Šiuo metu Lietuvoje veikia tik 5-ios per naktį budinčios vaistinės: dvi jų yra Kaune ir po vieną – Vilniuje, Šiauliuose bei Alytuje. Klaipėda tapo penktuoju šalies miestu, kur yra bent viena budinti vaistinė – čia nuo spalio 3 d. duris atvėrė visą parą veiksianti vaistinė.
Pasak darbą laiką prailginsiančios „Gintarinės vaistinės“ uostamiestyje vedėjos, vaistininkės Editos Drungilienės, poreikis visą parą veikiančiai vaistinei buvo jaučiamas ne tik iš gyventojų, bet ir gydytojų pusės.
„Tokį poreikį jautėme ne tik mes, vaistininkai, bet ir vietos medikai. Šalia mūsų įsikūrusios dvi didžiulės ligoninės – Klaipėdos universitetinė ligoninė ir Respublikinė Klaipėdos ligoninė, būdami vienu didžiausių sveikatos paslaugų centru matome būtinybę turėti ir visą parą veikiančią vaistinę, į kurią vaistų galėtų ateiti žmonės tiesiai iš ligoninės, kad ir naktį“, – komentuoja ji.
Vaistininkė priduria, kad Klaipėda yra trečias šalies miestas pagal savo dydį, negana to, vasaromis čia gausu ir poilsiautojų, o netoliese yra ir kiti miesteliai – Gargždai, Kretinga, Palanga, tad poreikis tokiai vaistinei brendo jau ilgą laiką. Iki šiol artimiausia ir naktį pacientus priimanti vaistinė buvo Šiauliuose.
„Ryte atsidarydavome 8 valandą – žmonės jau rikiuodavosi už durų, užsidarydavome 21 val., o gyventojai vis dar plūsdavo į vaistinę ir po 21 val., dėl ko negalėdavome užverti durų. Tai tik parodo, kad gyventojams vis pritrūkdavo ilgiau dirbančios vaistinės. Prognozuojame, kad pradėjus dirbti visą parą, didesnis krūvis bus rytinėmis valandomis –7-8 valandomis priklausomai nuo to, kada žmonės pradeda darbą, o vakarais – iki 23 val., kai į vaistinę bėgs po darbų ar kažką dar užmiršę gyventojai “, – sako E. Drungilienė.
Anot jos, iki šiol nutikus kokiam netikėtam atvejui ar pritrūkus medikamentų, gyventojams tekdavo kviesti greitąją medicinos pagalbą ar vykti į priėmimo skyrių – tai pernelyg didelė prabanga tais atvejais, kai problemai išspręsti pakaktų ir namų vaistinėlės.
„Prekybos centre "Dragūnai" įsikūrusi budinti vaistinė turėtų padėti sumažinti ligoninių priėmimo skyrių krūvį. Žmonės vykdavo į ligoninę, nes tai būdavo vienintelis variantas, mat medikai privalo suteikti pirmąją pagalbą“ – pastebi vaistininkė.
Jos teigimu, naktimis klientų srautas vaistinėse nėra didelis. Nesitikima, kad ir Klaipėdoje bus kitokia situacija – sprendimas atidaryti čia budinčią vaistinę yra paremtas įsipareigojimu būti arčiau paciento visada, kai tik prireikia vaistų ar vaistininko konsultacijos.
Kalbėdama apie tai, kokių pacientų naktimis tikimasi sulaukti, E. Drungilienė sako, kad greičiausia tai bus skubūs, ūmūs atvejai, pavyzdžiui, įvykus nelaimingam atsitikimui, traumai, staiga susirgus, pakilus temperatūrai ar suviduriavus.
„Ne visi namie kaupia vaistų atsargas, galų gale, ne visada turi tai, ko reikia konkrečią akimirką. Žinoma, bus ir tokių gyventojų, ypač vasaros sezonu, kuriems prireiks kontraceptinių priemonių ar preparatų pagirioms malšinti. Kaip bebūtų, daugiau tikimės vadinamų rimtų atvejų, ypač tėvų, besikreipiančių dėl sunegalavusių atžalų, kai iki ryto laukti pernelyg baisu“, – vardija ji.
Budinčias „Gintarines vaistines“ taip pat galima rasti Šiauliuose ir Kaune. Vaistinių tinklas skaičiuoja, kad šiose vaistinėse vidutinis lankytojų skaičius naktimis siekia apie 50 – pastebima, kad per pandemiją naktį apsilankančių pacientų padaugėjo trečdaliu. Aktyviausiomis naktimis laikomos penktadienio, o ramiausiomis – sekmadienio.