Klausimas. Kokia žala sveikatai gali būti padaryta, jei per metus 2 kartus bus atliekama krūtinės ląstos kompiuterinė tomografija? Juk tai pavojingas tyrimas sveikatai. Vytautas, 51 m.
Atsako gydytojas radiologas Artūras Čiuvašovas
Radiologinių tyrimų metu, kurių metu naudojama jonizuojančioji spinduliuotė (rentgeno, kompiuterinės tomografijos tyrimai), tiesioginė žala organizmui nėra padaroma, nes gaunama apšvita nesiekia tokio lygio, kuomet išprovokuojamas nuo apšvitos priklausomas pažeidimas. Tačiau išlieka nuo dozės nepriklausomo pažeidimo rizika - t.y. navikinio proceso sukėlimas dėl ląstelių DNR pažeidimo. Ši rizika labai maža, tačiau kumuliuojasi su tyrimais. Dėl šio nepageidaujamo jonizuojančiosios spinduliuotės poveikio radiologiniai tyrimai yra ribojami, kontroliuojami, monitoruojami, vedamos dozių apskaitos. O tokie tyrimai taikomi, nes iš jų gaunama nauda žymiai pranoksta galimą žalą. Pacientams patarčiau vengti nereikalingų tyrimų, tačiau kai jų tikrai reikia - nereikėtų atsisakinėti vien dėl apšvitos baimės.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.