Vis daugiau įrodymų, kad kaulų viduje esantis riebalinis audinys, vadinamas kaulų čiulpais, vaidina reikšmingą vaidmenį medžiagų apykaitoje.
Juose gaminamas menkai išstudijuotas hormonas adiponektinas, kuris padeda skaldyti riebalus ir kontroliuoja jautrumą insulinui. Tokiu būdu kaulų čiulpai galimai mažina įvairių su nutukimu susijusių ligų, taip pat tam tikrų vėžio rūšių, širdies ir kraujagyslių sistemos ligų ir 2 tipo diabeto riziką.
Buvo pastebėta, kad adiponektino kiekis koreliuoja su daugybe sveikatos problemų, o jo pagrindiniu šaltiniu iki šiol buvo laikomas kūno riebalinis audinys.
Tačiau ilgą laiką mokslininkai negalėjo suprasti paradoksalaus reiškinio. Sumažėjus kūno riebalų, adiponektino kiekis ne sumažėja, kaip galima būtų tikėtis, bet, priešingai, didėja.
Mičigano universitete (JAV) atlikti tyrimai atskleidė šio paradokso priežastis. Ribojant gaunamas kalorijas: sergant anoreksija, taikant chemoterapiją ar radioterapiją vėžio atvejais ir tiesiog metant svorį, didėja kaulų čiulpų tūris, taip pat ir adiponektino kiekis.
Taigi kaulų čiulpai - ne tik pagrindinis ir neįvertintas hormono adiponektino šaltinis, tačiau svarbi organizmo medžiagų apykaitoje dalyvaujanti endokrininės sistemos dalis, turinti reikšmės adaptacijai, ribojant kalorijas.
Plačiau:
Bone marrow adipose tissue is an endocrine organ that contributes to increased circulating adiponectin during caloric restriction, William P. Cawthorn, et al., Cell Metabolism, DOI: 10.1016/j.cmet.2014.06.003, published online 3 July 2014, Abstract.