Ketvirtadienis, 2024.12.19
Reklama

Kontraceptinės spiralės gali sumažinti gimdos kaklelio vėžio riziką

2012-03-14 00:05:38

Apibendrinus 26 tyrimų rezultatus nustatyta, jog intrauterinės spiralės sumažina gimdos kaklelio vėžio riziką.

„Spiralė -  mažas plastmasinis T formos prietaisas, įstumiamas į gimdą. Jis spermatozoidams trukdo pasiekti kiaušinėlį, o apvaisintam kiaušinėliui dėl vario poveikio įsitvirtinti gimdoje. Spiralės siūlas kyšo iš gimdos kaklelio maždaug 1,5-2 cm. Spiralės būna dviejų rūšių- dengtos metalu (variu, auksu) arba  išskiriančios hormonus – progestinus (levonorgestrelį). Spiralės priklauso labai patikimų kontraceptikų grupei: pvz., varinės spiralės efektyvumas siekia apie 97-98 proc., o hormoninių spiralių efektyvumas maždaug toks pats, kaip ir priešnėštuminių tablečių (apie 99 proc.)“, - „Vakarų Lietuvos mediciną“ informavo akušerė-ginekologė  Odeta Drūlytė.

Optimistiniai rezultatai

 Visuose tyrimuose dalyvavo beveik 20 tūkst. moterų. Moterys, kurios naudojo gimdos spirales arba alternatyvius intrauterinius prietaisus, sirgo gimdos kaklelio vėžiu maždaug du kartus rečiau negu jų nenaudojančios. Ši tendencija nustatyta jau pirmaisiais stebėjimo metais ir išliko dešimties metų laikotarpiu.

Moterys tirtos ir dėl žmogaus papilomos viruso infekcijos, kuri gali sukelti gimdos kaklelio vėžį. Pasirodė, jog spiralės neapsaugo nuo paties viruso, tačiau sumažina papilomos viruso infekcijos įtaką progresavimui iki vėžinių pakitimų gimdos kaklelyje.

Odeta Drūlytė. Asmeninio archyvo nuotr.

Jau seniai buvo žinoma, jog spiralės sumažina pačios gimdos-endometro vėžio riziką, tačiau ryšio su gimdos kaklelio vėžiu nustatyta nebuvo.

Mokslininkai apibendrino per pastaruosius 20 metų atliktų tyrimų duomenis. Studijos buvo atliktos įvairiose šalyse, jose tirtas žmogaus papilomos viruso infekcijos ir gimdos kaklelio vėžio ryšys, kartu registruojant įvairių kontraceptinių priemonių vartojimą. Statistiškai apdorojus duomenis ir atmetus visus šalutinius faktorius, atvirkštinė priklausomybė tarp gimdos kontraceptinių priemonių ir gimdos kaklelio vėžio išliko, ji nustatoma nepriklausomai nuo amžiaus, lytinių partnerių skaičiaus, išsilavinimo. Taip pat nenustatyta ryšio su žmogaus papilomos viruso infekcija, tačiau apžvalgos duomenys leidžia manyti, jog spiralės ir kitos kontracepcijai naudojamos intrauterinės priemonės sukelia uždegiminius pakitimus gleivinėje, kuriems esant infekcijos galimybės sukelti vėžį sumažėja.

Ši teorija turėtų būti patvirtinta kitais tyrimais, ji nepaaiškina, kodėl vėžio rizika sumažėja jau pirmaisiais kontraceptinės priemonės vartojimo metais.

Gydytoja O. Drūlytė pripažįsta, kad tyrimo rezultatai labai optimistiniai, tačiau, anot jos, vien juo pasikliauti ir daryti skubotų išvadų nereikėtų.

Kitos apsaugos priemonės

Kita labai veiksminga profilaktikos priemonė, galinti apsaugoti moteris nuo žmogaus papilomos viruso infekcijos poveikio ir sumažinanti riziką susirgti gimdos kaklelio vėžiu, - sakė pokalbininkė, - yra vakcina nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV). Tyrimų duomenimis, 9-12 metų amžiaus neturėjusių lytinių santykių mergaičių vakcinacija nuo ŽPV gimdos kaklelio vėžio išsivystymo riziką gali sumažinti net 93 proc.

ŽPV perdavimo riziką mažina saugūs lytiniai santykiai. Lytiškai aktyvūs asmenys gali sumažinti riziką užsikrėsti ar perduoti ŽPV naudodami prezervatyvus kiekvienų lytinių santykių metu. Prezervatyvų naudojimas sumažina su virusu susijusių ligų (gimdos kaklelio vėžio, lyties organų karpų) išsivystymą, tačiau tik tuomet, kai padengia odą ir gleivinę, kur yra pažeidimai.

Pasaulyje nuo gimdos kaklelio vėžio kas dvi minutes miršta moteris, Lietuvoje – penkios moterys per savaitę. Kasmet mūsų šalyje ši onkologinė liga nustatoma daugiau nei 500 moterų.

Ar nėra pakitusių ląstelių, kurios vėliau gali išsivystyti į vėžį, parodo citologinis gimdos kaklelio tyrimas. Sutrumpintai šis tyrimas vadinamas PAP testu, PAP tepinėliu arba citologiniu tyrimu. Šį tyrimą valstybinė profilaktinė programa 25–60 metų moterims finansuoja kartą per trejus metus.

vlmedicina.lt

Šaltinis

 Castellsagué X, Díaz M, Vaccarella S, et al. Intrauterine device use, cervical infection with human papillomavirus, and risk of cervical cancer: a pooled analysis of 26 epidemiological studies. Lancet Oncol 2011; 12: 1023-1031.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kai kiekviena minutė svarbi: ką verta žinoti apie skubiąją medicinos pagalbą?
Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje per parą apsilanko apie 200 suaugusių ir tiek pat mažųjų pacientų. Su kokiais negalav...
Liūdna statistika: ignoruojant skiepus, sugrįžta pamirštos ligos
„Jei nėra ligos, tai kam skiepytis?“ – šį motyvą dažnai girdi šeimos gydytojai, kai tėvai atsisako ski...
Naudojant anglies dvideginį, Lietuvoje sėkmingai atliekamos pirmosios angiografijos
Vilniaus miesto klinikinės ligoninės medikai pirmieji Lietuvoje išbandė ir pradeda plačiau taikyti pažangią pasaulio ir...
Per šventes padaugėja apsinuodijimo maistu atvejų: kas tai lemia bei kaip apsisaugoti?
Šventinis laikotarpis dažnam asocijuojasi ne tik su dovanomis ir šiltomis akimirkomis su šeima, bet ir dosniai kalėdinia...
Gydytoja akušerė-ginekologė: šlapimo nelaikymas yra ne gėda, o liga
Šlapimo nelaikymas yra sveikatos problema, apie kurią kalbėti vengia didžioji dalis moterų. Nors šis sutrikimas nėra pav...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų