Mokslininkai įvardijo tris šventinio stalo atributus, kuriems neįmanoma atsispirti šiuo laikotarpiu dėl tiesiog priklausomybę keliančio cukraus, riebalų ir druskos mišinio, kuris priverčia pasivaišinti dar ir dar kartelį, – rašo dailymail.co.uk.
Pasak profesorės Cammy Crolic iš Oksfordo universiteto, pietaujantieji turėtų „saugotis“ pyragų, karšto vyno ir kalakuto su spanguolių padažu.
Naujausi tyrimai parodė, kad cukraus, druskos ir riebalų kombinacija veikia kartu ir su kiekvienu kąsniu priverčia pajusti naujus skonius. Todėl, pavyzdžiui, karšto vyno su žvaigždiniu anyžiumi, kardamonu ir gvazdikėliais nepakanka tik vienos taurės. Arba vis norisi dar vieno pyragaičio traškia plutele, kvepiančio cinamonu bei apelsino žievele. Mėsos ir vaisių derinys, kaip kalakutiena su spanguolių padažu, sustiprina vienas kito skonį, yra skanesni kartu nei valgomi atskirai, todėl antra porcija yra tokia viliojanti.
„Su kiekvienu kąsniu mes naujai įvertiname maisto skonį, todėl jis teikia vis daugiau malonumo. Iš skirtingų produktų derinio paruoštas patiekalas yra skanesnis nei tiesiog gabalėlis brokolio. Efektas yra stipresnis, jei saldus ir sūrus skoniai persipina tarpusavyje. Taip karštas vynas su prieskoniais ar pyragai verčia jais piktnaudžiauti, o kalakutiena su spanguolių padažu gali „kelti priklausomybę“ labiau nei tiesiog viena kalakutiena ar spanguolių padažas. Ir netgi tuomet, kai valgytojai prikemša pilnus skrandžius vaišių, skonių pasikeitimas sukuria iliuziją, kad dar yra vietos ir desertui“, – pasakojo profesorė.
Prieš kelis mėnesius profesorė su kolegomis paskelbė, kad sūdytos karamelės skonis yra pats maloniausias, keliantis priklausomybę dėl tobulos cukraus, druskos ir riebalų kombinacijos. Druska sumažina kartumą ir paryškina saldumą, o tai tam tikra prasme veikia lyg narkotikai. Šis tyrimas paremtas ankstesnėmis studijomis, įrodžiusiomis, kad nesveikas maistas priverčia smegenyse išsiskirti į heroiną panašius cheminius junginius.
Juk mūsų protėviai, medžioję ir rinkdavę sau maistą, turėdavo įdėti nemažai pastangų, kad prasimaitintų. Tad taip bėgant amžiams ir susiformavo, kad cukrus, druska ir riebalai stimuliuoja smegenų atpildo (angl. reward) sistemą, kuri paaiškina, jog numatomas malonumas ar atpildas yra vienas iš elgesio veiksnių.