Penktadienis, 2025.01.24
Reklama

Santaros klinikose – proveržis gydant širdies nepakankamumą

Santaros klinikų informacija | Šaltinis: vlmedicina | 2025-01-23 09:58:54

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos tapo pirmuoju centru Lietuvoje, kuriame pradėta taikyti moderni širdies nepakankamumo dėl mitralinio vožtuvo nesandarumo perkateterinė gydymo technologija. Ji skirta pacientams, kuriems tradicinė chirurginė operacija (mitralinio vožtuvo protezavimas ar plastika) dėl jų sveikatos būklės yra per daug rizikinga.

Mitralinio vožtuvo sandarinimo procedūros metu
Mitralinio vožtuvo sandarinimo procedūros metu / Santaros klinikų nuotr.

„Dabar pacientams, kuriems diagnozuotas širdies nepakankamumas, turime galimybę sumažinti ar panaikinti mitralinio vožtuvo nesandarumą implantuodami specialius klipus per kateterį (angl. mitral valve clip). Tai efektyvus pasaulyje plačiai paplitęs gydymo metodas, kuris palengvina paciento simptomus, tokius kaip dusulys, ir sumažina pakartotinų hospitalizacijų dažnį. Tai ypač aktualu vyresnio amžiaus, gretutinėmis ligomis sergantiems pacientams, kuriems negalima įprastinė mitralinio vožtuvo chirurginė operacija – jiems tai yra papildoma širdies nepakankamumo gydymo galimybė, žymiai pagerinanti gyvenimo kokybę“, – sako Santaros klinikų Kardiologijos ir angiologijos centro vadovas prof. Giedrius Davidavičius.

Procedūra vadinama transkateteriniu mitralinio vožtuvo taisymu su „MitraClip G4“ sistema. Ši procedūra yra minimaliai invazinis mitralinio vožtuvo nesandarumo gydymo būdas, atliekamas be chirurginio pjūvio. Šis metodas leidžia ištaisyti vožtuvo nesandarumą, kuris yra viena iš širdies nepakankamumo priežasčių. Procedūra atliekama naudojant kateterį, kuris per kirkšnies veną nukreipiamas į širdį. Paprašytas paaiškinti, kaip ta procedūra atliekama – kaip patenkama į širdį ir ką joje reikia pakoreguoti (kaip užsandarinti mitralinį vožtuvą) – VUL Santaros klinikų Kardiologijos ir angiologijos centro Intervencinės kardiologijos ir rentgenochirurgijos skyriaus gydytojas kardiologas-intervencinis kardiologas Vilhelmas Bajoras pasistengia suprantamai paaiškinti: „Procedūra atliekama su bendra nejautra ir kontroliuojant rentgenu bei perstemplinės širdies echoskopija. Per šlaunies veną ir tarpprieširdinę pertvarą su specialiais kateteriais ir vielomis „MitraClip“ sistema įvedama į kairįjį prieširdį virš mitralinio vožtuvo. Pats „MitraClip“ prietaisas yra tarsi skalbinių segtukas, kuris implantuojamas sukabinant mitralinio vožtuvo bures. Atsižvelgiant į kiekvieno paciento mitralinio vožtuvo anatominius ypatumas, nesandarumo mechaniką, galima parinkti skirtingą tokių segtukų skaičių bei dydį. Įprastai procedūra užtrunka apie dvi valandas“. 

Mitralinis vožtuvas – tai tarsi širdies vartai, kurie reguliuoja kraujo tekėjimą tarp dviejų širdies kamerų: kairiojo prieširdžio ir kairiojo skilvelio. Šis vožtuvas atsidaro, kai širdis pripildo skilvelį krauju, ir užsidaro, kad kraujas negrįžtų atgal į prieširdį, kai širdis pumpuoja kraują į kūną. Mitralinis vožtuvas užtikrina, kad kraujas judėtų teisinga kryptimi.

Procedūros privalumai

Širdies nepakankamumo gydymas su „MitraClip G4“ sistema pirmiausia yra galimybė padėti pacientams su sunkia liga – širdies nepakankamumu, išsivysčiusiu dėl mitralinio vožtuvo nesandarumo. Procedūros privalumai tokie patys kaip ir kitų minimaliai invazyvių operacijų – pacientai greičiau sveiksta, trumpesnį laiką praleidžia ligoninės palatoje, žymiai sumažėja pakartotinių hospitalizacijų dažnis, pacientai džiaugiasi akivaizdžiai geresne bendra savijauta ir gyvenimo kokybe – sumažėja dusulys, pacientai geriau toleruoja fizinį krūvį ir gali grįžti prie įprastos kasdienės veiklos. „Turėtume atkreipti dėmesį, kad mažesnis skubių konsultacijų ir hospitalizacijų skaičius padeda optimizuoti sveikatos priežiūros resursus, mažinant ilgalaikę ligoninių apkrovą ir gydymo išlaidas. Tai yra teigiamas ekonominis aspektas sveikatos priežiūros sistemai“, – sako prof. G. Davidavičius.

Širdies nepakankamumu sergantys pacientai, kurių širdis negali tinkamai atlikti savo funkcijos, patiria su šia liga susijusių sunkumų – juos vargina dusulys, širdies ritmo sutrikimai, skysčių kaupimasis, dažni apsilankymai pas gydytojus ir pakartotinės hospitalizacijos, padidėjusi staigios mirties rizika.

Pacientai dėkingi: geresnė savijauta ir gyvenimo kokybė

Santaros klinikose atlikta virš 10 „MitraClip G4“ procedūrų. Viena iš jų – 58 metų Aldonai iš Šiaulių (vardas pakeistas, red. past.). Ji buvo pasiryžusi ir atvirai širdies operacijai, tačiau jos atlikti gydytojai negalėjo.

„Širdies pakitimai buvo nustatyti man esant jauno amžiaus, laikui bėgant ji silpo ir vis sunkiau darėsi atlikti, atrodytų, įprasčiausią veiklą: užlipti į antrą aukštą be poilsio nebegalėjau, bet koks fizinis krūvis būdavo sunki našta, – savo būseną iki procedūros apibūdina moteris. – Vartojau medikamentus, dėl to liga progresavo lėčiau, tačiau problemos jie nesprendė. Kai gydytojai pasiūlė atlikti procedūrą, kuri turėjo palengvinti mano būklę, sutikau nedvejodama, pasitikėjau gydytojais ir kai po procedūros nubudau, negalėjau atsistebėti, kad operacija atlikta, o pjūvio jokio nėra.“ Moteris dabar jaučiasi geriau, antras aukštas pasiekiamas lengviau, ne kaskart reikia sustoti pailsėti. „Savijautos pokytis akivaizdus: susilpnėjo dusulys, geriau toleruoju fizinį krūvį. Labai tikiuosi, kad po šios procedūros širdelei dirbti bus lengviau“, – džiaugiasi ponia Aldona.

Kitas pacientas – tai į devintą dešimtį įkopęs vilnietis Leonas (vardas pakeistas, red. past.). Kad turi rimtų širdies problemų, jis sužinojo po išsamių tyrimų, kuriuos jam reikėjo atlikti norint pratęsti vairuotojo pažymėjimą.

„Iki tol jaučiausi gerai: visą gyvenimą aktyviai sportavau, o ir dabar kasdien paupiu nueidavau po 10 000 žingsnių, gyvenau sveikai, todėl poliklinikoje esanti medicininė kortelė buvo tuščia, – apie save pasakoja ponas Leonas. – Sveikata niekada nesiskundžiau – ir baseiną lankiau, ir prie skersinio prisitraukimus darydavau, mintyse visad dėkodavau, kad jaučiuosi gerai ir galiu tokios veiklos imtis. Gydytojai atlikę tyrimus paklausė, kokius simptomus aš jaučiu. Pasakiau, kad energijos kartais trūksta, bet pasižiūriu į pasą ir apsiraminu – amžius juk nemažas.“ Po atliktos mitralinio vožtuvo užsandarinimo procedūros ponas Leonas džiaugiasi gera savijauta: „Dar tik kiek daugiau nei savaitė pro procedūros, tačiau kaskart grįžęs į namus ir užlipęs į 4 aukštą dėkoju gydytojams už pagalbą.“

Širdies nepakankamumo gydymo procedūroms atlikti skiriamas finansavimas

Tam, kad šią procedūrą būtų galima taikyti Lietuvos ligoninėse ir jos būtų apmokamos iš PSDF lėšų, turi būti įrodyta jų ekonominė ir klinikinė nauda – pateikta užsienyje atliekamų tokių procedūrų apžvalga ir patirtys, sutvarkyti tai pagrindžiantys dokumentai. Tai pareikalauja daug gydytojų asmeninio laiko.

„Santaros klinikų gydytojo Vilhelmo Bajoro asmeninė iniciatyva ir atkaklus darbas lėmė, kad nuo šių metų mitralinio vožtuvo nesandarumo gydymo procedūra su „MitraClip G4“ tapo įtraukta į centralizuotai apmokamų medicinos pagalbos priemonių sąrašą. Santaros klinikose planuojama kasmet atlikti 30–50 šių procedūrų, palaipsniui šį skaičių didinant,“ – sako prof. G. Davidavičius.

Pirmosios 10 transkateterinės mitralinio vožtuvo taisymo procedūros atliktos Lietuvoje Santaros klinikose 2024 m. lapkričio – 2025 m. sausio mėnesiais. Jas atliko daugiadalykė medikų komanda: intervenciniai gydytojai kardiologai-intervenciniai kardiologai prof. Giedrius Davidavičius, Vilhelmas Bajoras, kardiologė biomedicinos mokslų daktarė Agnė Drąsutienė, prof. Diana Zakarkaitė, anesteziologai reanimatologai Karolis Urbonas, doc. Ieva Jovaišienė, kardiochirurgai prof. Kęstutis Ručinskas, doc. dr. Vilius Janušauskas ir vyr. slaugytoja Inga Jakutė, konsultuotasi su užsienio kolegomis. „Tik profesionalios ir atsidavusios Santaros klinikų Kardiologijos ir Angiologijos centro komandos pastangomis ši paslauga tapo prieinama pacientams mūsų įstaigoje. Ši moderni technologija yra proveržis gydant širdies nepakankamumą, suteikiantis viltį sunkios būklės pacientams, kurie anksčiau neturėjo veiksmingų gydymo alternatyvų“, – sako prof. G. Davidavičius.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Žąsies oda – liga, apie kurią ne visi drįsta šnekėti: kaip ją gydyti?
Keratosis pilaris, dar kitaip vadinama žąsies oda, yra lėtinė odos būklė, pasireiškianti mažais, šiurkščiais gumbeliais,...
Kirmėlės saldainių dėžutėje: biologas paaiškina, iš kur jos atsiranda
Kasmet Lietuvoje pagaminama tūkstančiai tonų šokolado produktų. Tai rodo, kad šokoladas yra dažna gyventojų kasdienio gy...
Ar būtina kartu su vitaminu D vartoti vitaminą K?
Klausimas. Anksčiau daug buvo rašoma ir kalbama apie būtinumą vartoti vitaminą D, nes esą daugeliui randamas jo stygius....
Santaros klinikose – proveržis gydant širdies nepakankamumą
Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos tapo pirmuoju centru Lietuvoje, kuriame pradėta taikyti moderni širdie...
Tiesiog paauglystė ar depresija? Neapsirikime
„Palikit mane ramybėje“, „atsikniskit“, – teškia paauglys ir užsidaro savo kambaryje. &bdq...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų