Penktadienis, 2024.12.20
Reklama

Klaipėdiečiai kviečiami judėti daugiau ir kvėpuoti laisviau

vlmedicina.lt | 2015-09-03 09:21:34

Visame transporto sektoriuje daugiausia teršalų į aplinką išskiria autotransportas. Pastaraisiais metais Lietuvoje automobiliai išmeta 70-80 proc. teršalų, o kai kuriuose rajonuose arti judrių sankryžų – net 90 proc. visos atmosferos taršos. Dėl pasenusių ir neefektyvių eismo reguliavimo sistemų bei didėjančio automobilių skaičiaus daugelyje miestų, o ypač jų centrinėse dalyse, stebima padidėjusi teršalų koncentracija ore. Siekiant mažinti oro užterštumą rengiamos įvairios akcijos, kuriomis miesto gyventojai ir čia atvykstantieji raginami dažniau rinktis ekologiškesnes priemones ir taip prisidėti prie sveikesnės aplinkos kūrimo.

Eismas
© Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) nuotr.

Oro užterštumas nuolat didėja

Aplinkos oro tarša yra viena didžiausių urbanizacijos problemų tiesiogiai susijusi su gyventojų sveikata. Cheminės medžiagos patenka į žmogaus organizmą per kvėpavimo takus su įkvepiamu oru, per virškinimo sistemą su maistu ir vandeniu, per odą absorbcijos būdu.

Europos aplinkos agentūros duomenimis, vienas didžiausių poveikių žmonių sveikatai yra kietosios dalelės. Ilgalaikiai ir maksimalaus šių teršalų poveikio padariniai įvairūs: nuo kvėpavimo takų pažeidimo iki ankstyvosios mirties. Maždaug 90 proc. miesto gyventojų Europoje yra veikiami tokių teršalų koncentracijų, kurios viršija sveikatai kenksmingus oro kokybės lygius. Pavyzdžiui, ore esančios smulkios kietosios dalelės (KD2,5) tikėtiną gyvenimo trukmę Europos sąjungoje sumažina daugiau nei aštuoniais mėnesiais.

Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, nuo 2007 metų vidutinė kietųjų dalelių koncentracija Klaipėdos mieste padidėjo 14 μg/m3, maksimali kietųjų dalelių koncentracija per parą padidėjo 32 μg/m3, o parų skaičius, kai buvo viršijama paros ribinė vertė pailgėjo net 18 parų.

Kviečia būti judresniais

Atsižvelgiant į moksliškai pagrįstus duomenis, klaipėdiečiai raginami pagalvoti apie oro taršą ir keisti savo automobilį į viešąjį transportą, o dar geriau – dviratį.

Europoje rugsėjo 16-22 d. minima Judrioji savaitė, kurios metu rengiami įvairūs renginiai ir akcijos, skatinančios gyventojus daugiau judėti, rinktis ekologiškas transporto priemones ne tik mažinant oro taršą ir triukšmą bei prisidedant prie eismo saugumo gerinimo, bet ir tausojant savo sveikatą, daugiau laiko leidžiant lauke, renkantis aktyvų gyvenimo būdą. Vienas iš Judriosios savaitės renginių – tai šiaurietiško ėjimo žygis, į kurį kviečiami jau susipažinę ir perpratę šiaurietiško ėjimo techniką žmonės. Žygis organizuojamas rugsėjo 16 d. 11 val. Tai ne tik aktyvus laisvalaikio leidimo būdas, padedantis stiprinti sveikatą, bet ir puiki bendravimo forma, kaskart įtraukianti vis daugiau žmonių.

Klaipėdoje minimos Judriosios savaitės finaliniu akcentu jau tradiciškai taps akcija „Mieste – be savo automobilio“. Šių varžytuvių metu autobusas, elektromobilis, automobilis, dviratininkas ir bėgikas rungsis, kuris greičiau įveiks nustatytą maršrutą nuo PC „BIG“ iki Klaipėdos miesto universiteto miestelio. Varžytuvės numatomos rugsėjo 22 d. (antradienį), o jų dalyviai – studentai. Šios akcijos tikslas - skatinti gyventojus dažniau rinktis viešąjį transportą ar dviratį vietoj automobilio ir įvertinti, koks būdas keliauti piko metu yra optimalus. Be to, organizatoriai siekia atkreipti dėmesį ir į neigiamą transporto priemonių poveikį aplinkai ir žmonių sveikatai.

Dviratis – ir smagiau, ir sveikiau

Pasibaigus judriajai savaitei, rugsėjo 26 d. (šeštadienį) bus minima Pasaulinė aplinkos ir sveikatos diena, kurios metu Klaipėdos m. visuomenės sveikatos biuras rengia dviračių žygį už sveiką Klaipėdą. Visi dviratėms transporto priemonėms neabejingi klaipėdiečiai kviečiami atvykti į Lietuvininkų aikštę, iš kur 11 val. visi pajudės daug patogesniu dviratininkams maršrutu Herkaus Manto gatve. Minantiems pedalus miesto centru nebereikės nardyti tarp pėsčiųjų, nes nuo Lietuvininkų aikštės iki Liepų gatvės dviratininkams skirtas kelias perkelta nuo šaligatvio į važiuojamą kelio dalį. Dalyviai žygį tęs pro Biržos tiltą, Meridianą ir mins naujuoju dviračiu taku palei Danės upę iki Tauralaukio. Norintys dalyvauti dviračių žygyje už sveiką Klaipėda privalo užsiregistruoti (registraciją nuo rugpjūčio 26 d. visą mėnesį vykdo visuomenės sveikatos specialistė Alina Bocman tik telefono numeriu 8 46 234067).

Renkantis dviratį kaip savo kelionės būdą, prisiminkite, kad dviratis taip pat yra transporto priemonė, kuriai galioja Kelių eismo taisyklės. Vadovaujantis šiomis taisyklėmis, primename, kad važiuoti dviračiu leidžiama tik dviračių takais arba dviračių juostomis, o kur jų nėra, – tam tinkamu (su asfalto arba betono danga) kelkraščiu pagal eismo kryptį. Važiuodamas kelkraščiu, pėsčiųjų ir dviračių taku, šaligatviu, dviračio vairuotojas privalo duoti kelią pėstiesiems, neturi jiems trukdyti ar kelti pavojaus, o pro pat pėsčiąjį leidžiama važiuoti greičiu, kuris yra artimas pėsčiojo judėjimo greičiui (3–7 km/h), paliekant tokį tarpą iš šono, kad eismas būtų saugus. Vadovaujantis šiais principais, kelionės tikslą pasieksite ne tik greičiau, o ir su gera nuotaiką, kurios nesugadins nemalonūs įvykiai kelyje.

Siūloma naujovė – kombinuotų kelionių jungtys

Žmonės, gyvenantys užmiestyje ir teigiantys, jog dėl prastos infrastruktūros pasiekti tikslą uostamiestyje jie gali tik savo automobiliu, liko be pasiteisinimo, mat pernai Klaipėdoje Ligoninių miestelyje buvo atidaryta pirmoji kombinuotų kelionių jungtis („Park and Ride“). Pirmajame Lietuvos keleivių persėdimo terminale žmonės gali palikti savo automobilius ar dviračius, persėsti į viešąjį transportą ir juo pasiekti bet kurią Klaipėdos vietą. Nemokamai naudotis terminale esančia automobilių stovėjimo aikštele gali elektroninius miesto autobusų bilietus turintys žmonės. Vairuotojas privažiavęs prie nuskaitymo įrenginio prideda kortelę ir užkardas pasikelia. Saugojimo konteineriuose galima palikti savo dvirates transporto priemones. Atrakinti konteinerius naudotojai gali mobiliųjų telefonų pagalba. Pirmoji tokia aikštelę Klaipėdoje jau įrengta prie Jūrininkų ir Klaipėdos universitetinių ligoninių.

Be to, pastaruoju metu Klaipėdos keleivinis transportas stengiasi populiarinti dar vieną, su dviračiais susijusią paslaugą („Bike and Ride“) kombinuotų jungčių terminale Ligoninių miestelyje. Šiuo metu ten yra įrengta 10 nemokamai saugomų vietų, kur iš gretimų gyvenviečių atvažiavę dviratininkai gali palikti savo dvirates transporto priemones ir tęsti kelionę autobusu. Dėl čia paliekamų dviračių gyventojai neturėtų baimintis, mat jos bus apdraudžiamos vos jas pastačius terminale. Artimiausiu metu, kai tik baigs organizacinius darbus, šios idėjos sumanytojai plačiau ją pristatys ir miesto ir apylinkių gyventojams.

Klaipėdos m. visuomenės sveikatos biuro informacija

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kai kiekviena minutė svarbi: ką verta žinoti apie skubiąją medicinos pagalbą?
Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje per parą apsilanko apie 200 suaugusių ir tiek pat mažųjų pacientų. Su kokiais negalav...
Liūdna statistika: ignoruojant skiepus, sugrįžta pamirštos ligos
„Jei nėra ligos, tai kam skiepytis?“ – šį motyvą dažnai girdi šeimos gydytojai, kai tėvai atsisako ski...
Naudojant anglies dvideginį, Lietuvoje sėkmingai atliekamos pirmosios angiografijos
Vilniaus miesto klinikinės ligoninės medikai pirmieji Lietuvoje išbandė ir pradeda plačiau taikyti pažangią pasaulio ir...
Per šventes padaugėja apsinuodijimo maistu atvejų: kas tai lemia bei kaip apsisaugoti?
Šventinis laikotarpis dažnam asocijuojasi ne tik su dovanomis ir šiltomis akimirkomis su šeima, bet ir dosniai kalėdinia...
Gydytoja akušerė-ginekologė: šlapimo nelaikymas yra ne gėda, o liga
Šlapimo nelaikymas yra sveikatos problema, apie kurią kalbėti vengia didžioji dalis moterų. Nors šis sutrikimas nėra pav...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų