Ketvirtadienis, 2025.04.10
Reklama

Kontrolierius: globos įstaigose įsigalėjusios ydingos praktikos

www.lrt.lt | 2014-07-24 12:41:45

Seimo kontrolierius Augustinas Normantas reiškia susirūpinimą dėl itin didelio globos įstaigų skaičiaus Lietuvoje. Šalyje yra per 250 socialinės globos įstaigų vaikams ir suaugusiems, jose gyvena per 16 tūkst. asmenų.

Seimo kontrolierius pastebi, kad globos įstaigose gyvenantys asmenys laikomi nepilnaverčiais, nesugebančiais savimi pasirūpinti ir neskatinami arba nepakankamai skatinami būti savarankiškais. Be to, globos įstaigose vis dar taikomos fizinio suvaržymo priemonės – medicininiai diržai, patalpinimas į izoliavimo kambarį, teigiama Seimo kontrolierių įstaigos pranešime.

Suvaržymas
© Fotolia.com

„Iš esmės tai yra žmogaus orumą žeminančios priemonės. Tarptautinėje praktikoje reikalaujama jų atsisakyti. Tai yra kraštutinės priemonės, taikytinos tik išimtinais atvejais, kai asmuo iš tiesų kelia realią grėsmę sau arba aplinkiniams“, – pastebi Seimo kontrolieriaus patarėja Kristina Brazevič.

Pasak Seimo kontrolieriaus patarėjos, kai kuriose globos įstaigose tokių priemonių imamasi, kai „gyventojas gadina inventorių ir adekvačiai nereaguoja į pastabas“, „gyventojas neblaivus, triukšmauja“. Jos taip pat taikomos kaip bausmė už išėjimą iš pensionato neįspėjus darbuotojų, už rūkymą tualete, konfliktą su kitais gyventojais, įtariamą vagystę.

Seimo kontrolierius A. Normantas pastebi, kad globos įstaigose įsigalėjusi ydinga praktika, kai sprendimus dėl fizinio suvaržymo priemonių taikymo priima globos įstaigų administracija, nors tai turi nuspręsti gydytojas: „Tokių priemonių taikymas ne visuomet yra registruojamas specialiuose žurnaluose“.

A. Normantas atkreipia dėmesį, kad globos institucijose trūksta darbuotojų: slaugytojo padėjėjų, psichologų, socialinių darbuotojų, psichikos sveikatos priežiūros slaugytojų, gydytojų psichiatrų.

„Tokiose įstaigose gydytojų specialistų konsultacijos vykdomos nereguliariai, o gyventojams nesiūloma pasinaudoti valstybės finansuojamomis profilaktinėmis sveikatos tikrinimo programomis“, – tokius pastebėjimus įvardijo Seimo kontrolierius patarėja po apsilankymo keliose globos įstaigose.

K. Brazevič pastebi, kad didelėse globos institucijose itin sudėtinga užtikrinti asmens teisę į privatumą: „Tokiose institucijose gyvenimas – viešas. Asmenys retai turi galimybę pabūti vieni, būna atvejų, kai jie negali užsirakinti savo kambariuose, tualetuose. Kai kuriuose globos namuose vyrai ir moterys prausiasi tose pačiose patalpose“.

Globos įstaigose aplinka ne visur pritaikyta asmenims su fizine negalia, trūksta baldų, o gyventojų kambariuose neįrengta arba neveikia pagalbos iškvietimo sistema, patalynė keičiama rečiau nei kartą per savaitę.

Seimo kontrolierių įstatyme įtvirtinta Seimo kontrolieriaus teisė bet kuriuo paros metu įeiti į patalpas, kur ištisą parą laikomi asmenys. 2014 metų pradžioje Seimo kontrolierių įstaigai Seimas suteikė mandatą vykdyti nacionalinę kankinimų prevenciją laisvės apribojimo vietose pagal Konvencijos prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį ar baudimą fakultatyvų protokolą.

www.lrt.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
​Ministrė: už valstybės apmokėtas gydymo paslaugas pacientai neturi primokėti
Sveikatos apsaugos ministerijoje trečiadienį per spaudos konferenciją pristatyti įstatymų pakeitimai, kurie turėtų užtik...
Skausmui gydyti pradėta taikyti periferinė elektrinė nervų stimuliacija
Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Anesteziologijos, intensyvios terapijos ir skausmo gydymo centro Skausm...
Judėjimas ir veido oda: jie susiję kur kas labiau, nei galėtumėte pamanyti
Pavasarį daugelis žmonių pradeda aktyviau judėti – daugiau laiko praleidžiame gryname ore, sportuojame ir siekiame...
Venų varikozė: gyventi be skausmo, kompleksų ir komplikacijų baimės
Remiantis naujausiais Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, venų varikozė (kitaip – varikozinės venos...
Žmogaus papilomos virusas – nuo tikėjimo mitais iki nerimą keliančios statistikos
Lietuvoje sergamumo gimdos kaklelio vėžiu rodikliai išlieka vieni didžiausių Europoje ir viršija Europos Sąjungos (ES) v...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų