Kauno miesto tarybos dauguma po ilgų ginčų patvirtino 2013 metų biudžetą, kuriame numatyta 696 mln. pajamų ir 736 mln. išlaidų. Vadinasi, 40 milijonų reikės skolintis. Kaip visuomet po daug audrų sukėlusio biudžeto svarstymo liko daug klaustukų. Kodėl atidėtas Kauno Laisvės alėjos rekonstrukcijos planas, kodėl menkos lėšos skirtos miestui tvarkyti?.. Pasigesta strategijos, kas yra prioritetiniai miesto objektai. Sveikatos apsaugai miesto valdininkai atseikėjo tik kiek daugiau nei 3,6 mln. litų, o tai tesudaro 0,5 proc. viso miesto biudžeto.
Palyginkime: Vilniaus miesto valdžia 2013-ųjų metų biudžete sveikatos apsaugai numatė daugiau nei 12,5 mln. litų. Tai sudaro daugiau nei 1 proc. viso biudžeto. Iš didžiųjų miestų dosniausia sveikatos apsaugai Klaipėda - miestas skyrė daugiau nei 6,5 milijono litų, o bendras šių metų biudžetas sudaro 369 milijonus.
Daugiausia dėmesio - visuomenės sveikatos stiprinimui
Daugiausia dėmesio šiais metais Kaune bus skiriama visuomenės sveikatos stiprinimui. Parengta Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialioji programa, kuriai skirta apie 1 mln. litų.
Rengiama infekcinių ir neinfekcinių ligų profilaktika, skirta neapdraustų privalomuoju sveikatos draudimu asmenų sveikatai stiprinti bei nelaimingų atsitikimų, traumų ir netikėtos mirties prevencijai.
Didelės pastangos bus sutelktos į vaikų ir paauglių psichikos sveikatos stiprinimą. Psichikos sveikata labai svarbi vaiko vystymuisi, jo mąstysenos formavimuisi, požiūriui į daugelį jį supančių dalykų, sėkmingam mokymuisi ir atsispyrimui žalingiems įpročiams. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, Lietuva pagal vaikų, iš kurių tyčiojamasi, skaičių yra pirmaujančiose pozicijose. Kasdien patiriamos patyčios ne tik gniuždo vaikus, bet ir moko agresyvaus elgesio, kurį vėliau dalis žmonių perkelia į savo šeimą ir aplinką.
Sparčiai senstant visuomenei Kauno miestas pasirengęs prisidėti prie senyvo amžiaus asmenų gyvenimo kokybės gerinimo. Tam, kad pagyvenęs žmogus jaustųsi saugus aplinkoje, kurioje gyvena, kad nesijaustų vienišas ir nereikalingas, būtina imtis visų galimų priemonių. Svarbu sukurti sveiką gyvenimą skatinančią socialinę ir fizinę aplinką.
Nemažai kalbama ir apie Lietuvos gyventojų fizinį aktyvumą. Naujausi tyrimai rodo, kad Lietuva tarp daugiausiai sportuojančių šalių yra sąrašo apačioje. Ne išimtis ir laikinoji sostinė. Tiesa, vasaros metu galimybių sportuoti panaudojant viešąsias miesto erdves tikrai daugiau nei žiemą. Šiuo metu miesto parkuose, miško aikštelėse ir kitose viešose vietose įrengta daugiau nei 230 treniruoklių. Neliko nė vienos seniūnijos, kurioje nebūtų bent vieno lauko treniruoklių komplekto. Šiemet ketinama suremontuoti daugiabučių namų aikštelėse esančius krepšinio stovus. Pasak miesto savivaldybės darbuotojų, tai bus puiki proga ne tik su bendraminčiais praleisti laisvalaikį, kartu susieiti būrin kartų atstovus, bet ir prisidėti prie puikesnės savijautos skatinimo.
Modernės Kalniečių ir Šilainių poliklinikos
Džiugi žinia laukia Kauno Kalniečių ir Šilainių poliklinikų lankytojų – skiriama lėšų šioms įstaigoms modernizuoti. Kiek vykdomi investiciniai projektai tiesiogiai prisidės prie teikiamų paslaugų gerinimo, kol kas sunku atsakyti, bet kad poliklinikose bent jau bus šilčiau – realu.
VšĮ Kauno Kalniečių poliklinika įkurta dar 1984 m. Čia teikiamos pirminės ir antrinės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos: diagnostika ir gydymas, profilaktiniai sveikatos tikrinimai, imunizacija, sveikos gyvensenos propagavimas. Įkurtas Psichikos sveikatos centras. Taip pat teikiamos aukštos kvalifikacijos gydytojų specialistų konsultacijos; atliekamos skydliaukės, krūtų, širdies, pilvo organų echoskopijos, periodontologinės operacijos. Miestas jau daugelį metų rūpinasi šios įstaigos modernizavimu, tad ir toliau skiriama lėšų Kalniečių poliklinikai. Bus atnaujinamas šilumos ūkis – keičiami langai ir durys, renovuojami stogai, tvarkomas šilumos ūkis. Taip pat iš privatizavimo fondo lėšų turėtų būti atnaujinti liftai. Beje, liftus ketinama tvarkyti ir Kauno Dainavos poliklinikoje.
Taip pat dalis lėšų skiriama Kauno Šilainių poliklinikai. Čia siekiama sutvarkyti aikštelę, esančią poliklinikos teritorijoje. Kauno Šilainių poliklinika - viena didžiausių poliklinikų Kaune, aptarnaujanti per 60 tūkst. pacientų. Tiesa, šiai įstaigai lėšų skirta po ilgos pertraukos.
Vaikų nesaugioje socialinėje aplinkoje priežiūra
Miesto biudžeto skiriamų lėšų tikrai nėra daug. Kaip visada lėšų trūksta daugybei dalykų. Tačiau Kauno miesto savivaldybė jau keleri metai iš eilės randa lėšų remti dar keletą svarbių sveikatos sričių. Viena jų – greitosios medicinos paslaugos miestui reikšmingų renginių metu. Skiriama suma siekia 20 tūkst. litų.
Taip pat miesto savivaldybė moka už vaikų, kurie yra nesaugioje socialinėje aplinkoje, sveikatos priežiūrą. Lėšų skiriama vaikams, kuriuos reikia paimti iš šeimos, apgyvendinti laikinoje vietoje, suteikti vienkartines medicinos paslaugas ar atlikti reikalingus tyrimus. Šiam darbui atlikti miestas yra numatęs apie 30 tūkst. litų.
Naujas padalinys asocialiems asmenims
Šiais metais mieste Kauno apskrities priklausomybės ligų centro patalpose turėtų būti įrengtas naujas padalinys, kuriame būtų laikinai apnakvinti asocialūs asmenys, rasti gatvėje. Čia jiems būtų suteikta galimybė tiesiog pernakvoti, nesuteikiant ilgalaikės globos. Jam įrengti ketinama skirti 300 tūkst. litų.
Kauno apskrities priklausomybės ligų centro tikslas - mažinti sergamumą priklausomybės ligomis ir mirtingumą nuo jų, kokybiškai teikti medicinos ir kitas paslaugas asmenims, žalingai vartojantiems arba priklausomiems nuo alkoholio, tabako, narkotikų ir kitų psichiką veikiančių medžiagų, medikamentų, azartinių lošimų, kompiuterio, konsultuoti turinčius valgymo sutrikimų.
Lėšų trūksta beveik visoms Kauno miesto sveikatos įstaigoms
Pasak Kauno miesto savivaldybės specialistų, kiekvienais metais skirstant lėšas susiduriama su ta pačia problema – bėdų daug, o pinigų trūksta. Bemaž kiekviena Kauno miesto gydymo ar slaugos įstaiga norėtų atnaujinti inventorių, pagerinti paslaugų kokybę ar baigti statybos darbus. Tačiau biudžeto lėšos yra ribotos, ir vienais metais neskyrus pinigų tam tikrai įstaigai, belieka tikėtis, kad lėšų atsiras dar kitais metais.Šiemet buvo ketinta įgyvendinti iš viso penkis investicinius projektus, tačiau lėšų atsirado tik dviem - kaip minėta, Kalniečių ir Šilainių poliklinikoms. Pinigų neskirta ligų diagnostikos kokybės gerinimui Dainavos poliklinikoje, Kauno klinikinės ligoninės centrinės sterilizacinės įrengimui pabaigti, Kauno klinikinės ligoninės operacinių bloko patalpų įrangai atnaujinti. Miesto biudžete neužteko lėšų Kauno slaugos ligoninės pastato remontui, Greitosios medicinos pagalbos stoties naujiems automobiliams, Kauno klinikinės ligoninės medicininės įrangos atnaujinimui, Griniaus slaugos ir palaikymo ligoninės maitinimo įrangai, Panemunės slaugos namams.
Adelė Marcinkevičiūtė