Savo patirtį siekiant pagerinti senjorų gyvenimo kokybę Klaipėda pristatys tarptautiniu lygmeniu, o taip pat semsis naujų idėjų sveiko senėjimo srityje. Birželio 16-18 d. uostamiestyje lankysis Europos mainų bei mokymo programos „Urbact“ delegacija – specialistai iš Italijos, Anglijos, Škotijos ir Prancūzijos.
Pirmąkart Lietuvoje
Europoje pagyvenusių žmonių sparčiai daugėja – šios grupės poreikiai reikalauja vis didesnio dėmesio. Planuojant miestų erdves senjorams stengiamasi suteikti daugiau patogumo, siekiama, kad visi piliečiai kuo ilgiau išliktų sveiki ir aktyvūs visuomenės nariai.
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) stengiasi atkreipti dėmesį į šią sritį, sveikas senėjimas („Healthy Ageing“) taipogi yra įtrauktas ir į Europos mainų bei mokymo programą „Urbact“. Klaipėda, kuri vienintelė Lietuvoje priklauso PSO Europos sveikų miestų tinklui, drauge su Italijos miestu Udine, Grand Poitiers Prancūzijoje, Braitonu ir Edinburgu šiuo metu dalyvauja antrajame programos etape. Visi partneriai Lietuvoje susitiks pirmąkart.
Turininga programa
„Urbact“ programoje Udine yra miestas „donoras“, t.y. jis aktyviausiai siekia perduoti savo patirtį kitiems. Susitikimo Klaipėdoje organizatoriai itin džiaugiasi italų dėmesiu – drauge su specialistais, dirbančiais sveiko senėjimo srityje, uostamiestyje apsilankys ir Udine meras Furio Honsell.
„Urbact“ delegaciją birželio 16 d., pirmadienį, Rotušėje pasveikins uostamiesčio valdžios atstovai. Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biure svečiams bus pristatytos mieste vykdomos sveikatą stiprinančios veiklos, vyks diskusijos ir projekto aptarimai. Delegacija aplankys Moterų krizių centrą, Klaipėdos universiteto (KU) Sveikatos mokslų fakultete bus pristatyta „amžiaus žemėlapio“ kūrimo eiga, Trečiojo amžiaus universiteto veikla, poezijos terapijos taikymo patirtimi dalinsis doc. Jūratė Sučylaitė. Taip pat numatyti vizitai „Žalgirio“ globos namuose, neįgaliųjų centre „Lakštutė“, KU Botanikos sode. Užsienio delegacijos nariai bendraus ne tik su įvairių įstaigų vadovais bei specialistais – susitiks ir su senjorais, kad išgirstų jų pačių nuomonę apie sveiko senėjimo galimybes Klaipėdoje.
Kuria „amžiaus žemėlapį“
„Siekiame perimti užsienio kolegų patirtį ir jau pradėjome įgyvendinti naujoves. Viena jų – vadinamasis „amžiaus žemėlapis“, kurio sudarymas bendradarbiaujant su Klaipėdos universitetu, įsibėgėjo. Šis žemėlapis aiškiai atspindės, koks yra vyresnio amžiaus gyventojų pasiskirstymas skirtingose miesto dalyse ir kvartaluose. Tai bus naudingas įrankis ne tik visuomenės sveikatos specialistams, sporto treneriams, bet ir urbanistams, verslininkams, investuotojams“, – akcentavo Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro direktorė Jūratė Grubliauskienė.
KU Sveikatos mokslų fakulteto plėtros koordinatorės doc. dr. Nataljos Istominos teigimu, „Urbact“ delegacijos vizitas su pagyvenusiais žmonėmis dirbantiems įvairių sričių specialistams Klaipėdoje atveria galimybę semtis aktualios informacijos bei suteikia vilties, kad Klaipėda bus pakviesta tęsti darbus ir trečiajame „Urbact“ etape 2015 m.
„Turime, kuo didžiuotis, ką parodyti. Mūsų Trečiojo amžiaus universitetas išsiskiria studentų gausa, su pagyvenusiais žmonėmis gražų bendradarbiavimą tęsia KU Botanikos sodas, mieste senjorams siūlomos nemokamos mankštos – neabejoju, kad visa tai užsieniečiams bus įdomu“, – kalbėjo doc. dr. N.Istomina.
Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras