Klausimas. Dabar labai populiarus tapo proteino miltelių gėrimas. Geria ne tik sportininkai, bet ir norintieji numesti svorio, ir pagyvenę žmonės mitybai pagerinti. Man įdomu, ar verta tuos miltelius gerti pagyvenusiems žmonėms raumenų stiprinimui? Kokiais atvejais jie tinka, kokiais – negalimi? Kaip žinoti, ar jų gėrimas nepakenks? Rasa, 65 m.
Atsako gydytoja dietologė Žana Antonova
Vyresnio amžiaus žmonėms, kad palaikytų gerą sveikatą, lengviau atsigautų po ligų ir išlaikytų funkcionalumą, su maistu reikia daugiau baltymų nei jaunesniems (nuo 18 iki 65 metų baltymų kiekis sudaro 0,8 g/kg/p; nuo 65 metų 1-1,2 g/kg/p ). Jiems taip pat reikia daugiau baltymų, kad kompensuotų uždegimines ir katabolines būkles, susijusias su lėtinėmis ir ūminėmis ligomis, kurios dažniausiai pasireiškia senstant. Pakankamas baltymų (ypač nepakeičiamų aminorūgščių) kiekis gali padėti vyresnio amžiaus žmonėms apsisaugoti nuo raumenų nykimo ir pagerinti gyvenimo kokybę. Esant tam tikroms situacijoms (pvz., praguloms) baltymų kiekis gali būti dar didesnis arba mažesnis (pvz., sergant inkstų ligomis).
Siekiant užtikrinti pakankamą baltymų kiekį, į racioną svarbu įtraukti aukštos kokybės baltymų šaltinius bei gauti jų su kiekvienu valgymu. Tai galėtų būti jautiena, jogurtas, lašiša, vištiena, lęšiai, migdolai, pienas, bolivinė balanda, avinžirniai, kiaušiniai, avižos, špinatai, žalieji žirneliai.
Daugumai vyresnio amžiaus žmonių baltymų papildų nereikia, tačiau jie yra reikalingi tiems, kurie negali gauti pakankamai baltymų vien su maistu. Tuomet baltymų (išrūgų, kazeino, sojos, žirnių arba kanapių) milteliai ar jau paruošti baltyminiai specialios medicininės paskirties gėrimai yra puiki priemonė užtikrinti baltymų poreikį.
Per didelis baltymų kiekis gali skatinti dehidrataciją ir veikti inkstų funkciją, skatindama inkstų akmenligės išsivystymą. Sergantiesiems inkstų ligomi, reikėtų pasitarti su gydytoju dėl optimalaus baltymų kiekio.
Norint išsaugoti raumenis taip pat svarbus fizinis aktyvumas. Tad nepamirškite derinti fizinį aktyvumą (ypač pasipriešinimo ir ištvermės pratimų) su pakankamu kiekiu baltymų savo racione.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.