Pirmadienis, 2025.04.14
Reklama

Kas žinotina sugrįžtantiems lietuvių emigrantams?

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2017-09-07 11:15:58

Nors emigruojančiųjų iš Lietuvos daugėja, tačiau nemažai žmonių ir sugrįžta. Ką verta žinoti apie privalomąjį sveikatos draudimą sugrįžtantiems gyventi į Lietuvą? Kaip laiku pasirūpinti savo privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) ir gauti teisę į apdraustiesiems teikiamas sveikatos priežiūros paslaugas?

Pradėkite nuo gyvenamosios vietos deklaravimo

Grįžus gyventi į Lietuvą, būtina deklaruoti savo gyvenamąją vietą. Tad, jei išvykdami iš Lietuvos deklaravote gyvenamosios vietos pakeitimą, grįžę gyventi į gimtinę deklaruokite savo gyvenamąją vietą „Elektroninių valdžios vartų“ interneto svetainėje www.epaslaugos.lt arba seniūnijoje, aptarnaujančioje tą savivaldybės teritorijos dalį, kurioje gyvenate.

Lietuvos gyventojų pareiga deklaruoti savo gyvenamosios vietos pakeitimus yra įtvirtinta Lietuvos Respublikos gyvenamosios vietos deklaravimo įstatyme, jei išvykstama ilgesniam nei pusės metų laikotarpiui. Pasitaiko, kad šią pareigą pamiršta nusprendusieji padirbėti užsienyje, o grįžę į Lietuvą susiduria su problema – susikaupusia PSD įmokų skola, nes „Sodra“ taiko prievolę mokėti PSD įmokas kiekvienam nuolatiniam Lietuvos gyventojui. Tad tais atvejais, jei PSD įmokų skola atsirado dėl neregistruoto išvykimo, „Sodrai“ turi būti pateikti dokumentai, įrodantys, kad visą tą laiką buvo legaliai dirbta užsienyje, ten mokėti mokesčiai. Priešingu atveju PSD skolą teks apmokėti.

Grįžus gyventi į Lietuvą ir pamiršus deklaruoti gyvenamąją vietą, gali atsirasti keblumų kreipiantis į gydymo įstaigą, kurioje žmogui paaiškėtų, kad jis neturi teisių į kompensuojamas sveikatos priežiūros paslaugas ir jam bet kokia medicinos pagalba yra mokama.

Pasirūpinkite savo privalomuoju sveikatos draudimu

Jau nuo gyvenamosios vietos deklaravimo Lietuvoje dienos atsiranda pareiga mokėti PSD įmokas. Kaip ir daugelyje Europos šalių, apdraustuoju PSD laikomas tas gyventojas, už kurį mokamos arba kuris moka įstatymo nustatyto dydžio PSD įmokas bei neturi PSD įmokų skolos.

PSD įmokos mokėjimas yra prievolė ir tik laiku sumokėjus nustatyto dydžio PSD įmokas bei nesusidarius skolai, garantuojama teisė gauti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis kompensuojamas gydymo paslaugas, kompensuojamuosius vaistus, medicinos pagalbos priemones ir kt.

Lietuvoje dirbantys pagal darbo sutartis ir gaunantys atlyginimą už tai asmenys laikomi apdraustaisiais nuo įsidarbinimo dienos. Tad įsidarbinus iš užsienio grįžusiam Lietuvos gyventojui, gydymo įstaigose jau nuo įsidarbinimo dienos būtų teikiamos PSDF biudžeto lėšomis kompensuojamos sveikatos priežiūros paslaugos.

Dalis sugrįžtančių apdraudžiami automatiškai

Kai kurie sugrįžtantys į Lietuvą gyventi asmenys apdraudžiami automatiškai pagal kitų institucijų tvarkomus ir ligonių kasai teikiamus duomenis. Nepilnamečiams, teritorinėse darbo biržose registruotiems bedarbiams, pensijos išmokų ir socialinių pašalpų gavėjams, neįgaliems ir kitoms Sveikatos draudimo įstatyme nurodytoms gyventojų grupėms valstybė užtikrina atitinkamas socialines garantijas, PSD apdrausdama juos valstybės lėšomis (išskyrus dirbančius ir vykdančius ekonominę veiklą gyventojus). Valstybės lėšomis draudžiami gyventojai laikomi apdraustaisiais nuo šio statuso įgijimo dienos iki jo netekimo dienos. Tad grįžęs iš užsienio ir deklaravęs savo gyvenamąją vietą Lietuvoje asmuo gali būti draustas valstybės lėšomis, jei jis patenka į tas gyventojų grupes, kurias draudžia valstybė.

Dalis žmonių PSD įmokas turi mokėti savarankiškai, pavyzdžiui, asmenys, vykdantys individualią veiklą pagal pažymą bei pagal verslo liudijimą, ūkininkai, namų šeimininkės. Savarankiškai PSD įmokas mokantys žmonės nustatyto dydžio PSD įmoką turi sumokėti kas mėnesį.

Tad labai svarbu, kad žmonės žinotų ir patys laiku pasirūpintų savo draudimu, o dėl įmokų mokėjimo, jų dydžių, sąskaitų numerių, įmokų kodų teirautųsi „Sodroje“, informacijos ieškotų interneto svetainėje www.sodra.lt. Ši institucija administruoja PSD įmokas, vykdo mokestinių nepriemokų kontrolės procedūras, vykdo skolų išieškojimus ir kt.

Primename, kad savo draudimo statusą žmogus gali sužinoti: VLK interneto svetainės www.vlk.lt skyrelyje „Ar esate draustas?“, naudodamasis elektroninių valdžios vartų interneto svetaine www.epaslaugos.lt, atvykęs į bet kurią TLK ir pateikęs asmens dokumentą.

Pasirinkite gydymo įstaigą ir joje prisirašykite

Gydymo paslaugos, apmokamos PSDF lėšomis, teikiamos tose įstaigose, kurios yra sudariusios sutartis su TLK. Informaciją apie sveikatos priežiūros įstaigas ir jų teikiamas paslaugas galima rasti Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio TLK interneto svetainėse. Kilus klausimų, visada galite kreiptis ligonių kasų gyventojų aptarnavimo telefonu – 8 700 88 888 ar el. paštu info@vlk.lt.

Grįžęs iš užsienio žmogus raginamas pasirinkti polikliniką, šeimos centrą ar kitą sudariusią sutartį su TLK pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigą ir joje prisiregistruoti, pasirinkti šeimos gydytoją bei pasikeisti seną kompensuojamųjų vaistų pasą į naują.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Gydytojas psichiatras apie depresiją be antidepresantų
Greitai susirandame informaciją, greitai atsiduriame kitame pasaulio krašte, greitai atliekame darbus, greitai susipažįs...
Ką daryti užsidegus telefonui ar elektriniam paspirtukui
„Ličio jonų bateriją galima prilyginti sprogstamajam užtaisui. Ji saugi, bet reikia žinoti, kaip su ja elgtis&ldqu...
Nemalonioms problemoms – greitas, modernus ir efektyvus gydymas
Kai kuriuos simptomus esame linkę ignoruoti, atidėliojame ir apsilankymą pas specialistą. Į šią kategoriją greičiausiai...
Velykų simbolis – margutis: kaip dažyti, kad kiaušiniai nesukeltų sveikatos problemų?
Artėjant Velykoms daugelis ieško įmantrių ir originalių margučių dažymo būdų – nuo daržovių nuovirų iki ryškių orn...
Sterilizacija – nematomas, bet svarbus žingsnis rūpinantis pacientų saugumu
Ar kada susimąstėte, kas nutinka su medicinos priemonėmis po operacijos, procedūros ar tyrimo? Pavyzdžiui, kaip paruošia...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų