Kauno klinikų Vaikų ligų klinikoje pradėjo veikti Vaikų šlapinimosi sutrikimų centras, kuriame tiriami ir gydomi dėl įvairių šlapinimosi sutrikimų kenčiantys vaikai. Tai mažieji pacientai, kuriems diagnozuotas dieninis šlapimo nelaikymas, naktinė enurezė, neurogeninė šlapimo pūslės disfunkcija, funkciniai šlapinimosi sutrikimai.
Nauja aparatūra – greitesniam efektui
„Jau daugiau nei 12 metų Vaikų ligų klinikoje modernia aparatūra tiriame vaikus, kenčiančius šlapinimosi sutrikimus, – pasakojo centro vadovas, vaikų nefrologas doc. Šarūnas Rudaitis. – Dirbdami su vasarą TV3 projekto „Išsipildymo akcija“ padovanota nauja urodinaminių tyrimų aparatūra, galime ne tik tiksliai diagnozuoti šlapinimosi sutrikimus, bet ir efektyviai taikyti atgalinio ryšio procedūras (taip vadinamas „biofeedback“), naudodami specialias, vaikiškus žaidimus primenančias kompiuterines programas. Įrodyta, kad naudojant šias animuotas programas, gaunamas greitesnis terapinis efektas vaikams, kenčiantiems disfunkcinį šlapinimąsi. Naudodami naująją aparatūrą, paprasčiau ir net žaidimų forma galime paaiškinti vaikams sudėtingus šlapinimosi procesus ir gauti greitesnį terapinį efektą“.
Prilygsta didžiausioms nelaimėms
Centro vadovas pripažįsta, kad šlapinimosi sutrikimai yra tokia problema, apie kurią paprastai garsiai nešnekama, net jei kalbame apie vaikus.
„Vaikų šlapinimosi sutrikimai – labai paplitę. Įvairių tyrimų duomenimis, apie 16 proc. 5 metų amžiaus grupės vaikų turi naktinio šlapinimosi problemą, vaikams augant – šis skaičius mažėja. Tarp suaugusiųjų naktinė enurezė išlieka iki 2,7 proc. žmonių“, – apie „naktinę“ vaikų problemą kalbėjo docentas.
„Vaikams, kuriems yra dieninis šlapimo nelaikymas, dažniau kartojasi šlapimo organų infekcijos. Iki 30 proc. vaikų dėl dieninio ar naktinio šlapimo nelaikymo turi ženklių psichosocialinių problemų (2-4 kartus daugiau nei neturintys šios problemos). Šiems vaikams net pastebėtas polinkis į depresiją. Šlapimo nelaikantys vaikai vieno tyrimo metu rūbų pašlapimą mokykloje įvertino kaip trečią didžiausią nelaimę po vieno iš tėvų netekimo ir regėjimo praradimo. Tai įrodo, kokia opi ši problema yra patiems vaikams“, – sakė centro vadovas.
Padės specialistų komanda
Naujojo Vaikų šlapinimosi sutrikimų centro pacientus konsultuoja aukščiausios kvalifikacijos įvairių sričių Kauno klinikų specialistai.
„Vaikus, turinčius šią problemą, konsultuoja vaikų nefrologai, urologai, proktologai, gastroenterologai, neurologai, neurochirurgai, reabilitologai ir kitų specialybių gydytojai“, – centrui vadovaujantis doc. Š. Rudaitis sako, kad komandinis koordinuotas įvairių sričių specialistų darbas padeda spręsti šlapinimosi sutrikimų turinčių vaikų problemas.
„Moderniais kompiuteriniais urodinaminiais tyrimais, šiuolaikiniais vaizdinės diagnostikos metodais, laboratoriniais tyrimais, taip pat vedant šlapinimosi dienyną yra galimybė nustatyti tikslų šlapinimosi sutrikimų pobūdį ir pateikti šlapinimosi režimo rekomendacijas, skirti tinkamą medikamentinį ar net chirurginį gydymą, pateikti paciento stebėjimo rekomendacijas, – pasakojo centro vadovas. – Naujai įkurto centro tikslas – koordinuojant ir integruojant centro darbe dalyvaujančių padalinių veiklą, inicijuoti bei formuoti, įgyvendinti kokybišką ir savalaikę vaikų šlapinimosi sutrikimų diagnostiką bei gydymą ir reabilitaciją Kauno apskrityje bei visoje mūsų šalyje“.
Kauno klinikų informacija