Ketvirtadienis, 2024.11.21
Reklama

Kodėl tirpsta ir dilgčioja rankos (1)

Šaltinis: Delfi | 2019-08-17 09:46:50

Rankos tirpsta dėl įvairiausių priežasčių – pradedant sužalojimais, baigiant lėtinėmis ligomis. Štai 13 dažniausių rankų tirpimo, dilgčiojimo priežasčių.

© Pixabay.com

1. Alkūnės skausmas (epikondilitas)

Jei žaidžiate tenisą ar golfą, arba užsiimate veikla, kurios metu tenka dažnai judinti riešą, alkūnę, jums didėja alkūnės skausmo, arba epikondilito rizika, teigia gydytojas R. Danoofas. Skausmas atsiranda dėl sausgyslių, einančių per alkūnę, įtampos, informuoja Amerikos rankų operacijų asociacija. Nuo epikondilito skauda alkūnę arba dilbį, o pirmieji šios ligos požymiai – rankų tirpimas, dilgčiojimas. Tai pajutę padarykite pertrauką, jei sportuojate, kažką žaidžiate. Tirpimui, dilgčiojimui nepraeinant, kreipkitės į medikus.

2. Riešo kanalo sindromas

Pasak R. Danoffo, viena dažniausių rankų tirpimo priežasčių – riešo kanalo sindromas, dėl kurio per dilbį einantį vidinį nervą ima skaudėti riešo dalyje. „Taip dažnai nutinka tiems žmonėms, kurie daug dirba su kompiuteriu“, – aiškina medikas. Rizika ypač padidėja, jei naudojatės kompiuterio pele, spausdindami laikote riešą ant kieto paviršiaus. Kiti riešo kanalo sindromo simptomai – patinęs, dilgčiojantis kuris nors pirštas (dažniausiai nykštys, rodomasis ar vidurinis pirštas), teigia JAV Nacionalinio neurologinių ligų ir insulto tyrimų instituto specialistai. R. Danoffas ragina nedelsiant kreiptis į medikus, jei pajutote vieną ar kitą simptomą. Negydant riešo kanalo sindromo, gali prireikti operacijos užspaustam nervui atlaisvinti. Beje, jei riešo kanalo sindromas jaučiamas abiejose rankose, jis gali būti kitos ligos požymis, pvz., reumatoidinio artrito, autoimuninės sąnarių ligos.

3. Skydliaukės ligos

„Tai ne pirma priežastis, apie kurią pagalvotumėte, bet skydliaukės ligos iš tiesų gali sukelti rankų tirpimą“, – aiškina R. Danoffas. Skydliaukė – plaštakės formos liauka, esanti žemiau Adomo obuolio, ji susijusi su įvairiais procesais organizme. Nediagnozuojant ir negydant hipotireozės (sulėtėjusi skydliaukės veikla), gali būti padaryta žala nervams, kurie perduoda informaciją tarp smegenų, nugaros smegenų ir viso kūno, nes skydliaukė gamina nepakankamai hormonų šioms funkcijoms atlikti. Į medikus būtina kreiptis, jei jaučiate ir daugiau hipotireozės simptomų – slenka plaukai, padidėjo svoris, dažnai būna šalta.

4. Vaistai

Kai kurių vaistų šalutinis poveikis – rankų ir kojų tirpimas, dilgčiojimas. Labai dažnai taip nutinka po chemoterapijos ir po vaistų nuo ŽIV, AIDS. Vaistai nuo širdies ligų, nuo kraujospūdžio, infekcijas ir odos ligas gydantys vaistai taip pat gali sukelti kūno dalių tirpimą, dilgčiojimą. Jei kyla įtarimų, kad kaltininkas – nauji vaistai, pasitarkite su gydytoju – galbūt jums sumažins vaistų dozę ar paieškos kitų, šalutinio poveikio neturinčių vaistų.

5. Vitamino B12 trūkumas

Vitaminas B12, kurio yra vištienoje, raudonoje mėsoje, kiaušiniuose ir pieno produktuose, reikalingas, kad organizme gamintųsi raudonieji kraujo kūneliai, kad būtų sveiki nervai ir netgi DNR. Anemija, arba vitamino B12 trūkumas, atsiranda, jei negaunate užtektinai B12 su maistu. Anemijos simptomai – silpnumas, pusiausvyros sutrikimai, dusulys, šaltos rankos ir kojos, galvos skausmas, netgi rankų tirpimas ir dilgčiojimas, jei dėl vitamino trūkumo padaroma žala nervams. Jeigu pajutote neįprastų simptomų, o maitinatės daugiausia augaliniu maistu arba sergate celiakija (dėl jos organizmas sunkiau įsisavina maistingas medžiagas), pasitarkite su gydytoju, ar nevertėtų gerti B12 papildų. Yra papildų su didele arba vidutine B12 doze. Rankų tirpimas – ryškus B12 trūkumo požymis, tiesa, jis galimas ir dėl kitų vitaminų trūkumo. Jei trūksta vitamino D, B6, taip pat gali dilgčioti rankas, taigi kreipkitės į medikus, kad rastų tikrąją priežastį.

6. Alkoholinė neuropatija

Ilgai, nesaikingai vartojant alkoholį, gresia alkoholinė neuropatija, kitaip tariant – žala nervams, įspėja JAV Nacionalinė medicinos biblioteka (NMB). Tiksli alkoholinės neuropatijos priežastis neaiški, vis tik medikai mano, kad alkoholis tiesiogiai gali apnuodyti nervą. Įtakos turi ir prasta mityba, dažnai būdinga alkoholiu piktnaudžiaujantiems asmenims. NMB duomenimis, beveik pusei stipriai alkoholiu piktnaudžiaujančių asmenų atsiranda alkoholinė neuropatija. Vieni iš jos simptomų – rankų, kojų tirpimas, galūnių dilgčiojimai, raumenų silpnumas ar spazmai.

7. Nervinių mazgų cistos

Tai – nevėžiniai gumbai, sankaupos, kurios iš esmės gali susiformuoti bet kurioje kūno vietoje, bet dažnai susidaro ant sąnarių ar aplink juos. Dažniausiai nervinių mazgų cistų atsiranda ant rankų, teigia Amerikos ortopedijos chirurgų akademijos specialistai. Atsiradus nervinių mazgų cistai, didelė tikimybė, kad jums tirps, dilgčios rankos, jausite raumenų silpnumą. Kartais šios cistos pačios išsivaikšto, bet jei neišsivaikšto ir kelia diskomfortą, gydytojai ištraukia iš jų skystį.

8. Guillain-Barre sindromas

Šis sindromas – reta autoimuninė liga, kuria sergant imuninė sistema kovoja su savais nervais, todėl galimas rankų tirpimas, dilgčiojimas. Tyrėjai nėra galutinai išsiaiškinę, kas sukelia Guillain-Barre sindromą, tiesiog žinoma, kad jis gali atsirasti bet kokio amžiaus abiejų lyčių atstovams. Šį sindromą dažnai lydi kvėpavimo takų ligos, skrandžio gripas ar kitos infekcinės ligos. Kiti simptomai – rankų ir kojų pirštų, riešų, kulkšnių dilgčiojimai, kojų silpnumas, netvirta eisena, padažnėjęs širdies plakimas, šlapimo nelaikymas, pasunkėjęs kramtymas.

9. Laimo liga

Laimo ligą perneša erkės. Ankstyvieji jos požymiai – apvalūs raudoni bėrimai, karščiavimas, krečiantis šiurpas, įvairių kūno vietų skausmai. Negydant, ligai įsisenėjus, ima skaudėti sąnarius, tirpsta galūnės. Jei pastaruoju metu buvote gamtoje, miškuose ir jums įkando erkė, tai – galimas rankų tirpimo paaiškinimas.

10. Išsėtinė sklerozė

Išsėtinė sklerozė – centrinės nervų sistemos liga, kurios metu imuninė sistema atakuoja nugaros ir galvos smegenyse esančių nervinių skaidulų apvalkalą (mieliną), yra pažeidžiamos ląstelės, atsakingos už mielino dangalo gamybą bei išlikimą, dėl to sutrinka nervinių impulsų perdavimas iš centrinės nervų sistemos į periferinę. Vienas iš ligos simptomų – rankų tirpimas, teigia R. Danoffas. Išsėtine skleroze gali susirgti bet kokio amžiaus žmonės, bet dažniausiai ji diagnozuojama 20–50 m. amžiaus žmonėms, moterys ši liga serga dvigubai–trigubai dažniau nei vyrai, informuoja JAV Nacionalinis išsėtinės sklerozės fondas. Dažniausi ligos simptomai – galūnių, raumenų silpnumas, besidvejinantis vaizdas, sutrikusi koordinacija, skausmai.

11. Insultas

Pasak R. Danoffo, staigus rankų tirpimas ar dilgčiojimas – požymis, kad ištiko insultas, dėl kurio kraujas nepatenka į smegenis. Insultas kelia pavojų gyvybei, nes dėl deguonies trūkumo ima žūti smegenų ląstelės. Deja, insultas žmones ištinka dažnai – kasmet beveik 800 000 žmonių. Pvz., Amerikoje tai penkta dažniausia mirties priežastis. Insultas gali ištikti net jaunus žmones, netgi sportas nėra užtikrinta apsauga nuo insulto. Didžiausi rizikos veiksniai – aukštas kraujospūdis, didelis cholesterolio lygis, nutukimas, rūkymas, diabetas. Kiti insulto simptomai – sutraukta pusė veido, sutrikęs kalbėjimas, sulėtėjęs mąstymas, besidvejinantis vaizdas, galvos svaigimas. Pajutę bent vieną iš šių simptomų, nedelsdami kvieskite greitąją pagalbą.

12. Diabetas

Dažnas šlapinimasis, padidėjęs troškulys ir didelis cukraus lygis kraujyje – pirmi požymiai, kad jums gresia diabetas. R. Danoffas įspėja – negydant diabeto, galima žala nervams, dėl kurios gali atsirasti rankų tirpimas. Iš tiesų diabetas yra viena iš dažniausių periferinės neuropatijos (žala nervams, išskyrus smegenų ir nugaros smegenų nervus) priežasčių. Kiti negydomo diabeto padariniai – suprastėjęs regėjimas, inkstų ir širdies ligos.

13. Reino liga

Jeigu rankos ne tik tirpsta, bet ir šąla pirštai, yra Reino ligos rizika. Šios retos ligos atveju odą krauju aprūpinančios kraujagyslės susiaurėja ir sutrinka kraujotaka. Kartai sergant Reino liga rankų pirštai patinsta, pabąla ar pamėlsta. Medikams iki galo neaišku, kas sukelia šią ligą. Pastebėta, kad ji būdingesnė moterims. Ligą galintys sukelti veiksniai – šaltis, stresas, rankų sužalojimai, audinių pažeidimai, netgi kai kurie vaistai (reguliuojantys kraujospūdį ar nuo migrenos).

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 3 / 5 (2). Jūs dar nebalsavote
(2)
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Dantų priežiūra vyresniame amžiuje reikalauja dar daugiau dėmesio ir pastangų
Kad galėtume džiaugtis sveikais, tvirtais dantimis, turime jais tinkamai rūpintis nuo pat mažumės bei visą gyvenimą. Ne...
Empatijos galia: pasirinkimo gyventi kibirkštį gali įžiebti nuoširdus pokalbis
Kreiptis pagalbos nėra gėdos ar silpnumo požymis – priešingai, tai rodo rūpestį savo emocine sveikata ir gyvenimo...
Priklausomybių specialistai: nekaltų svaiginamųjų medžiagų nebūna
Nors neretai linkstama manyti, jog nikotinas ar alkoholis ne tokia skaudi blogybė kaip narkotikai, vis dėlto bet kokios...
Gimdos polipai: nors gerybiniai, ne tokie jau nekalti
Apskaičiuota, kad viena iš 10 moterų savo gimdoje turi polipų – nepiktybinių gimdos gleivinės išaugų, įs...
Sergančiųjų diabetu skaičius Lietuvoje sparčiai auga: kaip jo išvengti ir kaip padėti sergančiajam
Pasaulyje 1 iš 11 suaugusiųjų serga cukriniu diabetu. Lietuvoje cukriniu diabetu serga apie 5 proc. visų gyventojų. Higi...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų