Klausimas. Po pirmo skiepo nuo COVID-19 ligos 13 dienų gana smarkiai skaudėjo dešinę ranką, paskui skausmas labiau lokalizavosi petyje, virš mentės. Gėriau vaistus nuo skausmo. Taip pat per tą laiką pradėjo mausti vieną klubo sąnarį, bet nežinau, ar tai susiję su skiepu. Ar pavojinga skiepytis antru skiepu, ar tai nepakenks sąnariams dar labiau? G., 56 m.
Atsako gydytoja reumatologė Vilma Bilinskienė-Milkovičienė
Pastaruoju metu daug pacientų kreipiasi dėl tokios problemos – sąnarių skausmo. Ypač po persirgtos COVID-19 infekcijos ar skiepų nuo COVID infekcijos.
Taip, sąnarius nuo skiepo gali skaudėti. Ir man skaudėjo. Skausmai gali būti ilgalaikiai ir netgi išprovokuoti reumatines ligas, tokias kaip reumatoidinis artritas, ankilozuojantis spondiloartritas. Tačiau jei skauda sąnarius po pirmo skiepo, nebūtinai turi skaudėti po antro. Ir atvirkščiai.
Kad sąnarius skauda sergant COVID-19 liga ar po jos, kaip ir suprantama, nes sąnariai reaguoja į bet kokią infekciją.
Bet nuo skiepų... Kas yra vakcina? Vakcina, arba skiepai, – medicininis preparatas, skirtas įgyti imunitetui nuo infekcinės ligos. Imituodamas natūralią infekciją, šis preparatas parodo imuninei sistemai ligos sukėlėją, prieš kurį imuninė sistema pagamina antikūnus ir kitus gynybos mechanizmus.
Vakcinos gali būti profilaktinės ir gydomosios. Profilaktinių vakcinų paskirtis – nesukeliant ligos paleisti natūralius imuninės sistemos gynybinius mechanizmus prieš ligos sukėlėją. Kai organizmas susidurs su laukiniu infekcijos sukėlėju, jis jau turės apsaugą nuo jo, t. y. – imunitetą. Dažniausiai vakcinos yra skiepijamos sveikam žmogui, siekiant jį apsaugoti nuo užkrečiamų ligų. Vakcinavimas taip pat gali būti naudojamas norint apsaugoti žmogų, turėjusį kontaktą su sergančiuoju.
Vakcina nuo COVID-19 infekcijos yra profilaktinė, kaip ir daugelis kitų vakcinų – gripo, erkinio encefalito, pneumokoko, vėjaraupių ir kt.
Taigi kad žmogus gautų imunitetą tam tikram susirgimui, jam yra suleidžiamas "prigesintas infekcijos sukėlėjas", kad žmogus, persirgęs lengva ligos forma, įgytų imunitetą.
Kiekvieno žmogaus organizmas skirtingas ir čia jau negalioja jokie standartai. Kas nuo skiepo karščiuoja, kam sloga, kam sąnarius skauda...
Viskas priklauso nuo mūsų imuniteto, nuo mūsų gretutinių ligų, nuo mūsų gyvenimo būdo – sveikos arba ne gyvensenos, galų gale nuo mūsų požiūrio į ligą, vakciną. Tam didelę reikšmę turi mūsų psichikos būklė.
Kad ir kokia būtų organizmo reakcija, kad ir kaip žmogus reaguotų į skiepą, patikėkite, vis tiek geriau vieną ar dvi dienas pagulėti su aukšta temperatūra, su sąnarių skausmu, nei susirgti COVID-19 liga, kai ligos eiga yra neprognozuojama.
Susidūriau su tuo tiesiogiai – tris mėnesius dirbau COVID-19 skyriuje, kur mirdavo ligoniai – jauni sveiki vyrai, moterys, daktarai ir direktoriai, paprasti darbininkai. Jie visi buvo vienodi, nes visi sirgo COVID-19. Ir jų buvo gaila, nes nebuvo skiepų, gydymo. Visi buvome sutrikę ir išsigandę.
Dabar mes nebijome, dabar mes žinome, kaip kovoti su tuo virusu.
Tik gaila, kad apie 80 proc. gydomų ligoninėse pacientų yra nesiskiepiję, nes jie bijo, nenori, negali. Dabar turi bijoti jie, nes jų likimas jų pačių rankose, jie patys pasirinko... Ir nereikia nieko kaltinti.
Niekada nesusimąsčiau, kodėl žmonės per šv. Mišias linki vieni kitiems ramybės, ne sveikatos, meilės, laimės, o ramybės. Todėl, kad tik būdami ramūs galime teisingai nuspręsti, išspręsti bet kokias problemas. Tai ypač aktualu šiomis dienomis, kai aplink toks chaosas.
Taigi nežinau, ar jums po antro skiepo skaudės sąnarius. O jei skaudės – išgerkite nesteroidinių priešuždegiminių vaistų. Tikrai padės.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.