Šeštadienis, 2024.12.21
Reklama

Komos būsenos pacientų gydymas: novatoriška idėja

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2016-09-02 00:02:25

Gydytojai iš Kalifornijos universiteto (the University of California- Los Angeles, angl.santr. UCLA) pirmąkart istorijoje, pasitelkę ultragarso bangas, „pažadino“ 25-erių metų paciento smegenis iš komos. Jei tokius rezultatus pavyks pasiekti dar kartą, tai galėtų tapti nauju gydymo metodu, – rašo medicalnewstoday.com.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) asociatyvioji nuotr.

Koma – tai gilus, ilgalaikis sąmonės sutrikimas, kai išnyksta būdravimas ir suvokimas. Koma gali ištikti dėl smegenų pusrutulių ar kamieno struktūrinio pažeidimo (pvz., traumos, insulto, auglio), metabolinio (medžiagų apykaitos) sutrikimo (pvz., dėl deguonies trūkumo, smarkiai sumažėjus gliukozės kiekiui kraujyje), toksinių medžiagų poveikio.

Komos laipsnis nustatomas pagal Glasgow komų skalę: vertinami paciento judesiai, refleksai, kalba. Įvertinus pagal šiuos kriterijus nustatomas balų skaičius. Koma nustatoma, kai surenkama 8 ir mažiau balų, o galutinė prognozė priklauso komos gilumo, priežasties, žmogaus amžiaus, gretutinių ligų.

Suteikus pirmąją pagalbą, tolesnis gydymas priklauso nuo komos priežasties. Tam tikrais atvejais koma gali būti gydoma gilia smegenų stimuliacija į gumburą implantuojant elektrodus. Tai yra pakankamai rizikinga procedūra, bet kai kada pati efektyviausia.

Gumburas – tai tarpinių smegenų dalis, sudaranti jungtį tarp smegenų kamieno, limbinės sistemos ir smegenų žievės. Gumbure jungiasi įvairius laidus sudarantys neuronai, baigiasi vieni ir prasideda kiti laidai. Gumburas ir pagumburis tvarko vidaus organų darbą, medžiagų apykaitą, apetitą, miegą, kūno temperatūrą. Kadangi jie siejasi su tinkliniu dariniu ir limbine sistema, todėl turi įtakos emocijoms, elgesiui, aktyvumui, judrumui, dėmesiui, atminčiai ir suvokimui. Dėl šios priežasties jie itin domina mokslininkus ir gydytojus.

Psichologijos ir neurochirurgijos profesorius Martin Monti ir jo komanda iš Kalifornijos universiteto panaudojo novatorišką metodą gydydami 25-erių metų komos būsenoje atsidūrusį pacientą – jie, pasitelkę ultragarso bangas, neinvaziniu būdu tiesiogiai stimuliavo gumburą. Procedūra iš viso truko 10 minučių: kas minutę buvo paleidžiama 30 sekundžių trukmės pulsinė srovė, todėl nesukelta jokios papildomos rizikos sveikatai. Gauti rezultatai pranoko lūkesčius ir neseniai buvo išspausdinti žurnale „Brain Stimulation“: pacientas, iki tol galėjęs atlikti tik menkus judesius, po 3 dienų vėl galėjo kalbėti, pritariamai linksėti ar purtyti galvą neigdamas, paspausti ranką bei „duoti žaibą“ gydytojui atsisveikindamas.

Ši procedūra, žinoma kaip mažo intensyvumo židininė ultragarso pulsacija, buvo sukurta prof. A. Bystritskio, kuris taip pat prisidėjo prie šio tyrimo. Jo kompanija („Brainsonixׅ“) taip pat sukūrė prietaisą, ne didesnį nei lėkštutė kavos puodeliui, skirtą šiai procedūrai.

Nors rezultatai tiesiog pribloškiantys, tačiau kol kas nėra žinoma, ar tai nebuvo atsitiktinumas ir ar ši procedūra taip pat veiktų gydant kitus komos ištiktus pacientus. Taigi jau šį rudenį žadama patikrinti naujojo metodo efektyvumą.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Užtraukti dūmą paauglius veja ir stresas
„Kuo sunkesnėmis sąlygomis gyvena nepilnametis, tuo didesnė tikimybė, kad jis paklius į žalingų įpročių spąstus&ld...
Gydytojams rezidentams bus skiriamos vienkartinės išmokos
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) priėmė sprendimą, pagal kurį šiemet sutaupytos SAM veiklos lėšos bus skiriamos šali...
Po gyvenimo lūžio: kaip jaunam vyrui pavyko išbristi iš alkoholio ir beprasmybės liūno
Alkoholio upės, konfliktai ir net muštynės – visa tai neseniai buvo eilinės Jono (vardas pakeistas, tapatybė žinom...
Dažniausi švenčių negalavimai ir traumos: ką būtina turėti savo namų vaistinėlėje?
Net ir pačios gražiausios metų šventės gali būti aptemdytos įvairiausių negalavimų, traumų ar susižeidimų. Dažnu atveju...
Šiltos Kalėdos Jonavos ligoninėje: kviečia gimdyti saugiai ir patogiai
Šventinis laikotarpis Jonavos ligoninės gimdymo skyriuje alsuoja ypatinga šiluma – kiekvienas čia gimęs kūdikis ta...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų