Pirmadienis, 2024.09.16
Reklama

Kas yra elektrolitai ir kuo jie padeda organizmui

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2024-08-21 10:04:44

Vis dažniau internete galima pamatyti rekomendacijas vartoti elektrolitus ne tik po virškinamojo trakto sutrikimų, bet ir prevenciškai – sportuojant ar netgi prieš skrydį lėktuvu. Nors elektrolitų tirpalų nauda po įvairių sveikatos problemų yra neginčijama, kyla klausimas: ar tikrai verta juos vartoti ir kasdieninėse situacijose?

Į stiklinę pilamas vanduo
Geriamasis vanduo yra geresnis pasirinkimas nei įvairūs vitaminais praturtinti gėrimai / Archyvo nuotr.

Elektrolitai – tai elektros krūvį pernešantys mineralai, tokie kaip natris, kalis, chloras ir magnis, kurie randami organizmo skysčiuose, pavyzdžiui, kraujyje ir šlapime. „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Sigita Korbutaitė teigia, kad šie mineralai atlieka esminį vaidmenį subalansuojant vandens kiekį organizme ir užtikrinant tinkamą nervų, raumenų, smegenų bei širdies funkcionavimą.

„Šios medžiagos taip pat atlieka transportavimo funkciją – perneša įvairias medžiagas, tarp jų ir maisto, į įvairias kūno vietas. Be to, elektrolitų dėka ląstelių membranos išlaikomos stiprios, pro jas sunkiau patenka virusai ar bakterijos“, – pažymi vaistininkė.

Trūkumą išduoda simptomai

S. Korbutaitė pabrėžia, kad elektrolitus galima vartoti ir profilaktiškai, nes žmogus juos praranda net nesportuodamas – vien prakaituojant ir kvėpuojant netenkama nuo 1,5 iki 2 litrų skysčių, o kartu su jais – ir mineralų.

„Suaugusieji turėtų suvartoti ne daugiau kaip 1,5 g natrio, 4,7 g kalio, 1 g kalcio, 0,375 g magnio bei 2,3 g chlorido per parą. Tačiau šias druskas gauname ir su maistu, todėl elektrolitų vartojimą reikia derinti atsižvelgiant į gamintojų nurodytas rekomendacijas ant tirpalų pakuočių, kad būtų išvengta perdozavimo“, – pataria S. Korbutaitė.

Lengvos formos elektrolitų trūkumas simptomų gali ir nesukelti, tačiau sunkesniais atvejais, pasak vaistininkės, gali būti jaučiamas nuovargis, galvos skausmas, kamuoti raumenų silpnumas ir skausmai, sutrikti širdies veikla, patamsėti šlapimo spalva.

„Be to, gali pasireikšti letargija, traukuliai, žarnyno sutrikimai (viduriavimas ir vidurių užkietėjimas), pilvo spazmai, pykinimas ir vėmimas, bei nuotaikų pokyčiai. Tokiu atveju elektrolitų tirpalo kiekis turėtų būti dozuojamas pagal svorį – per 4 valandas reikėtų suvartoti 50-100 ml/kg kūno svorio tirpalo“, – sako vaistininkė.

Vitaminizuoti gėrimai – rinkodaros triukas?

Atkurti organizmo elektrolitų balansą neretai bandoma geriant įvairius funkcinius, vitaminais ir mineralais papildytus gėrimus, ypač mėgstamus sportuojančiųjų. Tačiau, anot S. Korbutaitės, jie nėra būtini, o dažnas jų vartojimas gali būti žalingas dėl juose įprastai esančio didelio cukraus kiekio ir kitų sintetinių maisto priedų.

„Vitaminų dozės šiuose gėrimuose nebūna didelės. Kaip kartą girdėjau vieno gydytojo atsiliepimą apie tokius preparatus – gaunamas tik brangus šlapimas. Tai daugiau rinkodaros triukai, nei pamatuota nauda“, – teigia ji.

Vaistininkė taip pat paneigia klaidingą įsitikinimą, kad saldžios arbatos vartojimas gali padėti palaikyti elektrolitų balansą. Nors saldi arbata gali subalansuoti skysčių kiekį ir dėl didelio cukraus kiekio greitai suteikti energijos, ji neatstato pagrindinių elektrolitų, tokių kaip natris, kalis ir magnis, trūkumo.

„Iš tokios arbatos organizmas gauna tik gliukozę, bet ne elektrolitus. Tai nėra tinkamas būdas atstatyti skysčių ir mineralų balansą“, – sako S. Korbutaitė.

Kalbėdama apie elektrolitų šaltinius, vaistininkė pažymi, kad kasdieniniam vartojimui geriamasis vanduo yra geresnis pasirinkimas nei įvairūs vitaminais praturtinti gėrimai.

„Geriamasis vanduo iš krano ar mineralinis vanduo turi nedidelius kiekius mums būtinų mineralų, kurie yra pakankami kasdieniam organizmo poreikiui. Todėl svarbu užtikrinti, kad kasdien būtų suvartojamas pakankamas kiekis vandens – pagal Pasaulio sveikatos organizaciją (PSO) tai yra 30 ml/kg kūno svorio“, – pataria vaistininkė.

Pasekmės gali būti negrįžtamos

Dažnai kalbant apie elektrolitų disbalansą, galvojama tik apie vieną nuokrypį – jų trūkumą. Tačiau vertėtų atkreipti dėmesį, jog elektrolitų perdozavimas ar padidėjimas taip pat gali sukelti organizmo sutrikimus.

„Per didelis natrio kiekis gali sukelti hipernatremiją, kuri pasireiškia bendru organizmo silpnumu, o rimtesniais atvejais gali išsivystyti į paralyžių, širdies smūgį ar net komą.Per didelė kalio koncentracija taip pat pavojinga – išsivysto hiperkalemija – silpnumas, negalėjimas judinti raumenų, nereguliarus širdies ritmas (aritmijos). Esant didesnei kalcio koncentracijai kraujyje kamuoja apetito stoka, galimas vėmimas“, – aiškina vaistininkė.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikata be vaistų
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Į Lietuvą – pasisemti patirties, kaip įveikti hepatitą C
Rugsėjo 19 d. Lietuvoje vyks Europos hepatito C viruso eliminacijos aukščiausio lygio susitikimas (European HCV Eliminat...
Prostatos vėžys – dažniausia vyrų onkologinė liga, bet profilaktiškai pasitikrina tik kas ketvirtas
Ligonių kasų specialistai primena apie Lietuvoje vykdomą Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis apmokamą Pr...
Ginekologas atvirai kalba apie pacienčių baimes ir būdus joms įveikti
Ar ir jūs jaučiate nerimą laukdami gydytojo konsultacijos, kraujo tyrimo ar dantų gydymo? Tie, kurie patiria „balt...
Prostatos vėžys: pataria, kaip vyrams pasirūpinti savo sveikata
Rugsėjo 15-ąją minima pasaulinė kovos su prostatos vėžiu diena. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet diag...
Atkurta odontologų savivalda – tikro rūpesčio pacientais ir savo bendruomene rezultatas
„Ypač džiaugiuosi vienu svarbiausių šių metų pasiekimų – priimtu sprendimu atkurti dalį Odontologų rūmų savi...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų