Klausimas. Ar eteriniai aliejai gali padėti atbaidyti uodus, erkes, padėti nuraminti sudirgusią odą po įkandimo? Kokie tai aliejai ir kaip naudotini? Vilma.
Atsako Lietuvos aromaterapeutų asociacijos narė aromaterapeutė Laimė Kiškūnė
Kaip teigia Amerikos Ligų prevencijos ir kontrolės centras, atlikti tyrimai patvirtino, kad korimbijų (citrinakvapių eukaliptų) eterinis aliejus toks pat veiksmingas, kaip populiarusis DEET (N,N-dietil-meta-toluamidas - cheminė medžiaga, naudojama repelentų, skirtų apsaugoti žmogų nuo erkių bei kraujasiurbių vabzdžių, sudėtyje), kuris gali daryti neigiamą įtaką žmonių sveikatai.
Visai nesunkiai patys galite pasigaminti purškiamą priemonę, atbaidančią uodus ir kitus kraujasiurbius. Tam jums prireiks buteliuko hidroliato (augalų vandens) bei korimbijų eterinio aliejaus. Hidrolatą galite rinktis savo nuožiūra, ypač puikiai tiks tie, kurie mažina niežėjimą, alergiją, pavyzdžiui, šlamučių, arba uždegimą - levandų. Tiesiog įlašinkite eterinio aliejaus į hidrolato buteliuką ir purkškite ant drabužių ar odos. Eterinio aliejaus koncentracija turėtų būti bent 10 proc. Kaskart prieš naudojant mišinį gerai suplakite, nes eteriniai aliejai beveik netirpsta vandenyje.
Žinoma, uodus atbaido ir kiti tradiciškai naudojami eteriniai aliejai – citrinžolės, pelargonijos. Juos galite maišyti su korimbijomis arba naudoti atskirai.
Ypač nuo uodų ir ypač vaikams eterinius aliejus skieskite tik su vandeniu arba hidroliatu. Vanduo sumažina jų lakumą, todėl ilgiau išliks kvapas ir mišinio efektyvumas bus geresnis - tai viena. O antra - spiritas nėra tinkamiausias skiediklis vaikiškai aromaterapijai.
Erkių atbaidymo klausimas yra sudėtingesnis, nors yra labai daug patarimų ir receptų, kaip atbaidyti erkes eteriniais aliejais.
Įdomu suprasti, kaip erkės „medžioja“. Ant priekinių kojyčių jos turi receptorius, vadinamą Halerio organą, kuris reaguoja į šilumą ir į anglies dioksidą, nes erkės ieško kraujo. Jos „medžiodamos“ naudoja ir cheminių medžiagų aptikimo organeles. Yra žinoma, kad jos fiksuoja daugiau nei anglies dvideginį, šviesą ir šilumą. Skirtingos rūšys turi skirtingus kvapą prijungiančių baltymų rinkinius, todėl erkės savo grobį rūšiuoja ir pagal kvapus.
Vėlgi pasiremkime tyrimais. Lyginamojoje studijoje buvo tiriami du natūralūs komponentai: notkatonas, kurio yra greipfrutų eteriniame aliejuje, ir karvakrolis, kuriuo kvepia čiobrelių, dašių, egiptinių kmynų eteriniai aliejai. Pasirodė, kad ypač notkatonas erkes atbaidė efektyviau negu sintetiniai repelentai. Tik gaila, kad notkatono greipfrutų eteriniame aliejuje yra labai mažai.
Verta mėginti gintis ir slėptis nuo erkių visais įmanomais būdais naudojant ir tuos dažnai minimus gvazdikėlių, egiptinių kmynų, nimbamedžių ar kokosų aliejus ir ieškoti efektyviausio.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.