Penktadienis, 2025.04.04
Reklama

Kauno klinikose pritaikytas Krono ligos gydymas kamieninėmis ląstelėmis

Šaltinis: vlmedicina | 2022-01-11 13:15:03

Kauno klinikose pirmą kartą Baltijos šalyse atliktas naujas ir efektyvus sunkios žarnyno ligos – Krono ligos sukeltų išangės fistulių gydymas padaugintomis kamieninėmis riebalinio audinio ląstelėmis. Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikos vadovas prof. Juozas Kupčinskas pažymi, kad pastaruoju metu kamieninių ląstelių terapija vis plačiau taikoma sunkioms, kitais metodais nepagydomoms ligoms gydyti.

Chirurginiai instrumentai
Operacinė / VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

„Iš donoro riebalinio audinio išskirtos kamieninės ląstelės turi stiprų imunomoduliacinį poveikį, todėl ši inovatyvi terapija yra efektyviausias būdas gydyti sudėtingas autoimuninės Krono ligos komplikacijas“, – Kauno klinikų pranešime žiniasklaidai pažymi prof. J. Kupčinskas.

Jaunam Kauno klinikų pacientui, 24-erių metų Viliui, sunki Krono liga, komplikuota fistule tarp tiesiosios žarnos bei audinių šalia išangės, diagnozuota 2015 metais. Tuo metu vaikinui buvo vos 18 metų. „Iš karto po 18-ojo gimtadienio pajutau nerimą keliančius simptomus, todėl kreipiausi į Kauno klinikų gydytojus“, – prisimena vaikinas.

Pasak Gastroenterologijos klinikos Žarnyno-kasos ligų sektoriaus vadovo, gydytojo gastroenterologo prof. Gedimino Kiudelio, Krono liga – lėtinė autoimuninė virškinamojo kanalo liga, dažniausiai pažeidžianti plonąją bei storąją žarnas, o vėliau gali pasireikšti ir odos, sąnarių, akių, kepenų pažeidimais. „Sergant šia liga, gali vystytis žarnyno susiaurėjimai, sukeliantys žarnų nepraeinamumą. Kartais dėl uždegimo susiformuoja kanalai, jungiantys žarnyną ir kitus greta esančius organus, pavyzdžiui, šlapimo pūslę, – apie ligą aiškina profesorius. – Dažniausiai fistulių angos atsiveria į išorinius odos sluoksnius aplink išangę. Jose dažnai vystosi infekcijos, formuojasi pūliniai, pažeidžiamas vidinis bei išorinis išangės raukas, dėl ko gali vystytis išmatų nelaikymas.“

Prof. Juozas Kupčinskas / Kauno klinikų nuotr.

Iš pradžių Viliui suformuotas drenas, kurio pagalba nutekėjo pūliai ir pritaikytas gydymas biologine terapija. Praėjus pusei metų nuspręsta dreną išimti ir pažiūrėti, ar pažeista vieta sugis. „Iš pradžių atrodė, kad viskas gerai, bet prabėgus kuriam laikui, problema atsinaujino ir vėl pradėjo pūliuoti“, – pasakoja jis.

Nepaisant šiuolaikinio gydymo antikūnais, fistulės nepavyko užgydyti, o pacientą ne kartą teko operuoti dėl susiformavusių pūlinių, todėl 2021 metais atsiradus galimybei, Viliui pritaikytas gydymas kamieninėmis ląstelėmis. Chirurgijos klinikos abdominalinės chirurgijos gydytojas, gydytojas koloproktologas prof. Tadas Latkauskas sako, kad padaugintos riebalinės kamieninės ląstelės Krono ligos sukeltose uždegimo vietose turi imunomoduliacinį ir priešuždegiminį poveikį.

„Analinės fistulės paprastai būna perianalinės (išeinamosios angos) odos paviršiaus įplėšos, pereinančios į žarnyną. Joms būdingas vietinis uždegimas, paūmėjantis dėl bakterinės infekcijos ir užteršimo išmatomis, – kalba prof. T. Latkauskas. – Aktyvuotos riebalinės kamieninės ląstelės slopina aktyvintų limfocitų dalijimąsi ir sumažina uždegimą skatinančių citokinų išsiskyrimą, sumažina uždegimą, todėl audiniai aplink fistulės kanalą gali sugyti.“

Sužinojęs, kad jam bus atliktas gydymas kamieninėmis ląstelėmis, Vilius nedvejodamas sutiko. „Ši liga į mano gyvenimą atnešė daug diskomforto, – teigia jis. – Džiaugiuosi, kad šis gydymo būdas reikšmingai pagerino mano gyvenimo kokybę.“

Paciento priežiūra, paruošimu procedūrai rūpinosi ir pačią kamieninių ląstelių injekcijos procedūrą atliko Kauno klinikų Chirurgijos klinikos abdominalinės chirurgijos gydytojas, gydytojas koloproktologas prof. T. Latkauskas, gydytojas chirurgas, koloproktologas dr. Henrikas Paužas ir Gastroenterologijos klinikos gydytojas gastroenterologos prof. G. Kiudelis. Pacientas toliau gydomas ir stebimas gydytojų gastroenterologų bei sėkmingai sveiksta.

Kauno klinikos yra vienintelis Baltijos šalyse tarptautinių ekspertų sertifikuotas centras, kuriam suteikta teisė gydyti Krono ligą mezenchiminių kamieninių ląstelių terapija. Kauno klinikų Uždegiminių žarnyno ligų centras planuoja šį inovatyvų gydymo metodą pritaikyti ir kitiems pacientams.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų