Trečiadienis, 2024.12.18
Reklama

Kodėl svarbu, kad naujagimį apžiūrėtų ortopedas?

vlmedicina.lt | 2013-11-25 12:47:16

Vaikų gydytojai ortopedai-traumatologai pastebi, kad 2–3 iš 100 kūdikių gimsta nepakankamai išsivysčiusiais klubo sąnariais. Priešingai nei kai kuriose Europos valstybėse, Lietuvoje dar nėra privalomo naujagimių patikrinimo echoskopu, todėl tiriami tik akivaizdžių sąnario pakitimų turintys kūdikiai. Gydytojai teigia, kad laiku nepradėjus gydymo, ateityje vaikas šlubuos, visą gyvenimą kęs skausmą, o vyresniame amžiuje jam netgi gali prireikti sąnario keitimo operacijos.

Naujagimis
Pirmuosius klubų displazijos simptomus ką tik gimusiam kūdikiui gali pastebėti jau akušeriai-ginekologai. Algirdo Kubaičio nuotr.

Medicinoje nepakankamas klubo sąnario išsivystymas vadinamas klubų displazija. Pirmuosius simptomus ką tik gimusiam kūdikiui gali pastebėti jau akušeriai-ginekologai ar šeimos gydytojas, o diagnozę nustato ir gydymą skiria ortopedas-traumatologas.

Julija Ravinskienė, ortopedė-traumatologė, teigia, kad kūdikius ištirti reikėtų jau 4–6 gyvenimo savaitę.

„Tėvai turėtų būti iniciatyvūs, kreiptis į gydytoją ir paprašyti naujagimį apžiūrėti. Labai svarbu klubų displaziją nustatyti laiku, kad gydymas būtų paprastesnis, o rezultatai – geresni. Kol kas mažai šeimų žino apie klubų displaziją, todėl gimus kūdikiui nemato būtinybės kreiptis į ortopedus-traumatologus“, – sako gydytoja.

Apsilankius pas gydytoją, jis gali įvertinti netiesioginius požymius – vaikas nepakankamai išskečia kojas, girdimas sąnarių traškėjimas. Taip pat įvertinamas šlaunų ar sėdmenų raukšlių aukštis, kojų ilgio galimi skirtumai. Prireikus atliekamas tyrimas echoskopu ar rentgenologinis tyrimas, kuriuo tiksliai nustatomi klubų sąnario pakitimai.

Pasak J. Ravinskienės, patiems tėvams pagal išorinius požymius nustatyti vaiko klubų displazijos nepavyks. „Jie gali pastebėti, kad kažkas yra ne taip, tačiau tik vėlesniame amžiuje – dažnai jau vaikui pradėjus vaikščioti. Nereikėtų laukti, kol simptomai taps matomi. Konsultacijų metu gydytojas įvertina vaiko kojų judesius, specifinius simptomus, atlieka klubų echoskopiją. Tyrimai atliekami greitai ir yra paprasti“, – teigia ortopedė-traumatologė.

Įtakos turi paveldimumas ir įpročiai

Pasak medikų, klubų displazija dažniau diagnozuojama mergaitėms nei berniukams, vaikams, gimusiems cezario pjūvio būdu ar esant pirmalaikiam gimdymui, kūdikiams iš daugiavaisio nėštumo. Visgi gydytojai neišskiria vienos šio sutrikimo priežasties.

Gydytojų teigimu, nepakankamas klubo sąnario išsivystymas gali būti paveldimas. Jei vienas iš tėvų turėjo klubų displaziją, didesnė tikimybė, kad vaikas gims su šia problema. Svarbūs ir motinos įpročiai nėštumo metu – vaistų vartojimas, rūkymas, alkoholis. Jie kenkia bendrai vaisiaus raidai, taip pat ir klubų vystymuisi.

„Sužinojus diagnozę, kad kūdikis turi neišsivysčiusį sąnarį, svarbu nepulti į paniką. Kuo anksčiau pradedamas gydymas, tuo didesnė tikimybė, kad klubai išsivystys tinkamai ir displazija neturės įtakos vaikščiojimui ir tolesniam vaiko gyvenimui“, – sako gydytoja.

Kaip auginti vaiką su klubų displazija?

Gydytojai pataria tėvams, auginantiems vaikus su klubų displazija, laikyti jų kojas išskėstas. Tokią pozą reikėtų išlaikyti kuo ilgiau – net iki 23 valandų per parą. Tam dažniausiai taikoma gydymo priemonė – klubų įtvaras, užfiksuojantis klubus reikiamoje padėtyje, modeliuojantis, kaip jie augs toliau.

Rekomenduojama ir vystant sveiką kūdikį išlaikyti išskėstų kojų poziciją. „Lietuvoje vis dar pasitaiko išlikusių įpročių vystyti vaikus griežtai ištiestomis kojomis. Tikima, kad taip kojos bus tiesios, tačiau tokia praktika iš tiesų kenkia taisyklingam klubo sąnarių vystymuisi, tad jos reikėtų vengti“, – pataria J. Ravinskienė.

Kūdikiams, kuriems diagnozuota lengva klubų displazija, gydytojai rekomenduoja mankštas, kurias sudaro specialūs pratimai. Tiesa, šios mankštos rekomenduojamos ir sveikiems kūdikiams.

„Mankštos paprastos, kurias kiekviena mama gali daryti su vaiku jį vystydama, kelis kartus per dieną po 15–20 kartų. Tai neužima daug laiko, o vaikams pratimai patinka“, – sako ortopedė-traumatologė.

Ji teigia kad klubų displaziją galima išgydyti be jokių pasekmių, jei būklė diagnozuojama laiku, taikomas tinkamas gydymas, o tėvai tiksliai laikosi gydytojo nurodymų.

Marius Giedraitis 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Per šventes padaugėja apsinuodijimo maistu atvejų: kas tai lemia bei kaip apsisaugoti?
Šventinis laikotarpis dažnam asocijuojasi ne tik su dovanomis ir šiltomis akimirkomis su šeima, bet ir dosniai kalėdinia...
Gydytoja akušerė-ginekologė: šlapimo nelaikymas yra ne gėda, o liga
Šlapimo nelaikymas yra sveikatos problema, apie kurią kalbėti vengia didžioji dalis moterų. Nors šis sutrikimas nėra pav...
Pavojingas apsinuodijimas smalkėmis prasideda paprastu galvos svaiguliu
Šaltuoju metų laiku, kai prasideda šildymo sezonas ir gyventojai pradeda aktyviai naudoti šildymo įrenginius, smarkiai p...
Šventės ir negalavimai: kada kreiptis skubiosios pagalbos, o kada galima gydytis namuose?
Šventiniu laikotarpiu į Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) Skubiosios pagalbos skyrių paprastai kre...
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų