Antradienis, 2025.01.28
Reklama

Kodėl apie kontracepciją vaistinėse vis dar klausiama pašnibždomis?

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2020-02-13 10:14:07

Antsvoris, nevaisingumas ar net vėžys – klaidingi stereotipai, vis dar atbaidantys daugumą šalies moterų nuo kontraceptinių priemonių. Specialistai atkreipia dėmesį, kad šias baimes išsklaidytų kontraceptinių priemonių vartojimas pagal individualias gydytojų rekomendacijas. Dar nemažai visuomenės vengia apie kontraceptines priemones klausti vaistinėse, o šių priemonių pardavimai ypač padidėja prieš Valentino dieną.

© Pixabay.com asociatyvioji nuotr.

„Jauni žmonės dažniausiai renkasi įvairias tradicines kontraceptines priemones – hormoninę kontracepciją, prezervatyvus ar ekstrinę kontracepciją, kontraceptinius pleistrus bei žiedus. Tikrai pastebime, kad šių prekių pardavimai išauga ir prieš Valentino dieną, ilguosius savaitgalius. Nors jaunesnio amžiaus žmonės darosi vis labiau sąmoningesni – drąsiai klausia apie kontraceptikų naudojimą, šalutinį jų poveikį, tuo tarpu vyresnio amžiaus klientams šie klausimai vis dar kelia nepatogumų. Kai kurie kontraceptinių priemonių prie kasos įsidrąsina paprašyti tik sulaukę kai šalia nėra kitų pirkėjų“, – sako „Gintarinės“ vaistinės vaistininkė Edita Stankevičiūtė.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, Lietuvoje, lyginant su kitomis Europos šalimis, kontraceptines tabletes vartoja tik 12-13 proc. moterų. Pasak vaistininkės, tai lemia ne tik sąmoningumo trūkumas, bet ir tikėjimas įvairiais mitais.

„Lietuvoje apie kontracepciją sklando nemažai klaidingų įsitikinimų, todėl neretai moterys jų tiesiog vengia ir bijo. Blogiausia, kad moterys, norėdamos apsisaugoti nuo nėštumo pasikliauja kaimynių ar draugių pasakojimais, informacija, rasta internete. Prieš pradedant vartoti kontraceptines priemones, svarbu apsilankyti pas gydytoją, kuris suteiktų visą reikiamą informaciją ir parinktų individualiai tinkančias apsisaugojimo priemones“, – sako vaistininkė E. Stankevičiūtė.

Gresia antsvoris ir nevaisingumas?

Vienas dažniausių mitų, kad kontraceptines hormonines tabletes, kad jas vartojant – moterys priauga svorio. Vaistininkės teigimu, vartojant kontraceptines tabletes užsilaiko skysčiai ir svoris šiek tiek šokteli į viršų, bet vartojant uosekliai, organizmas prisitaiko ir svoris stabilizuojasi.

„Dar vienas klaidingas įsitikinimas, kad kontraceptikai sukelia krūties vėžį. Iš tikrųjų didžiausią riziką susirgti vėžiu turi moterys su BRCA1 ir BRCA2 genais, kurie yra paveldimi, todėl prieš vartojant bet kurias kontraceptines tabletes pirmiausia reiktų pasidaryti tyrimą dėl šių genų. Taip pat reiktų pasidomėti, ar kitos šeimos moterys nėra turėjusios vėžinių susirgimų. Tuomet reiktų ieškoti kitų kontraceptinių priemonių, kurių sudėtis skiriasi“, – sako vaistininkė.

Jos teigimu, moterims, kurios turi aukštą kraujospūdį, serga širdies ir kraujagyslių ligomis bei migrena, taip pat nepatariama rinkti kontraceptinių tablečių, nes jos gali susirgimus paūminti.

Klaidinga manyti, kad skubios pagalbos kontracepcija prilygsta abortui. Iš tiesų skubios pagalbos kontracepcija apsaugo nuo nėštumo, bet nėra nėštumą nutraukianti kontracepcija. Skubiosios kontracepcijos tabletės nenutraukia nėštumo, jos apsaugo nuo nepageidaujamo nėštumo, tačiau svarbu šią tabletę išgerti ne vėliau kaip 72 val. po lytinio akto.

Dar vienas mitas, kad kontraceptinės priemonės apsaugo nuo lytiškai plintančių ligų, tačiau nuo šių ligų apsaugo tik prezervatyvai.

Netinka su kofeinu, greipfrutų sultimis ir rūkymu

Norint, kad kontraceptinės priemonės būtų išties veiksminga apsauga, pasak vaistininkės, svarbu išvengti reikšmingų klaidų.

„Pavyzdžiui, hormoninių tablečių veiksmingumą silpnina greipfrutų sultys, jonažolė, granato vaisius bei kofeinas. Kofeinas gali sumažinti šių vaistų efektyvumą ir padidinti jo koncentraciją kraujyje. Taip pat reiktų vengti alkoholio vartojimo ir rūkymo, kuris yra nesuderinamas su kontraceptinėmis priemonėmis. Kontraceptikų veiksmingumą gali sumažinti ir aktyvioji anglis ar kiti vaistai, pasižymintys toksinus absorbuojančiu poveikiu“, – sako vaistininkė.

Vartojant kontraceptines priemones, apie tai svarbu perspėti gydančius odontologus ir kitus gydytojus, kurie galėtų įvertinti skiriamą gydymą bei vaistų suderinamumą su kontraceptikais.

Kontraceptikų E. Stankevičiūtė nepataria vartoti sergant hepatitu C. Įtakos vaistų veiksmingumui taip pat turi vaistai nuo epilepsijos, tuberkuliozės, ŽIV, vaistai nuo opaligės, skrandžio ligų.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Veiklą pradėjo naujasis Santaros klinikų filialas – Nacionalinis vėžio centras
Nuo sausio 1 d. veiklą pradėjo naujas Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų filialas – Nacionalinis vėž...
Akušeriai-ginekologai Šiaulių ligoninėje įdiegė modernią laparoskopinę technologiją
Kiekviena naujovė, pradėta taikyti gydymui, suteikia didžiulę naudą ir pacientui, ir metodą taikančiam gydytojui. Respub...
Gimdos kaklelio vėžys. Istorija iš gyvenimo: „Svarbu nebijoti ir tikrintis"
36-erių Toma Stankevičienė šiandien džiaugiasi puikia sveikata ir tuo, kad laiku pastebėta ir įveikta liga nebesugrįžta....
Viduriavimo ir vidurių užkietėjimo atmintinė: kaip elgtis sutrikus tuštinimuisi?
Kiek kartų per dieną keliaujame į tualetą ir kiek laiko jame praleidžiame; kokia yra išmatų konsistencija bei spalva; ka...
Dr. V. Sidorovas: „Odos vėžį įveikti įmanoma ir sulaukus garbaus amžiaus"
Odos vėžį gydantys specialistai pastebi, kad daugelis žmonių bijo išgirsti vėžio diagnozę, ir tai dažnai tampa pagrindin...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų