Antradienis, 2024.12.17
Reklama

Konferencijoje – specialistų dėmesys parazitinių ligų rizikai ir diagnostikos naujovėms

vlmedicina.lt | 2013-05-22 19:10:15

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) kartu su Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Infekcinių, krūtinės ligų, dermatovenerologijos ir alergologijos klinika 2013 m. gegužės 21 d. surengė praktinę-mokslinę konferenciją „Echinokokozė – aktualiausia ir letališkiausia parazitozė Lietuvoje“. Konferencija buvo skirta pagerbti prof. habil. dr. Povilo Čibiro atminimui.

Konferencija
Prof. dr. Saulius Čaplinskas (kairėje) ir prof. habil. dr. Arvydas Ambrozaitis. ulac.lt nuotr.

Šioje konferencijoje daugiausiai buvo kalbama apie šunų, kačių bei kitų gyvūnų platinamas sunkias parazitines ligas tokias kaip echinokokozė, toksoplazmozė, taip pat buvo apžvelgta įvežtinių parazitozių rizika ir diagnostikos naujovės.

ULAC duomenimis, Lietuvoje 2003-2012 m. užregistruota 199 echinokokozės atvejai. Jei iki 2003 m. buvo registruojami tik pavieniai šios sunkios ligos atvejai, nuo 2004 m. situacija Lietuvoje pasikeitė – susirgimų echinokokoze labai padaugėjo. Sergamumo rodiklis padidėjo nuo 0,05 iki 0,79 atvejų 100 tūkst. gyventojų.

Didesnis sergamumo echinokokoze rodiklis registruojamas kaimo vietovėse, nes pagrindiniai infekcijos platintojai yra rudosios lapės, usūriniai šunys bei naminiai šunys. Per šiuos metus daugiausiai atvejų buvo užregistruota Vilniaus, Telšių, Klaipėdos bei Rokiškio miestų ir rajonų savivaldybėse.

Itin sudėtinga diagnostika bei gydymas, reikalaujantis aukštos įvairių sričių specialistų kvalifikacijos, sudėtinga epidemiologinė bei epizootologinė priežiūra, lengvas užsikrėtimo kelias, didelis parazito atsparumas aplinkoje – visa tai įtakoja susirgimų šia liga skaičiaus augimą bei aktualumą Lietuvoje.

Pasaulio sveikatos organizacijos sprendimu toksoplazmozė buvo įtraukta į pavojingiausių žmonių sveikatai zoonozių sąrašą. Ši parazitinė infekcija ypatingai pavojinga nėščioms moterims dėl galimo jos perdavimo vaisiui ir įgimtos toksoplazmozės vystymosi bei asmenims, kurių imunitetas yra nusilpęs, dėl galimos itin sunkios ligos eigos.

2003-2012 m. buvo užregistruoti 1532 įgytos ir 14 įgimtos toksoplazmozės atvejų. Daugiausiai toksoplazmozės susirgimų užregistruota Vilniaus, Ignalinos ir Utenos miestų ir rajonų savivaldybėse.

Dažniausiai žmonės šiomis parazitozėmis užsikrečia nuo užterštos aplinkos, todėl kalbant apie šių ligų profilaktiką labai svarbu tinkama gyvūnų priežiūra (reguliarus gydymas nuo kirminų, išmatų surinkimas, švara) bei gyventojų švietimas, atkreipiant dėmesį į asmeninę higieną.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės
Sveikatos apsaugos ministrės Marijos Jakubauskienės komandoje darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės &ndas...
Apdovanotos reikšmingiausios sveikatos priežiūros iniciatyvos
Gruodžio 16 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko programos „Rūpinamės sveikata – gydo...
Alkoholizmas – giminės liga
„Priklausomybė nuo alkoholio – genetiškai nulemta liga“, – įsitikinęs Klaipėdos psichikos sveika...
Kokios procedūros naudingos sergantiems sensorine aksonine polineuropatija?
Klausimas. Kokios procedūros naudingos sergantiems neaiškios kilmės sensorine aksonine polineuropatija? Ar jiems pa...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų