Sekmadienis, 2025.02.02
Reklama

Kai rodos, kad galva neišneša: kaip priimti sprendimus informaciniame triukšme?

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2025-01-22 10:50:03

Naujienos žmones pasiekia per televizorių, radiją, laikraščius, švieslentes gatvėse ir augantį skaičių socialinių tinklų platformų telefone. Visame informacijos sraute greičiausiai jums iš tikrųjų reikalingos tik kelios žinutės, o visa kita – dažnai nėra aktualu.

Mergina su telefonu rankose
Mergina su telefonu / VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Kelia stresą, skatina elgtis impulsyviai

Ilgalaikis informacijos triukšmas gali smarkiai paveikti psichologinę sveikatą. Kartu su Vilniaus universitetu  parengtas „Tele2“ užsakymu atliktas tyrimas* apie Lietuvos gyventojų emocinį atsparumą parodė, kad net du iš trijų (69 proc.) lietuvių patiria didelį stresą. Pasak Vilniaus universiteto docentės, psichologijos mokslų daktarės  Ingos Truskauskaitės, tai gali būti susiję su kasdieniu informaciniu triukšmu. Nuolatinis informacijos srautas apkrauna nervų sistemą, sukelia įtampą ir stresą. Užsitęsęs stresas gali sukelti nerimo sutrikimų ar depresijos požymių, kurie gali pasireikšti nuotaikos svyravimais ar motyvacijos sumažėjimu.

„Informacijos triukšmas reikšmingai apsunkina sprendimų priėmimo procesą, nes pernelyg daug žinučių perkrauna žmogaus mąstymo sistemas. Kai smegenys gauna per daug stimulų, jos pradeda veikti neefektyviai. Tampa sunkiau išskirti prioritetus ir įvertinti alternatyvas. Ši priežastis skatina žmones priimti ne pačius geriausius, o tiesiog pakankamus, kartais ir visai nenaudingus – impulsyvius sprendimus“, – paaiškina dr. I. Truskauskaitė.

Pasak jos, kasdien žmonės susiduria su milžinišku informacijos srautu, kuris gerokai viršija smegenų gebėjimą efektyviai apdoroti ir įsisavinti informaciją. Informacijos apkrovos sukeltos neigiamos emocijos gali paskatinti žmogų rinktis greitą, bet nebūtinai geriausią išeitį, taip siekiant sumažinti patiriamą diskomfortą. Be to, nerimas ir baimė siaurina dėmesio lauką, todėl tampa sunkiau įvertinti visas galimas alternatyvas.

Kaip susikaupti?

Socialiniai tinklai, kaip vienas iš pagrindinių informacijos kanalų, iš dalies prisideda prie informacijos pertekliaus. Nuolatinis naujienų tikrinimas ir lyginimasis su kitais silpnina žmonių įgūdžius efektyviai filtruoti informaciją.

„Gali pakakti vos 10 minučių peržiūrėti savo telefoną, kad gerokai pagerėtų jūsų santykis su išmaniuoju. Pirmiausia, svarbu aiškiai apibrėžti, kokią informaciją norite gauti ir kokios naujienos jums iš tiesų svarbios. Pavyzdžiui, jei sekate daugybę skirtingų puslapių, paklauskite savęs, ar jie atitinka jūsų tikslą – sužinoti aktualijas, ar, tarkime, atrasti naujos muzikos, receptų ar juokelių“, – pataria Justina Antropik, „Tele2“ skaitmeninio turinio vadovė.

Anot „Tele2“ skaitmeninio turinio vadovės, taip pat verta valdyti ir pranešimus, kuriuos gaunate ne tik iš socialinių medijų bet ir kalendoriaus, el. pašto ir kitų programėlių. Tam tik tokios nemokamos aplikacijos kaip „Filter Box Notification Manager“ arba „Buzzkill“, kurios padeda sumažinti nereikalingų pranešimų (angl. notifications) srautą.

VU docentė, dr. I. Truskauskaitė priduria, kad informacinio triukšmo poveikį taip pat sumažina dėmesingumo praktikos. Jos moko sąmoningai nukreipti dėmesį ir atpažinti, kai jis nevalingai nukrypsta.

„Veiksmingi metodai taip pat apima reguliarias pertraukas nuo informacijos srauto, fizinį aktyvumą ir kūrybinę veiklą: šokį, dailę ar muziką. Tai tarsi perjungia smegenis į kitą veiklos režimą. Ypač efektyvios yra praktikos, orientuotos į kūno sąmoningumą. Kai judame stebėdami save ar atliekame lėtus, apgalvotus judesius, dėmesys natūraliai persikelia nuo minčių srauto į kūno pojūčius, o tai leidžia efektyviai išvalyti galvą ir atkurti vidinę pusiausvyrą“, – sako psichologė.

*Tyrimą „Lietuvos visuomenės emocinis atsparumas“ bendrovės „Tele2“ užsakymu atliko UAB „Norstat“ 2024 m. Tyrimas reprezentuoja 18–74 metų amžiaus Lietuvos gyventojų, kurie naudojasi internetu, nuomonę. Tyrimo metu apklausta daugiau nei 2 tūkst. respondentų.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveika dvasia
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kur saugu keliauti pavasario atostogoms? Kelios puikios kryptys
Pavasaris – puikus metas leistis atostogų į šiltesnes šalis, kuriose vyrauja šiltas oras ir yra gražūs kraštovaizd...
Masažas – vitaminas kūnui ir sielai
Kasdienybės ritmas neretai mus įsuka į nesibaigiančių darbų ir įsipareigojimų maratoną, kuriame dažnai pamirštame save....
Reforma pavyko – Klaipėdos universiteto ligoninės rezultatai nuosekliai gerėja
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) jau gali džiaugtis įveiktu sėkmingu permainų etapu ir pasiektais reikšmingais rezu...
Nemiga ar miego sutrikimai? Papasakojo, kaip atskirti ir kada kreiptis į specialistus
Naktys, praleistos ne miegant, o būdraujant, rytai, kai jautiesi tarsi sulaužytas, o akyse – lyg žvyro pripilta, i...
Kai laukimas tampa išbandymu: kaip padėti tėvams įveikti nežinią dėl vaiko diagnozės
Laukti atsakymo, kuris gali pakeisti šeimos gyvenimą – vienas sunkiausių etapų tėvams, kurį jie išgyvena, kai krei...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų