Atrodo, būti sveikam yra gana paprasta: valgykite daržoves, pasportuokite ir, žinoma, gerkite vitaminus. Tačiau, pasirodo, viskas yra kur kas sudėtingiau.
Daug įvairių mokslinių tyrimų – ir beveik nei vienas jų neįrodo pastebimos vitaminų ir maisto priedų naudos žmogaus organizmui.
Negana to, kai kurie naujausi tyrimai teigia visiškai priešingai – kai kurie vitaminai gali būti netgi žalingi. Pavyzdžiui, tam tikri vitaminai yra siejami su padidėjusia vėžio rizika, o kiti – ir su inkstų akmenlige.
Tad štai vitaminai, kuriuos jums iš tiesų reikia papildomai vartoti ir kurie yra žalingi jūsų organizmui.
Multivitaminai: nevartokite. Visko, ko jums reikia, galite gauti iš subalansuotos dietos.
Ilgus dešimtmečius buvo manyta, kad multivitaminai yra itin svarbūs žmogaus sveikatai: vitaminas C – imuninės sistemos stiprinimui; vitaminas A – regai; vitaminas B – energijai.
Pasirodo, šių vitaminų žmogaus organizmas pakankamai gauna iš subalansuotos mitybos dietos, o jų perteklius netgi gali būti žalingas.
Vitaminas D: vartokite. Jis sustiprins jūsų kaulus, o iš maisto jo pakankamai gauti yra sunku.
Vitamino D nėra daugumoje maisto produktų, kuriuos valgome kasdien, tačiau jo įtaka organizmui yra ypač svarbi – jis stiprina kaulus ir padeda organizmui pasisavinti kalcį. Saulės šviesa taip pat padeda žmogaus organizmui gaminti vitaminą D, bet tai padaryti yra kur kas sunkiau žiemos sezono metu.
Be to, neseniai paskelbtuose tyrimuose teigiama, kad žmonės, kurie papildomai vartoja vitaminą D, vidutiniškai gyvena ilgiau negu tie, kurie jo nevartoja.
Antioksidantai: nevartokite. Jų perteklius organizme yra siejamas su padidėjusia vėžio tikimybe, o jų natūraliai galite gauti iš uogų.
Vitaminai A, C ir E yra antioksidantai, kurių yra randama daugybėje vaisių (ypač uogų) ir daržovių, o juos ypač pradėta naudoti dėl jų tariamų nuo vėžio apsaugančių savybių. Tačiau tyrimai atskleidė, jog jų perteklius organizme iš tiesų yra žalingas.
Vitaminas C: nevartokite. Jums jis greičiausiai nepadės išvengti peršalimo, o vietoj to galite valgyti citrusinius vaisius.
Vitamino C svarba organizmui iš tiesų nėra tokia didelė – faktiškai nėra jokių įrodymų, kad vitaminas C jus gali apsaugoti nuo peršalimo. Be to, jo perteklius organizme padidina inkstų akmenligės riziką.
Tad verčiau vitamino C papildomai nevartokite, o paprasčiausiai valgykite, pavyzdžiui, braškes – jose šio vitamino pilna.
Vitaminas B3: nevartokite ir vietoj to valgykite lašišą, tuną ar burokus.
Ilgus metus vitaminas B3 buvo reklamuojamas kaip puiki apsauga nuo Alzheimerio ir širdies ligų, tačiau naujaisiais duomenimis, vitaminas B3 tam jokios įtakos neturi.
Be to, vieno mokslinio tyrimo metu vitaminą B3 vartoję pacientai turėjo didesnę infekcijų, kepenų problemų ir vidinio kraujavimo tikimybę, negu tie, kurie vartojo jo placebą.
Probiotikai: nevartokite jų. Mokslininkai dar neįrodė jų ryškios naudos organizmui, o vietoj to galite paprasčiausiai valgyti jogurtą.
Probiotikų tikslas yra paprastas – padėti naudingosioms jūsų žarnyno bakterijoms, kurios reguliuoja jūsų sveikatą. Tačiau tai yra gana brangus maisto papildas, kurio pirkti neverta – jo randama jogurte ir fermentuotuose produktuose.
Probiotikų nauda kol kas dar nėra įrodyta, o atsiliepimai labai mišrūs – kartais jie veikia, kartais ne. Tad vietoj to, kad švaistytumėte pinigus ant nereikalingo papildo, nusipirkite jogurto ir juo pasimėgaukite.
Cinkas: vartokite. Tai yra vienintelis mineralas, kuris iš tiesų jums padės išvengti peršalimo.
Cinkas yra vienintelis mineralas, kurio nauda organizmui yra moksliškai įrodyta – jis kovoja su peršalimą sukeliančiomis bakterijomis. 2014 metais atlikto tyrimo duomenimis, žmonės, kurie vartoja cinką, gripu serga trumpiau ir patiria tik lengvesnius simptomus.
Vitaminas E: nevartokite. Jo perteklius organizme yra siejamas su vėžiu, o vietoj papildų galite valgyti špinatų.
Antioksidantas vitaminas E išpopuliarėjo, kai buvo paskelbta, jog jis gali apsaugoti nuo vėžio. Tačiau 2011 metais atlikto tyrimo metu paaiškėjo, kad jo efektas priešingas – jis tarp tyrime dalyvavusių vyrų prostatos vėžio tikimybę tik padidino.
Tad jeigu norite gauti vitamino E, verčiau pasidarykite salotų su špinatais – juose šio vitamino pilna.
Vitaminas B9 (folio rūgštis): vartokite, jeigu esate nėščia arba ketinate pastoti.
Folio rūgštis yra vitaminas B, kurį mūsų kūnas naudoja gaminti naujoms ląstelėms. Nacionalinis sveikatos institutas nėščioms moterims rekomenduoja suvartoti apie 400 mikrogramus (µg) vitamino B9 per dieną, nes jų kūnams jo reikia kur kas daugiau.
Be to, yra mokslinių įrodymų, kad folio rūgštis sumažina gimdymo defektų tikimybę ir jų neigiamą poveikį vaikelio smegenims ar stuburui.