Sekmadienis, 2025.04.13
Reklama

Kiek kainuoja lietuvių kraujas?

www.lrt.lt | 2013-07-29 14:50:59

Specialistai pastebi, kad gerėjanti Lietuvos ekonominė situacija dar neprivertė lietuvių pakeisti įpročio papildyti pinigines atlygiu už kraujo donorystę. Naujausiais Kraujo donorų registro duomenimis, Lietuvoje atlygintinų donorų skaičius augo 32 proc., o per tris paskutinius apskaitos mėnesius atlygintini kraujo donorai „uždirbo“ apie 650 tūkst. litų.

Donoras
Algirdo Kubaičio nuotr.

Nacionalinio kraujo centro specialistės Jūratės Vaidelienės teigimu, atlygintina donorystė yra ne tik ekonominė, tačiau ir moralinė lietuvių problema: „Kitose šalyse žmonės yra pilietiškesni, o Lietuvoje neatlygintinos kraujo donorystės tradiciją dar reikia ugdyti“.

Nuo 2012 m. birželio 1 d. neatlygintinos donacijos sudarė trečdalį (31,7 proc.) visų atliktų donacijų.

„Nors nemokamai kraujo duoda vis daugiau žmonių, dar daug Lietuvos piliečių nelinkę to daryti be atlygio“, – apgailestauja Higienos instituto Kraujo donorų registro vadovė Svetlana Bogdanova.

Specialistai pastebi, kad Lietuvoje gyvenantys užsieniečiai neatlygintina donoryste užsiima kur kas akyviau, nei lietuvaičiai. „Akivaizdu, jog užsieniečiai donorai kraujo dažniausiai duoda neatlygintinai: tarp visų užsieniečių donacijų, užregistruotų registre, net 77,3 proc. buvo neatlygintinos“, – sako S. Bogdanova.

Prisiduria prie pašalpos

Anot Nacionalinio kraujo centro specialistės J. Vaidelienės, atlygis už donorystę labiausiai motyvuoja bedarbius. O tendencija, jog taip „uždarbiauti“ labiausiai linkę yra studentai, mažėja. Tačiau 18–24 metų amžiaus jaunuoliai išlieka aktyviausiais donorais, už kurių kraują tenka sumokėti.

„Studijų laikais kraują daviau už pinigus tokiu būdu prisidurdama prie savo pajamų. Per metus tai darydavau keletą kartų. Atlygintinais kraujo donorais tada buvo ir ne vienas mano pažįstamas. Pradėjusi dirbti tokiu būdu papildomai uždarbiauti nustojau“, – pasakoja kraujo donore ne kartą tapusi Deimantė. Mergina priduria, kad jei jos asmeninė finansinė padėtis suprastėtų, ji neatsisakytų galimybės pasinaudoti atlygiu už donorystę.

Bent kartą per metus neatlygintinai krauju pasidalinantis Karolis sako, kad ir jam studijų laikais tokiu būdu teko užsidirbti: „Atlygintinai kraujo teko duoti tik kartą. Tuomet taip sugalvojau prisidurti prie suplanuotos kelionės biudžeto. Dabar bent kartą per metus duodu kraujo neatlygintinai. Man yra malonu žinoti, kad taip galiu kažkam padėti. Tačiau visuomenėje trūksta suvokimo, kiek daug gero galima padaryti visai nenuskriaudžiant savęs“.

Per mėnesį kraujo donorams tenka sumokėti apie 200 tūkst. litų. Tačiau tai nėra galutinė lietuvaičių kraujo kaina. Donoro kraujo tyrimas kainuoja apie 200 litų, tad vidutiniškai per mėnesį gali susidaryti 1,5 mln. litų siekianti suma. O jei, ištyrus kraują, paaiškėja, kad jis nėra tinkamas, jis – sunaikinamas.

Ugdyti reikia nuo mokyklos suolo

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, atlygintina donorystė yra labiau būdinga prasčiau išsivysčiusioms šalims. Pažangiausiose valstybėse, tokiose kaip Kanada, JAV,  Skandinavijos šalys, neatlygintina kraujo donorystė siekia 99–100 proc. Lietuva kol kas gali pasigirti tik kiek daugiau nei 30 proc. neatlygintinų kraujo donorų.

Nacionalinio kraujo centro specialistės J. Vaidelienės teigimu, donorystės akcijos miesto aikštėse ar kitose viešose vietose labai padidina žmonių aktyvumą. Tačiau neretai, kai trūksta kraujo, tenka skambinti donorams ir prašyti labiausiai trūkstamų kraujo grupių kraujo. O vasarą donorai tampa dar pasyvesni, mat atostogauja, išvyksta į užsienį.

„Neatlygintinos donorystės tradiciją reikia ugdyti nuo mokyklos. Ir ten jau ryškėja labai teigiamos tendencijos. Kartais mokiniai savo iniciatyva pralenkia mokytojus. Vis aktyvesnės tampa ir jaunimo bei studentų organizacijos“, – tikina J. Vaidelienė.

Šalyje šiuo metu yra įgyvendinama Neatlygintinos kraujo donorystės propagavimo programa, kurios tikslas – iki 2013 m. gruodžio 31 d. pasiekti, kad visose kraujo donorystės įstaigose neatlygintinų donacijų būtų iki 70 procentų. Tačiau norint tai pasiekti, skaičiuojama, neatlygintinų donacijų skaičių reikėtų padidinti dvigubai.

Vilija Andrulevičiūtė,

www.lrt.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sterilizacija – nematomas, bet svarbus žingsnis rūpinantis pacientų saugumu
Ar kada susimąstėte, kas nutinka su medicinos priemonėmis po operacijos, procedūros ar tyrimo? Pavyzdžiui, kaip paruošia...
Fiksuoti dantų protezai: sprendimas, keičiantis ne tik šypseną, bet ir gyvenimą
Dantų netekimas – ne tik estetinė, bet ir funkcinė bei psichologinė problema, su kuria susiduria daugybė žmonių. N...
Už ekrano – spąstai vaikams, kurių nematome: ko imtis jau dabar?
Reaguodama į pastaruoju metu viešai nuskambėjusius skaudžius įvykius dėl vaikų savižalos ar net mirties atvejų, Sveikato...
Patinimas, diskomfortas, spaudimas – ar tai išvarža?
Su pilvo išvaržomis susiduria įvairaus amžiaus žmonės, dažniausiai – rūkantieji. Įprastai pilvo išvarža staigaus s...
Vilniuje – pirmoji storosios žarnos naviko endoskopinė operacija
Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje atlikta pirmoji sostinėje sudėtinga endoskopinė operacija, kurios metu jaunai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų