Trečiadienis, 2024.12.18
Reklama

Korupcija medicinoje: ar nedideli veiksmai sukels didelius pokyčius?

Mindaugas Savickas | 2013-09-09 00:01:02

Turbūt sudėtinga rasti kokį nors kitą reiškinį medicinoje, apie kurį tiek daug kalbama, bet tiek nedaug pavyksta padaryti. Nors prirašyta įvairiausių kovos su korupcija programų, įgyvendinama ne viena antikorupcinė iniciatyva, ženklesnių pokyčių nėra: SAM (Sveikatos apsaugos ministerijos) užsakyto sociologinio tyrimo duomenimis, 2012 m. kyšius sveikatos priežiūros įstaigose davė kas ketvirtas ten apsilankęs, o 70 proc. apklaustųjų Lietuvos gyventojų mano, kad „atsilyginus“ sveikatos priežiūros paslaugų kokybė pagerėja. Visgi „Vakarų Lietuvos medicinos“ pašnekovai sako, kad antikorupcinės iniciatyvos nėra kova su vėjo malūnais ir anksčiau ar vėliau teigiamų pasekmių turėtume sulaukti.

Pinigai
Vienas iš siūlomų kovos su korupcija medicinoje būdų - kyšių legalizavimas. Algirdo Kubaičio nuotr.

Teisėsaugos institucijos problemos neišspręs

2004-2008 m. „Transparency International“ Lietuvos skyriui vadovavęs visuomenininkas Rytis Juozapavičius „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė tiesiai šviesiai: tikslaus atsakymo į klausimą, ką daryti, kad dešimtmečius trunkanti korupcinė stagnacija būtų įveikta, jis nežino. R. Juozapavičius atkreipia dėmesį – specialiųjų tarnybų darbas gaudant ir baudžiant kyšininkaujančius medikus nebuvo ir tikriausiai niekada nebus rezultatyvus. „Atsižvelkime į faktą, kad esame maža šalis, ir gaudyti kvalifikuotą medicinos personalą, teikiantį svarbias paslaugas, matyt, nėra tinkamas kelias siekiant keisti korupcinę aplinką. Be to, tie, kurie turėtų gaudyti, patys kada nors sirgs, turi sergančių artimųjų, todėl tiesiog nedarys to efektyviai. Pataisykite mane, jeigu klystu, bet kiek atsimenu, nepriklausomoje Lietuvoje nebuvo atvejo, kuomet medikas būtų nuteistas už kyšininkavimą. Asmeniškai netikiu tomis bausmėmis – manau, kad jos tik kriminalizuotų dalį visuomenės ir dar labiau sukiršintų žmones“, – sakė R. Juozapavičius.

Rytis Juozapavičius
Rytis Juozapavičius sako, kad kyšių legalizavimas medicinoje duotų nemažos naudos. Asmeninio archyvo nuotr.

„Tiesa, buvo ne vienas toks bandymas, – prisiminė pašnekovas. – Tie bandymai sukėlė kultūrinį šoką, kuris parodė, kokia gili korupcinė kultūra yra susiformavusi. Juk daugelis žmonių mano, kad jei jie neduos daktarui, susirgs dar labiau. Todėl neša tuos pinigus. Tai stipri kultūrinė tendencija, neatsižvelgti į ją tiesiog neišeina. Todėl prieš teikiant kokius nors pasiūlymus būtina atsižvelgti į du, mano nuomone, faktus. Pirma – specialiosios tarnybos medikų negaudys ir neišgaudys, o antra – ta korupcinė kultūra susiformavusi, įsiskverbusi į sąmones ir pasąmones“.

Siūlo legalizuoti kyšius

R. Juozapavičius apibendrina – bausmės nenaudotinos masinio reiškinio, kuomet korupcinius veiksmus vykdo didesnė dalis gyventojų ir, matyt, dauguma medikų, atveju. Anot jo, perspektyvesnė priemonė būtų skaidrumo priemonių naudojimas. Viena iš jų – teikiamų paslaugų ekonominių mechanizmų viešinimas. „Kalbėti apie tai, kad už paslaugą jau sumokėta. Kiek kainuoja vieno ar kito specialisto konsultacija, procedūra, operacija? Kad atsirastų pinigų srautų matymas, supratimas. Tarkime, specialisto konsultacija kainuoja 50 litų. Pernelyg mažai, neatitinka realios paslaugos kainos? Tai jeigu neatitinka ir šių įkainių nesiruošiama didinti, įteisinkime kyšius. Kad žmonės mokėtų legaliai, o nuo šių gautų pajamų medikai susimokėtų mokesčius“, – sakė R. Juozapavičius.

Jis pasakojo – ši idėja gimė dar dirbant „Transparency International“, ir ją pristačius viešumoje kilo šioks toks triukšmas. Ypač piktinosi medikų atstovai – esą pasiūlymas diskredituojantis, įžeidžiantis. „Bet juk atmetus emocinį atspalvį – kaip čia siūlo legalizuoti kyšius – idėjos įgyvendinimas sukurtų tam tikrų teigiamų pasekmių. Visų pirma, ji nieko nediskredituotų daugiau, negu yra: kyšiai, juos duodantys ir imantys ir taip egzistuoja, nepriklausomai nuo idėjos. Antra, pagaliau tai būtų tvirtai pripažinta. Vis dar turime viešų asmenų, viešai teigiančių, kad tai tik atsidėkojimas ir problema neegzistuoja. Jie paprastai sako: „Ko jūs čia lendat, nėra jokios problemos, geriau pakalbėkime apie ką nors kita“. O legalizavimo atveju to veidmainiško neigimo tiesiog neliktų. Ir trečioji pasekmė – jeigu kyšiai būtų legalizuoti, žmonės jų suneštų dar daugiau. Be to, biudžetą papildytų nauji mokesčiai“, – daugiau rimtai negu juokais kalbėjo R. Juozapavičius.

Agnė Misiūtė
Agnė Misiūtė pažymi, kad daug medicinos studentų yra prieš vadinamuosius „atsilyginimus“. Asmeninio archyvo nuotr.

Pašnekovas pripažįsta, kad idėja yra šiek tiek provokuojanti ir gimusi daugiau iš desperacijos – juk šiame fronte pastebimesnių pokyčių nevyksta daugelį metų. Todėl, R. Juozapavičiaus teigimu, kyšių legalizavimas būtų geriau negu nieko.

Padėtį gali pakeisti jaunimas

R. Juozapavičius vis dėlto atkreipia dėmesį, kad viltis anksčiau ar vėliau sulaukti teigiamų pokyčių reali. Jau dabar daugėja stiprių jaunų žmonių, gydymo įstaigose neduodančių kyšių, o sugebančių išsireikalauti priklausančias paslaugas.

Taip pat pastaraisiais metais pastebimesni ir aktyvesni medicinos studentų veiksmai. Kaip pavyzdį jis mini studentų iniciatyvą „Geriausia padėka gydytojui – Jūsų šypsena“. Jos esmė – gydymo įstaigų savo pacientams siunčiamas signalas, kad norint padėkoti medikams neoficialūs mokėjimai nereikalingi.

Geriausia padėka gydytojui – Jūsų šypsena

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto studentė, Lietuvos medicinos studentų asociacijos (LIMSA) Vilniaus skyriaus direktorė Agnė Misiūtė yra viena iš šios iniciatyvos organizatorių. Praėjusiais metais 10, o šiais metais – 18 sveikatos priežiūros įstaigų viešai deklaravo, kad kyšiai čia nepageidautini, ir iškabino atitinkamo pobūdžio skelbimus.

„Noriu labai aiškiai pasakyti, kad daug medicinos studentų yra prieš vadinamuosius „atsilyginimus“ ir jų nepriims, kai taps gydytojais. Kai kam mūsų šalyje tai vis dar neįprastas pasaulėžiūros bruožas, bet jis gyvuoja ir, tikiuosi, tik stiprės. Vilties tikrai yra, tai rodo ir stiprėjantis iniciatyvos palaikymas, kurio sulaukėme šiemet  iš gydymo įstaigų“, – sakė A. Misiūtė.

Vilniaus Centro poliklinikoje užrašas „Geriausia dovana – Jūsų šypsena“ ant gydytojų kabinetų durų krinta į akis ir skatina gerą nuotaiką. Direktoriaus pavaduotoja medicinai Audronė Račkauskienė pasakojo, kad įstaigos apsisprendimas dalyvauti iniciatyvoje naudingas ir čia dirbantiems medikams, ir besigydantiems pacientams. „Daug pacientų mano – jeigu duos gydytojui, jis geriau gydys. Pasinaudodama proga noriu pasakyti, kad mūsų įstaigoje taip nėra. Gydytojai gauna darbo užmokestį pagal darbo sutartį. Užrašas „Geriausia dovana gydytojui – Jūsų šypsena“ būtent  tokią žinutę ir siunčia“, – šypsojosi A. Račkauskienė.

„Atrodytų, smulkmena, bet viešas vertybių deklaravimas yra labai svarbus. Jis rodo atitinkamą vadovų nusiteikimą, be to, organizacijoje kuria tam tikrą kultūrinį foną, padrąsina tuos, kurie duoti nenusiteikę. Be to, veikia ir tų, kurie linkę duoti, mąstymą. Įsivaizduokime žmogų, kuris atėjo su voku ir pamatė šį užrašą ant gydytojo kabineto durų. Esu tikras, kad ne vienam kyla tam tikrų minčių: „Pala pala, kaip čia dabar?.. Kodėl čia taip yra? Ar neapsijuoksiu su tuo savo voku?“, – kalbėjo R. Juozapavičius.

Iniciatyvos reikšmę įvardino prezidentė

Iniciatyva neliko nepastebėta ir prezidentės Dalios Grybauskaitės metiniame pranešime. „Medicinos studentai sukilo prieš kyšininkavimą, siūlydami ligoninėse ir poliklinikose gydytojams bent užsiklijuoti lipdukus, bylojančius, kad neimi kyšio. Ši antikorupcinė akcija didelio palaikymo nesulaukė. Tačiau būtent ji gali tapti ta jėga, kuri neleis grįžti seniems įpročiams ir pradės diegti sveikatos sistemoje naujas modernios vadybos tradicijas“, – šių metų birželio 11 d., skaitydama metinį pranešimą teigė Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Mindaugas Savickas

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Per šventes padaugėja apsinuodijimo maistu atvejų: kas tai lemia bei kaip apsisaugoti?
Šventinis laikotarpis dažnam asocijuojasi ne tik su dovanomis ir šiltomis akimirkomis su šeima, bet ir dosniai kalėdinia...
Gydytoja akušerė-ginekologė: šlapimo nelaikymas yra ne gėda, o liga
Šlapimo nelaikymas yra sveikatos problema, apie kurią kalbėti vengia didžioji dalis moterų. Nors šis sutrikimas nėra pav...
Pavojingas apsinuodijimas smalkėmis prasideda paprastu galvos svaiguliu
Šaltuoju metų laiku, kai prasideda šildymo sezonas ir gyventojai pradeda aktyviai naudoti šildymo įrenginius, smarkiai p...
Šventės ir negalavimai: kada kreiptis skubiosios pagalbos, o kada galima gydytis namuose?
Šventiniu laikotarpiu į Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) Skubiosios pagalbos skyrių paprastai kre...
Kepenų transplantacija: pacientui prireikė operacijos dėl parazitų pažeistų kepenų
31-erių metų Petras tapo pirmuoju pacientu šalyje, kuriam dėl itin retos ligos – kepenų echinokokozės, kai parazit...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų