Ketvirtadienis, 2025.04.03
Reklama

Kauno klinikų ortopedai diegia greito sveikimo programą

vlmedicina.lt | 2015-01-15 09:45:14

Kauno klinikų Ortopedijos traumatologijos klinika - pirmoji gydymo įstaiga Lietuvoje, kur ligoniams po sąnarių keitimo operacijų pradėta taikyti greito sveikimo programa. Dar prieš dešimtmetį Kauno klinikų ir visos Lietuvos bei Rytų Europos gydymo įstaigų pacientai po sąnarių endoprotezavimo operacijų skyriuje praleisdavo 10 dienų ar net 2 savaites, vėliau – savaitę. Medicinos mokslui žengiant į priekį, daugelyje chirurgijos sričių sėkmingai diegiamos spartaus sveikimo programos, greitinančios paciento grįžimą į įprastą gyvenimą ir taupančios ligoninės sąnaudas. Daugelyje šalių spartaus sveikimo programos sėkmingai taikomos jau ir endoprotezavimo srityje.

Šarūnas Tarasevičius ir Alfredas Smailys
Prof. Šarūnas Tarasevičius ir prof. Alfredas Smailys. K. Šimatonio nuotr.

„Kai kuriose šalyse endoprotezavimas jau siejamas su dienos chirurgija arba pacientai stacionare gydomi 2–3 dienas, apie sąnarių endoprotezavimo srities naujovę papasakojo Ortopedijos traumatologijos klinikos Endroprotezavimo sektoriaus vadovas prof. Šarūnas Tarasevičius. - Spartaus sveikimo programos jau įrodė, kad veikia daug efektyviau nei įprastinės programos – po operacijų ir sveikdami pacientai geriau jaučiasi, greičiau sveiksta, sumažėja komplikacijų“.

Spartaus sveikimo programos taikomos atliekant planines kelio ir klubo endoprotezavimo operacijas.

„Tai nėra kažkoks kitoks endoprotezavimo metodas, – pasakojo Ortopedijos traumatologijos klinikos vadovas prof. Alfredas Smailys. – Taikant spartaus sveikimo programas, atsižvelgiama į priešoperacinį periodą, jo įvertinimą, paciento paruošimą operacijai, taikomas skausmo malšinimo algoritmas prieš, per ir po operacijos bei kt.“

Diegti spartaus sveikimo programas padeda daugiaprofilinių klinikų, kokios ir yra Kauno klinikos, galimybės. Profesorius pasakoja apie bendradarbiavimą su Kauno klinikų anesteziologais ir giria slaugytojų pasiruošimą bei darbą. Slaugos specialistams mokymus pravedė Kauno klinikų reabilitologai ir kineziterapeutai.

„Kaip dažniausiai nutinka, visa, kas pažangu, prasideda Skandinavijos šalyse, – sakė prof. Š. Tarasevičius. – Vienoje iš Danijos ligoninių buvo pastebėta, kad pacientus po endoprotezavimo į namus galima išleisti greičiau. Taikant spartaus sveikimo programą, trumpėja paciento gydymas stacionare ir visas jo sveikimo laikas, greičiau pradedama taikyti reabilitacija, pacientui greičiau grįžta buvęs darbingumas. Pacientas į namus išleidžiamas trečią ar ketvirtą parą po operacijos“.

Prof. Š. Tarasevičius pasakojo, kad, siekiant palyginti, stebėta 30 senuoju būdu operuotų pacientų ir 30 – pagal spartaus sveikimo programą. Pasak profesoriaus, vartojant specialius vaistus prieš operaciją pavyko pasiekti, kad beveik nebereikia kraujo perpylimų. Anksčiau pacientas po operacijos kėlėsi antrą parą, dabar – po operacijos praėjus vos 6 valandoms. Taip anksčiau pradedama reabilitacija, kartu išvengiama tromboembolinių komplikacijų. Taikant spartaus sveikimo programą, neigiamas efektas nepastebėtas.

„Kopenhagoje pacientams, kuriems atliekamas klubo ar tai kelio sąnario endoprotezavimas taikoma 24 val. chirurgija. Mes tokio tikslo, taikydami spartaus sveikimo programą, dar neturime. Mūsų tikslas – pasiekti, kad pacientas stacionare būtų gydomas ne ilgiau nei 3 dienas. Ekonominis efektas klinikoms ir skyriui – akivaizdus, o pacientui užtikrinamas efektyvesnis ir greitesnis gydymas“, – sakė prof. Š. Tarasevičius.

Planuojama, kad per metus Ortopedijos traumatologijos klinikoje pagal spartaus sveikimo programą bus atliekama 1 tūkst. operacijų.

Džiuljeta Kulvietienė

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 5 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Medicinos psichologė: kai neigiamos emocijos virsta fiziniais simptomais
Šiuolaikinis gyvenimo tempas, nuolatinis stresas ir emocinė įtampa tapo neatsiejama kasdienybės dalimi. Tačiau pajutę&nb...
Genai – ne nuosprendis: kaip galime perrašyti savo sveikatos scenarijų
Tikriausiai ne kartą teko išgirsti, kad „jei jau tokie genai – nieko nepadarysi“. Tačiau šiandien moks...
Pacientui skiriamas ilgalaikis stebėjimas: ką svarbu žinoti?
Ligonių kasų specialistai primena, kad pacientams, kuriems gydytojas specialistas paskyrė ilgalaikį stebėjimą, kiekvieną...
Vaikų džiaugsmą gerėjančiu oru apsunkina infekcijos: kaip nuo jų apsisaugoti?
Sezoninės infekcijos kasmet tampa iššūkiu vaikų organizmui – sloga, kosulys, gerklės skausmas ir karščiavimas jį s...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų