Oro užterštumas šiais laikas tapo vienu iš svarbiausių veiksnių, lemiančių susirgimą kai kuriomis ligomis. Kai kuriais atvejais – veiksniu, stipresniu už genetiką ar gyvenimo būdą. Kvėpavimo takų ligos, vėžys, lytinių hormonų pusiausvyros sutrikimai, pasibaigiantys nevaisingumu ir t.t. Dabar galime įrašyti ir dar vieną sutrikimą – autizmą.
Vien per pastaruosius 40 metų autizmo sutrikimą turinčių vaikų skaičius auga nesustabdomai, ir neaišku, kodėl. Mokslininkai be atokvėpio bando išsiaiškinti, kas, kaip ir prie ko, bet pastangos dažniausiaiesti bevaisės.
Tačiau Žmogaus genomo projektas (JAV), ko gero, pažengė toliausiai ir atnešė naujienų į šią nežinomybę. Nustatyta, kad didžiausią įtaką šiai ligai išties turi paveldimumas, tačiau ne jis vienas. Labai tikėtina, kad nemažesnę įtaką turi ir kitas svarbus faktorius – aplinkos užterštumas. T. y. su tam tikromis taršos rūšimis susidūrusios mamos dažniau pagimdo kūdikius, turinčius autizmo sutrikimą.
Ypač išskirta užterštumo rūšis, vadinama PM 2.5. Mažos, vos 2,5 mikrometro siekiančios dalelės patenka į mūsų organizmą iš statybų, negrįstų kelių, gaisrų, jėgainių, mašinų ir sunkvežimių išmetamųjų dujų ir t.t. Palyginkime: šių dalelių skersmuonet 50 kartų mažesnis nei mūsų plauko. Pagalvokite, kuris iš mūsų nesusiduria su minėta užterštumo rūšimi. Ko gero, kiekvienas. Net jei atsiskyrėliškai gyvenate atokiame vienkiemyje.
Mažosios dalelės lengvai patenka į mūsų kvėpavimo takus, nusėda ant plaučių ir kitų kvėpavimo takų paviršių ir tyliai dirba savo juodą darbą. Anot Aplinkos apsaugos agentūros (JAV), jos ne tik sukelia kvėpavimo takų ligas, obstrukciją, bet ir vėžinius pakitimus, aritmiją, priešlaikę mirtį.
Dar daugiau, Harvardo universiteto mokslininkai aptiko ryšį ne tik tarp šių dalelių ir minėtų ligų, bet ir tarp šių dalelių bei autizmo. Ypač jei moteris kvėpuoja šiais teršalais nėštumo metu (aktualiausias - pirmasis trimestras).
Anot tyrimo autoriaus Marco Weisskopfo, aptikta sąsaja yra gana ryški ir gąsdinanti. Tai dar vienas įrodymas, jog kuo greičiau turime susimąstyti apie aplinkos taršos daromą žalą ir ieškoti išeičių, kol dar ne per vėlu.
Beje, nors užterštumo rūšis PM 2.5 apima daug įvairių komponentų, riziką, jog kūdikis gims turėdamas autizmo sutrikimą, padidina tokie taršalai, kaip stirenas, chromas, cianidas, pesticidai. Jei šių medžiagų kvėpavimo takuose nusėda nėštumo metu, rizika, jog gims autistas, gali išaugti net iki 65proc.
Šaltinis
Raz R, Roberts A, Lyall K, et al. Autism Spectrum Disorder and Particulate Matter Air Pollution before, during, and after Pregnancy: A Nested Case-Control Analysis within the Nurses` Health Study II Cohort. Environmental Health Perspectives. 2014.