Antradienis, 2025.04.01
Reklama

Kokią įtaką organizmui ir sporto rezultatams daro alkoholis: ar tikrai verta jį gerti?

Emilija Miliauskė (Kuras kūnui) | Šaltinis: vlmedicina | 2017-12-24 00:02:53

Mūsų visuomenėje alkoholio vartojimas - ganėtinai dažnas reiškinys.  Įvairios šventės, draugų susibūrimai, pasimatymai ar tiesiog vakarienė po sunkios darbo dienos dažnai siejama su taure raudonojo vyno ar stiklu stipresnio gėrimo.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Esame girdėję, kad alkoholis nuramina, pakelia nuotaiką ir turi kitų teigiamų savybių – visa tai tėra mitas. Alkoholis – tai ne kas kita kaip depresantas, slopinamoji narkotinė medžiaga. Jis sumažina smegenų aktyvumą: lėtėja mąstymas, kalbėjimas, judėjimas.

Alkoholis natūraliai per tam tikrą laiką iš organizmo pasišalina pats. Tiesa, po alkoholio vartojimo smegenų veikla normalizuojasi tik per 18-20 dienų, vadinasi, galutinai alkoholis pasišalina tik per tokį laikotarpį – tiek laiko jis žaloja organizmo audinius ir smegenų žievę, slopina protinę galią. Na, o sportuoti po užsitęsusio vakarėlio rekomenduojama ne anksčiau kaip po 2-3 dienų. Tai optimalus laikotarpis, per kurį iš kraujo išsivalys alkoholis. Sportuoti anksčiau nerekomenduojama dėl per didelės apkrovos širdžiai.

Be minėtos žalos, alkoholis daro įtaką ir kitiems neigiamiems organizmo procesams:

1. Raumenų nykimui. Alkoholis neigiamai veikia baltymų sintezę (baltymų sintezė – amino rūgščių susijungimas į pilną baltymą). Tokiu būdu raumenys negauna jiems reikalingos statybinės medžiagos. Nuolat vartojant alkoholį, raumenys pradeda nykti.
2. Organizmo dehidratacijai. Alkoholis yra organizmą dehidratuojantis diuretikas. Alkoholis skaidomas kepenyse, veikiant specifiniams fermentams, o alkoholio skilimo produktai pašalinami pro inkstus ir tam sunaudojama daug organizmo vandens. Atsižvelgiant į tai, kad net 70 – 80 proc. raumens masės sudaro vanduo, 17 – 21 proc. baltymai, 3 – 4 proc. kitos medžiagos, galime suprasti, kokio dydžio yra alkoholio žala raumenims.
3. Hormoninės sistemos sutrikimams. Alkoholis veikia ir hormoninę sistemą. Didina moteriško hormono estrogeno ir mažina vyriško hormono testosterono lygį. Būtent testosteronas yra svarbiausias augimo hormonas, kurio lygis labai svarbus sportuojantiems.
4. Vitaminų ir mineralų praradimui. Organizmas, šalindamas alkoholį, praranda daug kalio, magnio, kalcio, fosforo ir natrio. Taip pat prarandami A, C, B grupės vitaminai. Siekiant palaikyti optimalų energijos lygį, būtina užtikrinti, kad organizmas būtų aprūpintas reikalingais vitaminais ir mineralais. Alkoholio vartojimas veikia priešingai.
5. Riebalų kaupimuisi. Alkoholis – tai “kalorijų bomba”. Vienas gramas etilo alkoholio turi apie 7 kilokalorijas. Vertėtų žinoti, kad alkoholiu užgeriamas maistas itin greitai "eina į kūną".
6. Silpsta širdis. Labai svarbu žinoti, kad alkoholiniai gėrimai tirpdo širdies raumenų ląsteles. Širdis nuo alkoholio pasidengia riebalų sluoksniu, dėl to alkoholį vartojančių žmonių širdis yra padidėjusi. Padidėja miokardo infarkto išsivystymo rizika.

Taigi alkoholis ir sportas – nesuderinami dalykai. Organizmo dehidratacija, raumenų masės mažėjimas, vitaminų ir mineralų netekimas, silpstanti širdis ir papildomi riebalų kilogramai – visa tai lemia alkoholio vartojimas.

Jeigu taurės gėrimo išvengti nepavyks – gerkite daug tyro vandens. Po alkoholio vartojimo valgykite šviežių vaisių ir daržovių, o į sporto salę grįžkite ne anksčiau kaip po 2-3 dienų.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: alkoholis
Kategorijos: Ligos ir sveikata
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kartu su gamta bunda ir erkės: ragina nedelsti – erkinis encefalitas gali kainuoti gyvybę
Su pirmaisiais šiltesniais saulės spinduliais į gamtą traukia poilsiautojai, tačiau kartu bunda ir mažieji, bet pavojing...
Varginantis prakaitavimas: kada reikalingas dezodorantas, o kada – antiperspirantas?
Intensyvus prakaitavimas gali būti nemalonus tiek dėl juntamo kvapo, tiek dėl matomų drėgnų dėmių ant drabužių. Tai ne t...
Atidarytas pirmasis šalyje populiacinis biobankas: pradedami rinkti kraujo mėginiai
Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Medicinos mokslų centre perkirpta simbolinė atidarymo juostelė, žyminti istori...
Žirgų terapija – ir vaikui, ir senjorui
Nors žirgo nauda žmogaus sveikatai pastebėta dar Antikos laikais, Lietuvoje ši terapijos forma vis dar skinasi kelią į p...
Celiulitui įveikti ragina pasitelkti kompleksines priemones
Šylant orams, celiulitas tampa vis dažniau aptariama tema – juk duobutės ir nelygumai sėdmenų, šlaunų, pilvo srity...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų