Klausimas. Man yra plyšęs dešinės kojos šoninis raištis. Aš Lietuvoje nesu draustas, todėl norėjau sužinoti visą operacijos kainą ir kur galėčiau ją pasidaryti. Deividas, 23 m.
Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) atsakymas
Jei žmogus neapsidraudęs privalomuoju sveikatos draudimu, už medicinos paslaugas turi mokėti pats pagal gydymo įstaigos nustatytus paslaugų įkainius (išskyrus būtinąją medicinos pagalbą). Kita vertus, norint tiksliai atsakyti, kiek kainuos privalomuoju sveikatos draudimu nedrausto Deivido gydymas, reikėtų taip pat žinoti į kokią gydymo įstaigą – privačią ar viešąją – jis kreipsis ir labai svarbu žinoti tikslią paciento diagnozę.
Ligonių kasos atsiskaito su sveikatos priežiūros paslaugas teikiančiomis įstaigomis pagal sveikatos apsaugos ministro patvirtintas bazines kainas. Tarkime, jeigu apdraustam privalomuoju sveikatos draudimu pacientui yra atliekama kelio rekonstrukcija – ligonių kasos už šią paslaugą gydymo įstaigai sumoka daugiau nei 2 tūkstančius litų. Sveikatos priežiūros paslaugų kainas galima rasti VLK interneto svetainės www.vlk.lt skyrelyje „Sveikatos paslaugų kainos“ (https://www.vlk.lt/prices/drg_list).
Deividui patartume apsidrausti privalomuoju sveikatos draudimu. Privalomasis sveikatos draudimas suteikia galimybę apdraustiems asmenims gauti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto apmokamas asmens sveikatos priežiūros paslaugas – pirminės ambulatorinės, ambulatorinės specializuotos ir stacionarinės sveikatos priežiūros, greitosios medicinos pagalbos, brangiųjų tyrimų ir procedūrų, medicininės reabilitacijos ir kitas. Apdraustiesiems šio fondo lėšomis taip pat padengiamos kompensuojamųjų vaistų, medicinos pagalbos priemonių ir ortopedijos technikos priemonių įsigijimo išlaidos. PSDF biudžetas finansuoja ir gyventojams svarbias sveikatos programas.
Tuo atveju, jeigu Deividas yra išvykęs iš šalies ir legaliai dirba kurioje nors iš Europos Sąjungos (ES) šalių – patartume pasinaudoti nauja galimybe. Visoje ES nuo 2013 m. spalio 25 d. įsigaliojo Tarpvalstybinių sveikatos priežiūros paslaugų direktyva, kuri leidžia ES šalių piliečiams, nesvarbu, kur jie gyvena, rinktis, kurioje ES šalyje gydytis ir gauti išlaidų kompensaciją. Tiesa, operacijai Lietuvoje bus reikalingas tos šalies, kurioje mokami mokesčiai, gydytojo siuntimas. Daug informacijos galima rasti naujai sukurtame tarpvalstybinės sveikatos priežiūros kontaktinių centrų (NKC) tinkle. Centro, veikiančio mūsų šalyje, interneto svetainės adresas www.lncp.lt
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.