Sekmadienis, 2025.04.06
Reklama

Kodėl Alzheimerio liga dažniau serga moterys, o ne vyrai

2012-07-24 00:05:29

 Alzheimerio ligos paveldimumu mokslininkai neabejoja. Gausūs genetiniai ir klinikiniai tyrimai patvirtina, kad ligos paveldimumas susijęs su keturiomis 1, 14, 19, 21  chromosomomis, kurių viena, beje, lemia Dauno ligą. Atrastas ir konkretus APOE4 genas, kuris padidina riziką susirgti Alzheimerio liga. Tačiau lieka paslaptis, kodėl kai kurie žmonės, turintys APOE4 geną, šia liga neserga ir priešingai- sergantieji ja šio geno neturi. Neaišku, kodėl Alzheimerio liga dažniau serga moterys.

Sena moteris
Dianos Jagėlaitės-Čeginskienės nuotr.

 Statistikos duomenimis, moterys Alzheimerio liga serga dažniau nei vyrai: santykinai trims sergančioms moterims tenka du sergantys vyrai.

 Naujos studijos duomenys rodo, kad genetiniai rizikos faktoriai, lemiantys Alzheimerio ligą bei smegenų funkcijos sutrikimus, dažniau pasireiškia sveikoms vyresnio amžiaus moterims, bet turi mažą įtaką vyrams.

  Yra žinoma, kad genas APOE yra atsakingas už proteino, vadinamo aloproteino E, gamybą. Šis proteinas jungdamasis su organizmo riebalais sudaro lipoproteinus, kurie reguliuoja cholesterolio  ir kitų riebalų  transportavimą, kaupimą ar panaudojimą organizme. Todėl normalus cholesterolio kiekis yra viena širdies bei kraujagyslių ligų, infarkto ar insulto prevencijos sąlygų.

  Nustatyta, kad genas  APOE gali turėti mažiausiai tris skirtingas versijas – aleles e2, e3, e4, kurias atradus galima prognozuoti riziką sirgti vienomis ar kitomis ligomis. Pvz.: e2 lemia didelę riziką III tipo hiperlipoproteinemijai, e4 - riziką sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, ateroskleroze, vyresnio amžiaus žmonių regos pakitimais, ankstesniu atminties praradimu, Alzheimerio liga ir kt. Alelė e3 randama daugiau nei pusei populiacijos. 

 Stanfordo universiteto (JAV) mokslininkai patvirtino, kad riziką sirgti Alzheimerio liga lemia genas APOE4,  t. y. genas APOE, turintis e4 alelę. Apie 15 proc. populiacijos nustatoma viena, o 2 proc. - dvi ApoE4 alelės kopijos (po vieną iš tėvų). Nustatyta, kad ypač aukštą riziką susirgti turi žmonės, kuriems randamos dvi geno APOE4 alelės kopijos.

 Šioje studijoje buvo pastebėta, kad iš 91 vyresnio amžiaus sveiko žmogaus, turinčio vieną geno APOE4 alelės kopiją, moterys, bet ne vyrai, pasižymi dviem charakteristikomis, susijusiomis su Alzheimerio liga. Moterims nustatomi smegenų aktyvumo pakitimai ir padidėjęs specifinio proteino tau kiekis cerebrospinaliniame skystyje. Sveikiems vyresnio amžiaus vyrams šie požymiai nebuvo nustatyti. 

 Tai pirmoji studija, kuri identifikavo lytinius skirtumus sveikiems vyresnio amžiaus žmonėms, turintiems vieną geno ApoE4 kopiją, ir nustatė, kad  vyrai, turintys vieną geno APOE4 varianto kopiją, neturėtų būti priskiriami padidėjusiai  rizikai  susirgti Alzheimerio liga.

 Mokslininkai mano, kad yra daugiau genų, lemiančių Alzheimerio ligos vystymąsį. Taip pat kad nemažą įtaką jos išsivystymui turi mitybos, gyvenimo būdo ypatumai ir aplinkos faktoriai.

Gydytojas neurologas Viktoras Rimas Geraskinas „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė neatkreipęs dėmesio, kad Alzheimerio liga dažniau serga moterys. Pažymėtina tai, kad moterys kreipiasi anksčiau, nes jos jautresnės ir simptomus pastebi pradėdamos pamiršti svarbias buities smulkmenas.

„O vyrai į grėsmingus signalus numoja ranka, manydami, kad atminties sutrikimas praeis, kad kaltas alkoholis ir pan.“, - pasakojo V. R. Geraskinas.  

vlmedicina.lt

Šaltinis

R.Preidt. Alzheimer`s-Linked Gene May Have More Effect on Women, Stanford University, news release, June 7, 2012

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje dar gimdoje esančiam vaisiui atskirtos amniono juostos
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų