Rudenį ir ypač dabar labai svarbu pasiskiepyti nuo gripo nėščiosioms. Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Priešlaikinio gimdymo sektoriaus vadovė, gydytoja akušerė ginekologė prof. Meilė Minkauskienė pasakoja apie skiepus nuo gripo bei paaiškina, kada ir kodėl rekomenduojama pasiskiepyti.
Kodėl nėščiosioms rekomenduojama pasiskiepyti nuo gripo?
Priežasčių, kodėl verta ir rekomenduojama pasiskiepyti nėščiosioms nuo gripo, yra ne viena. Nėštumas – tai būklė, kuomet moters imuninė sistema yra silpnesnė. Tam, kad motina išnešiotų kūdikį, kuris turi daug svetimų antigenų, reikia nuslopinti savąją imuninę sistemą. Todėl puolantys virusai ir bakterijos gali pakenkti labiau. Pastebėta, jog nėščiosios gripu serga taip pat sunkiai kaip senyvo amžiaus žmonės, turinys gretutinių ligų.
Pasaulinių gripo pandemijų patirtis rodo, kad nėščiosios gripu serga taip sunkiai, jog maždaug dešimtadalis pacientų, gydomų intensyviosios terapijos skyriuje dėl gripo komplikacijų, yra nėščiosios.
Kada nėščioji turėtų pasiskiepyti nuo gripo?
Gripo skiepas ypatingas tuo, jog yra sezoninis ir kiekvienais metais skirtingas. Rekomenduojama skiepytis tada, kai atsiranda to sezono gripo vakcina, nepriklausomai nuo nėštumo trečdalio. Didžioji dalis Europos Sąjungos šalių ir Lietuvos ekspertai rekomenduoja skiepytis bet kuriuo nėštumo trečdaliu, įskaitant ir pirmąjį.
Kartais kyla klausimų, ar verta skiepytis nėštumo pabaigoje, kai jau liko paskutiniai nėštumo mėnesiai ar vos keletas savaičių. Mūsų atsakymas – verta. Šio skiepo tikslas – apsaugoti ne tik motiną, bet ir naujagimį. Jei nėščioji pasiskiepija, tai per keletą savaičių jos organizmas pradeda gaminti antikūnus, kurie keliauja per virkštelę, pasiekia vaisių ir vėliau cirkuliuoja naujagimio ir vaiko organizme visus šešis mėnesius. Žindomo vaiko imunitetą formuoja ir motinos piene po vakcinacijos cirkuliuojantys antikūnai.
Ar yra galimų komplikacijų po gripo skiepo moteriai ar vaisiui?
Kiekvienas skiepas ar medicininė intervencija turi tam tikrą riziką, tačiau vakcinos praėjo labai ilgą kūrimo ir saugumo kelią. Šiuolaikinės vakcinos, ypatingai gripo vakcina, nėštumo metu yra visiškai saugi. Surinkus duomenis apie šimtus tūkstančių pasiskiepijusių nėščiųjų pasaulyje, vertinta jų nėštumo eiga ir gimdymas, taip pat stebėti jų augantys vaikai iki 10-12 metų. Mokslininkai nenustatė jokio ryšio tarp gripo vakcinos ir akušerinių komplikacijų, augančio vaiko neurologinio vystymosi sutrikimų, autizmo ar kitų vystymosi anomalijų. Remdamiesi mokslinėmis žiniomis, galima drąsiai teigti, jog gripo skiepas nėštumo metu yra visiškai saugus.
Nepamirškime, jog pačios ligos – gripo – sukeltas karščiavimas ar kitos komplikacijos, pavyzdžiui, pneumonija ir dėl jos besivystantis kvėpavimo nepakankamumas, nėštumo metu pavojingi vaisiui. Jie gali tapti tiek apsigimimų, tiek hipoksinio smegenų pažeidimo, neišnešiotumo ir cerebrinio paralyžiaus priežastimis.
Daugiau nei apie saugumą mes galime diskutuoti apie šio skiepo veiksmingumą. Kiekvienais metais gripo vakcinos efektyvumas yra skirtingas. Vienais metais skiepas yra efektyvesnis, nes pavyko labiau pritaikyti prie mutuojančios gripo atmainos, kitais metais mažiau efektyvus. Vis dėlto, net ir mažiau efektyvios vakcinos metais skiepijimas yra nepalyginamai veiksmingesnis nei kitos plačiai paplitusios profilaktinės priemonės prieš infekcines ligas. Bandymai ir tyrimai, siekiantys įrodyti papildų, homeopatinių ar kitų natūropatinių preparatų efektyvumą, patiria nesėkmes, ir jas rinktis mus ragina tik žavios komercinės reklamos.
Norėčiau paskatinti ir padrąsinti dar dvejojančias bei tebesvarstančias nėščiąsias – pasiskiepykite nuo gripo. Suprantu, kad tų žmonių, kurių nuomonė yra kategoriška, nuomonės ir įsitikinimų nepakeisime, tačiau tos, kurios svarsto dėl skiepo, turėtų žinoti, kad šio skiepo nauda yra neabejotinai didesnė už riziką.
Jei prieš dešimtmetį pasiskiepijusių nėščiųjų Lietuvoje buvo apie 50, tai praėjusiais metais jų pasiskiepijo apie 1500. Net neabejoju, kad dabar skaičiai bus kur kas didesni. Labai tikimės, kad šiais metais pavyks išvengti sunkių nėščiųjų gripo ligos atvejų bei jų gydymo intensyviosios terapijos skyriuose, kuriuose gali tekti gydyti ne vieną COVID-19 infekuotą pacientą.
Mielos moterys, pasitarkite su savo šeimos gydytojais ar nėštumą prižiūrinčiomis akušerėmis dėl skiepo galimybės ir priimkite teisingą sprendimą jums ir jūsų vaikui.
Kokie yra dar rekomenduojami skiepai nėščiosioms?
Svarbiausias skiepas, kurį rekomenduojame – tai gripo skiepas. Kita vakcina, kuri plačiai pasaulyje skiriama visoms nėščiosioms – tai vakcina nuo kokliušo. Ja kai kuriose Europos šalyse ar Jungtinėse Amerikos valstijose paskiepijama iki 80 proc. nėščiųjų. Šios vakcinos tikslas – apsaugoti naujagimį nuo kokliušo. Pačiai nėščiajai kokliušas nėra pavojinga ir sunki liga, tačiau pirmų mėnesių naujagimiui ir kūdikiui liga gali būti labai pavojinga ar mirtina.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.