Pirmadienis, 2024.12.16
Reklama

Pirmoji Lietuvoje artroskopinė smilkinio apatinio žandikaulio sąnario operacija

Karolina Marcinkevičiūtė | 2014-11-19 12:24:35

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Veido ir žandikaulių klinikos doktorantas Marijus Leketas, vadovaujamas LSMU ligoninės Kauno klinikų Veido ir žandikaulių chirurgijos klinikos vadovo prof. Ričardo Kubiliaus, atliko pirmąją mūsų šalyje artroskopinę smilkinio apatinio žandikaulio sąnario operaciją.

Žandikaulio operacija
LSMU archyvo nuotr.

Perspektyvaus mediko operuota 64-erių Aldona Mikutavičienė šiandien jaučiasi puikiai ir dėkoja ją gydžiusiems medikams. „Žandikaulio srityje skausmą jaučiau nuo vasaros. Ilgai kankinausi, negalėjau valgyti. Po operacijos greitai sveikstu. Chirurgas parodė pratimus žandikauliui, kuriuos dabar atlieku kasdien. Esu be galo dėkinga mane operavusiems gydytojams“, – kalbėjo kaunietė.

Anot LSMU Odontologijos fakulteto dekano prof. R. Kubiliaus, artroskopinės smilkinio apatinio žandikaulio sąnario operacijos Lietuvoje iki šiol nebuvo atliekamos. „Neseniai jos pradėtos daryti visame pasaulyje. Kauno klinikoms įsigijus reikiamą įrangą, jas pradėjome daryti ir mes – kol kas vieninteliai Lietuvoje“, - sakė profesorius.

Atlikti šią sąnario operaciją M. Leketas išmoko keliskart stažuodamasis Stokholmo Karolinskos universiteto ligoninėje (Švedija). „Pasaulyje šios operacijos nėra naujiena, tačiau Lietuvoje neseniai operavome pirmąją pacientę, kuri iki operacijos dėl žandikaulio sąnario skausmo negalėjo normaliai valgyti bei kalbėti. Šiai moteriai porą mėnesių buvo taikomas konservatyvusis gydymas. Gydymui nepasiteisinus ir atlikus reikalingus tyrimus, buvo nuspręsta atlikti šią operaciją. Rezultatai džiugina. Pacientė jaučiasi gerai, siūlai išimti ir viskas sugijo taip, kaip ir turėjo“, – puikiais pirmosios operacijos rezultatais džiaugėsi gydytojas.

LSMU doktorantas valandos trukmės operacijos metu endoskopu atliko mažą pjūvį ir pasiekė sąnario ertmę. Tai leido atlikti sąnarinių struktūrų diagnostiką iš vidaus bei išvalyti nuo sąaugų, taip pat išplauti sąnario ertmę ir atlaisvinti įstrigusį sąnarinį diską. Ši operacija gali išgelbėti pacientus nuo žandikaulio sąnario skausmų.

Kaip vieną iš operacijos privalumų medikas įvardija minimalią invaziją, po kurios beveik nelieka rando. Sąnario skausmai, kurie dažniausiai kankina tokius pacientus, išnyksta vidutiniškai per 1–2 metus. Gydytojas pabrėžė, kad visada turi būti atrasta ligos priežastis, nes tik ją pašalinus skausmas visiškai dingsta.

„Per savaitę penki–dešimt pacientų kreipiasi į mus dėl skausmo žandikaulio sąnario srityje ar girdimo traškesio kalbant, valgant arba žiovaujant. Pacientų amžius yra 16–40 metų. Veiksniai, sukeliantys tokius pacientų skundus, yra įvairiausi: itin dažnas ir ilgas kramtomosios gumos kramtymas, griežimas dantimis, dantų nebuvimas, netaisyklingas sąkandis, skruostų ir lūpų kramtymas arba netaisyklinga galvos laikysena. Pastebėjau, kad minėtu skausmu dažniau skundžiasi moterys nei vyrai“, – kalbėjo gydytojas M. Leketas.

LSMU ligoninės Veido ir žandikaulių chirurgijos klinikos gydytojas taip pat pastebėjo, kad vis dažniau šiuos sutrikimus turi jauni žmonės, galbūt dėl intensyvėjančio gyvenimo bei vis daugiau patiriamos nervinės įtampos. Vėliau dėl šios priežasties sutrinka visas kramtomasis aparatas.

Pasiteiravus, kokios smilkinio apatinio žandikaulio sąnario operacijos perspektyvos Lietuvoje, pašnekovas pabrėžė – atsižvelgiant į kolegų užsienyje patirtį, šios operacijos bus atliekamos vis dažniau, jų poreikis tik didės.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nuolatinius dubens skausmus kenčiančioms moterims – efektyvus gydymo sprendimas
Dubens pilnakraujystės sindromas (DPS) – dažnas moterų sveikatos sutrikimas, galintis reikšmingai pabloginti jų sa...
Uostamiesčio ligoninė atidarė modernų Ausų, nosies ir gerklės ligų skyrių
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) atidarė naują Ausų, nosies ir gerklės ligų skyrių. Tai reikšmingas žingsni...
Prie šventinio stalo – su klausos sutrikimą turinčiu artimuoju: kaip išvengti klaidų?
Kalėdas būtų galima pavadinti smagių pokalbių, nuotaikingų istorijų, šiltų žodžių apsikeitimo švente. Ir ne veltui &ndas...
Kad virškinimo negalavimai neapkartintų švenčių
Gražiausių metų švenčių maratonas ir jaukūs susitikimai su šeima bei draugais dažnai yra neatsiejami nuo skalsių ir sunk...
 Ligonių kasos: keliaukite su Europos sveikatos draudimo kortele ir būkite saugūs
Artėjant žiemos atostogų sezonui, ligonių kasos primena keliones planuojantiems gyventojams nepamiršti Europos sveikatos...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų