių organų laukimo laikas skiriasi ir pagal organus, ir kiekvienais metais jis gali būti nevienodas: 2012 m. širdies transplantacijos vidutinis laukimo laikas – apie vienerius metus, kepenų – taip pat apie metus. 2014 m. atliktos širdies transplantacijos laukusiems 8–9 mėnesius, kepenų – beveik 5 mėnesius.
Laukdami organų transplantacijos, recipientai kartais yra įtraukiami į „laikinai ne recipientų sąrašą“. Tai reiškia, kad transplantacijos laukiančiam ligoniui šiuo metu transplantacijos atlikti negalima, nes, pavyzdžiui, jis susirgo kokia nors gretutine liga, turi infekciją. Kai šios ligos bus pagydytos, jis vėl bus grąžintas į aktyvųjį sąrašą.
Transplantacijos laukimo laikas yra tiesiogiai priklausomas nuo visuomenės pritarimo donorystei: transplantacijos laukiančiųjų sąrašas trumpėtų, jei daugėtų sutinkančiųjų po mirties dovanoti organus kitų gyvybėms išgelbėti.
Nacionalinio transplantacijos biuro informacija