Antradienis, 2024.12.17
Reklama

Ministerijos gėda: sveikatos priežiūros sistemos pokyčiai buvo grįsti nuomonėmis

vlmedicina.lt | 2013-05-15 00:02:03

Lietuvos psichiatrų asociacijos valdybos narė, prieš kelerius metus buvusi darbo grupės dėl sveikatos priežiūros specialistų darbo ir atostogų suvienodinimo narė Nijolė Goštautaitė-Midttun kitokio Konstitucinio Teismo sprendimo ir nesitikėjo, kaip pripažinimo Vyriausybę pažeidus Konstituciją ir Darbo kodeksą, kai nuo 2003 m. visiems medikams suvienodino atostogų ir darbo valandų trukmę, dėl ko daliai medikų prailgėjo darbo laikas ir sutrumpėjo atostogų trukmė. Tačiau priimtas sprendimas, psichiatrės manymu, gerokai pavėluotas, o tokio delsimo pasekmės ne vienam medikui itin skaudžios:

Nijolė Goštautaitė Midttun
Nijolė Goštautaitė Midttun. Asmeninio archyvo nuotr.

„Sveikiname Konstitucinio Teismo (KT) sprendimą. Konstitucinis Teismas pripažino, kad 2009 m. priimdama 411 ir 412 nutarimus Vyriausybė "vadovavosi ne  objektyviais  kriterijais,   o Sveikatos  apsaugos ministerijos (SAM) specialistų nuomone". Nutarimas priimtas nepaisant to, kad SAM valdininkų nuomonė pažeidė Darbo kodekso straipsnius ir Europos Sąjungos direktyvas. Tai, kad nutarimai priimti ir neatšaukti esant akivaizdiems Darbo kodekso pažeidimams, į kuriuos ne kartą SAM dėmesį atkreipė profesinės draugijos, profsąjungos, Gydytojų sąjunga, arba rodo menką teisinį ministerijos specialistų išprusimą, arba nusikalstamą įstatymų pažeidimų ignoravimą. Bėda ir tai, kad šie sprendimai kai kuriais atvejais reiškė ne tik pakitusias darbo sąlygas, bet ir sudarė galimybes atleisti iš darbo netinkamus specialistus, nes dėl neteisėtų sprendimų staiga "sumažėjo" būtinų etatams užpildyti specialistų skaičius.

Teisingumas ir teisė, deja, kol kas Lietuvoje veikia labai lėtai - dalį pasekmių bus nelengva atstatyti po ketverių metų. Be to, pasikeitė sąlygos - gyvename beveik nuolatinės ekonominės krizės sąlygomis.

Gėda, kad SAM, privalanti užtikrinti, kad piliečius pasiektų tik kokybiškos ir mokslo įrodymais grindžiamos sveikatos priežiūros paslaugos, priimdama sprendimus remiasi "nuomonėmis".

Konstitucinis Teismas atkreipia dėmesį ir į socialinės partnerystės ignoravimą - galbūt tai taps akstinu SAM vykdyti realią socialinės partnerystės, konsultacijų su profesinėmis draugijomis politiką. KT šiuo nutarimu pripažįsta, kad priėmus šiuos nutarimus "buvo pabloginta teikiamų sveikatos priežiūros paslaugų kokybė ir kai kurių sveikatos priežiūros specialistų darbo sąlygos".

Visuomenė turėtų suprasti, kad nekokybiški, nepagrįsti, ignoruojantys socialinę partnerystę valdininkų sprendimai trukdo ne tik specialistams: pabloginus specialistų  darbo sąlygas, menkėja teikiamų paslaugų kokybė, o paslaugų kokybė tiesiogiai siejasi su sergantiesiems teikiamos pagalbos rezultatais. Mano nuomone, KT sprendimas turėtų būti suprantamas kaip raginimas ministerijai bendradarbiauti. Kaip seksis bendradarbiauti su valdininkais, iki šiol nepastebėjusiais nei įstatymų, nei direktyvų pažeidimų, kol kas sunku pasakyti.

Lietuvos psichiatrų asociacijos nuomone, pareikšta dar tuomet, kai siekėme, jog būtų atšaukti šie neteisėti sprendimai, darbo ir poilsio valandos turėtų būti pagrįstai susietos su darbo turiniu, krūviu ir klinikinėmis užduotimis, kurios yra specifinės kiekvienai profesijai. Pabrėžėme, kad geriausiai nustatyti darbo krūvį galėtų profesinės draugijos, kurios palaiko glaudų ryšį su įvairiose įstaigose dirbančiais savo nariais ir darbdaviais.

Nijolės Goštautaitės-Midttun mintis užrašė Ligita Sinušienė

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės
Sveikatos apsaugos ministrės Marijos Jakubauskienės komandoje darbus pradėjo trys sveikatos apsaugos viceministrės &ndas...
Apdovanotos reikšmingiausios sveikatos priežiūros iniciatyvos
Gruodžio 16 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko programos „Rūpinamės sveikata – gydo...
Alkoholizmas – giminės liga
„Priklausomybė nuo alkoholio – genetiškai nulemta liga“, – įsitikinęs Klaipėdos psichikos sveika...
Kokios procedūros naudingos sergantiems sensorine aksonine polineuropatija?
Klausimas. Kokios procedūros naudingos sergantiems neaiškios kilmės sensorine aksonine polineuropatija? Ar jiems pa...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų