Klausimas. Kokia sporto, fizinio judėjimo rūšis geriausiai padėtų tiesinant stuburą (yra 12 laipsnių skoliozė lanku į dešinę, be slankstelių rotacijos). Ar padeda kalanetika ar pilatesas? Justė, 52 m.
Atsako kineziterapeutas, konsultantas sportavimo klausimais Egidijus Tutkus
Nėra sporto šakos, kurios tikslas būtų idealus stuburas. Neįmanoma atskirti stuburo sveikatos nuo bendros organizmo būklės ir nuo aplinkos, t.y. laikysenos darbo ir poilsio metu, kasdienių buitinių darbų ir panašiai.
Stuburo sveikata priklauso nuo to, kaip kasdien gyvenate.
Jeigu sportuosite pilatesą 1 valandą per dieną, o likusį laiką stuburas bus neoptimaliose padėtyse, tuomet sunku tikėtis teigiamo rezultato.
Bendro pobūdžio pratimai neatlieka laikysenos korekcijų. Jie skirti gerinti bendrą savijautą. Nuo pilateso, kalanetikos ar jogos galima pradėti sportuoti, keisti nusistovėjusius įpročius, tačiau minėta veikla nebus nukreipta į jūsų problemų sprendimą.
Žmogui reikia dviejų krypčių veiklos: bendrosios ištvermės ir laikysenos (tiek statikoje, tiek dinamikoje – sėdint, stovint bei judant).
Bendrosios ištvermės lavinimui tinka visi cikliniai pratimai gryname ore (ėjimas, bėgimas, važiavimas dviračiu, plaukimas, slidinėjimas ir t.t.).
Laikysenos ir judesių valdymo gerinimui reikia kryptingai atliekamų fizinių pratimų, kur skrupulingai parenkama pratimų atlikimo technika, apkrovimas, pratimų eiliškumas ir bendras krūvis.
Aš nesu šalininkas pratimų su savo kūno svoriu ar primityviomis priemonėmis tokiomis kaip gumos, kamuoliai, įvairios virvės, kadangi praktiškai neįmanoma tiksliai atlikti judesių bei dozuoti krūvio.
Pilatesas, kalanetika, joga ir panaši veikla yra puiki pradžia. Ši veikla padės jums pasijusti geriau, ištempti sustingusius raumenis ir sausgysles, pagerins kraujotaką, tačiau tai nėra veikla, tiesiogiai ir tiksliai nukreipta spręsti stuburo problemas.
Šiuolaikinis žmogus gyvena mažai aktyvų gyvenimą, o fizinis aktyvumas apsiriboja labai nedaugeliu judesių: atsisėsti, atsistoti, atsigulti, šiek tiek nueiti, šiek tiek pasilenkti. Sąnarių sveikatai reikia judėti. Nejudantis ar nekokybiškai judantis sąnarys tikrai susirgs. Stuburo nukrypimus nuo normos nebūtinai reikia gydyti, ypač jeigu tai įsisenėjusi, daugelio metų ar dešimtmečių problema.
Stuburo sveikata glaudžiai susijusi su bendra organizmo sveikata. Bendra savijauta ir normali sąnarių funkcija yra pagrindiniai orientyrai.
Įvertinti, kiek reikia koreguoti (jei reikia), galima tik apžiūrėjus individualiai.
Bet kokios stuburo kryptingos korekcijos atliekamos individualiai.
Atliekant pratimus grupėje judesiai bus tokie, kokie pavyksta, be ne tokie, kokių reiktų.
Neegzistuoja universalių sportų ar fizinės veiklos rūšių, kurios savaime spręstų iškilusias problemas.
Tai, kad plaukimas, gimnastika, joga gydo nugaros skausmus ar iškrypimus, yra mitai.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.