Antradienis, 2024.12.17
Reklama

Kodėl špinatai pelnė daržovių karaliaus titulą

Šaltinis: vlmedicina | 2024-01-02 10:51:31
Špinatai / Algirdo Kubaičio nuotr.

Po triukšmingo ir sotaus šventinio laikotarpio norisi ko nors lengvo, paprasto bei sveikatai palankaus. Gaivi itališkos minestronės variacija su špinatais – tikras džiaugsmas akims ir skrandžiui. Špinatai pasižymi puikiomis savybėmis ir ne veltui vadinami supermaistu. Jie vertingi dėl didelio folio rūgšties kiekio, vitaminų ir mineralų.

Sriuba / Pranešimo autorių nuotr.

Špinatams – daržovių karaliaus titulas

Europoje špinatai pradėti auginti viduramžiais, kai į Ispaniją jų atvežė arabai, vadinę juos „daržovių karaliais“. Pirmieji savo ūkiuose juos pradėjo auginti vienuoliai, o to laikotarpio kulinarai žaliomis špinatų sultimis dažydavo įvairius padažus ir net ledus.

Daržovių karaliaus titulą špinatai tikrai pateisina naudingosiomis savo savybėmis. Pirmiausia, kaip teigia sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė, tai tikras folio rūgšties šaltinis. Ir nors dažniausiai manoma, kad ši rūgštis arba vitaminas B9 aktualus tik besilaukiančioms moterims, jis naudingas visiems. „Folio rūgštis itin svarbi baltymų sintezei ir visoms žmogaus organizmo funkcijoms. O besilaukiančios moterys, dėl vaisiaus sveikatos ir normalaus vystymosi, taip pat turėtų vartoti pakankamą folio rūgšties turinčių produktų kiekį“, – primena gydytoja dietologė.

Nors daug kas girdėjo apie tamsiai žalios spalvos lapinių daržovių naudą, dažniausiai jos valgomos vasarą, nors špinatų visais metų laikais galime rasti prekybos centruose. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad šaltuoju metų laiku trečdalis dienos daržovių kiekio galėtų būti šviežios: kopūstinės, lapinės daržovės bei įvairūs šakniavaisiai.

„Reikia išmokti vienas daržoves keisti kitomis: juk yra tokių, kurios gali kiaurus metus puikuotis ant stalo. Špinatai – tikras baltymų, geležies, vitaminų ir mineralų šaltinis, juose randama polifenolių, fitochemikalų, vitamino K, kalio bei kalcio. Apie 100 g šios daržovės suteikia du trečdalius vitamino A, beveik visą folio rūgšties normą, pusę vitamino C ir ketvirtadalį per dieną reikalingo magnio bei geležies kiekio. Be to, špinatai yra itin nekaloringa daržovė“, – pasakoja dr. E. Gavelienė.

Špinatai naudingi visiems, tačiau asmenys, kurie turi padidintą riziką inkstų akmenų susidarymui, podagrą ar artritą, špinatus turėtų vartoti saikingai, nes juose esantys oksalatai gali skatinti šių ligų vystymąsi.

Naudokite ir šviežius, ir šaldytus

Špinatus galima valgyti virtus, keptus su omletais ar nesaldžiais blyneliais, ruošti su jais padažus, o žalius dėti į salotas ar trintus kokteilius, tad reikėtų juos naudoti patiems įvairiausiems patiekalams.

Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pasakoja, kad norint, jog špinatai kuo ilgiau išliktų švieži, parsinešus iš parduotuvės juos svarbu laikyti šaldytuve, pakuotėje arba sandariame inde: „Taip juos traškius išlaikysite iki ant pakuotės nurodyto termino. Tuo tarpu nesandarioje pakuotėje špinatai pradės greitai vysti. Pagrindinis špinatų šviežumo rodiklis – stangrūs ir tiesūs lapai: išaugę špinatai yra ryškesnės ir sodresnės žalios spalvos, mažieji – švelnesnės žalios spalvos. Lapeliai turėtų būti nepageltę ar neapvytę, o jei pastebėjote, kad jie pradeda vysti, geriausia juos šaldyti – taip išsaugomos jų naudingosios savybės.“

Ji priduria, kad parduotuvėse galima įsigyti ne tik šviežių, bet ir šaldytų špinatų, smulkintų porcijomis – jais patogu gardinti sriubas, troškinius, ruošti padažus makaronams.

Gaivi daržovių sriuba su špinatais

250 g šaldytų špinatų;

120 g šaldytų žirnelių;

170 g smulkių makaronų;

2 vnt. salierų stiebų;

60 g tarkuoto kietojo sūrio;

2 šaukštų alyvuogių aliejaus;

1 vnt. svogūno;

1,4 l daržovių sultinio;

2 vnt. citrinų;

50 g pesto padažo.

Kaip gaminti:

Puode įkaitinkite aliejų, suberkite supjaustytus svogūnus, salierus, pasūdykite ir kepkite apie 8 minutes, kol daržovės suminkštės. Nutarkuokite citrinų žievelę, išspauskite

Supilkite į puodą sultinį su citrinos žievele ir sultimis, pagardinkite prieskoniais. Įmaišykite smulkių makaronų ir virkite 5 minutes, tada suberkite žirnelius, špinatus ir dar pavirkite 5 minutes. Įmaišykite pesto padažą. Sriubą išpilstykite į dubenėlius, į kiekvieną priberkite šiek tiek tarkuoto sūrio. Patiekite su skrebučiais.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės
Sveikatos apsaugos ministrės Marijos Jakubauskienės komandoje darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės &ndas...
Apdovanotos reikšmingiausios sveikatos priežiūros iniciatyvos
Gruodžio 16 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko programos „Rūpinamės sveikata – gydo...
Alkoholizmas – giminės liga
„Priklausomybė nuo alkoholio – genetiškai nulemta liga“, – įsitikinęs Klaipėdos psichikos sveika...
Kokios procedūros naudingos sergantiems sensorine aksonine polineuropatija?
Klausimas. Kokios procedūros naudingos sergantiems neaiškios kilmės sensorine aksonine polineuropatija? Ar jiems pa...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų