Antradienis, 2024.12.17
Reklama

Korupcija sveikatos apsaugos sistemoje mažėja, tačiau tobulėti tikrai yra kur

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2017-10-13 15:00:30

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) užsakymu „Spinter tyrimų“ atliktas visuomenės nuomonės tyrimas parodė, kad žmonių, atsidėkojančių gydytojams dovanomis ar pinigais, lyginant su praėjusiais metais, sumažėjo 5 procentais. Tačiau smulkiosios korupcijos apraiškos pasireiškia vis dar itin dažnai, žmonėms trūksta žinių korupcijos prevencijos srityje.

Kyšis. Fotofolia.com nuotr.

Ministro patarėjos Nendrės Černiauskienės teigimu, siekiant užkirsti kelią korupcijai ir formuoti nepakantumą jai, į pagalbą pasitelkiamas galingas įrankis – viešumas. „Viešinamos iniciatyvos, geri pavyzdžiai, ypač – blogi, apie kuriuos turi žinoti visuomenė. Juk sveikatos sistema išlaikoma iš mokesčių mokėtojų pinigų. Taip pat daug dėmesio skiriama korupcijos prevencijai, kurios tikslas – mokant, šviečiant ir aiškinant užkirsti kelią veiksmams, kurie neturi vykti sveikatos sistemoje“, - sako N. Černiauskienė.

Neseniai atlikto tyrimo duomenimis, penktadalis gydymo įstaigose apsilankiusių respondentų teigė vienaip ar kitaip neoficialiai atsiskaitę su gydytoju ar kitu medicinos darbuotoju: 13 proc. neoficialiai davė pinigų (2016 m. tokių žmonių buvo 19 proc.), 7 proc. davė kitokių dovanų (2016 m. – 5 proc.) Pinigų gydytojams ar kitiems medicinos darbuotojams dažniau davė moterys, 36 m. ir vyresni respondentai bei didesnių pajamų grupių atstovai.

„Tyrimo duomenys, rodantys, kad korupcija mažėja, nuteikia optimistiškai. Matome, kad žmonės vis rečiau atsiskaito neoficialiais mokėjimais ar dovanomis ir per metus net 5 procentais sumažėjęs kyšius duodančių žmonių skaičius iš tiesų yra puikus rodiklis. Tačiau daugeliui dar trūksta elementarių žinių, kad kyšininkavimas laikomas nusikaltimu ir gali užtraukti atsakomybę ir „padėkos-kyšio“ davėjui ir „dovanos-kyšio“ gavėjui“,– sako N. Černiauskienė.

Tyrimas parodė, kad ir toliau populiariausios gydytojams ar kitiems medicinos darbuotojams duodamos dovanos yra saldainiai, šokoladas. Iš 7 proc. davusiųjų gydytojams dovanas – saldainius gydytojams davė 46 proc., o kavą gydytojams siūlo 44 proc. žmonių. Taip pat gydytojams siūlomas alkoholis, gėlės, maisto produktai.

Dažniausiai neoficialiai atsiskaityta poliklinikoje su gydytoju specialistu, taip elgėsi net 38 proc. respondentų. 32 proc. respondentų nurodė neoficialiai davę pinigų ar kitokių dovanų šeimos gydytojui, 28 proc. – gydytojui nacionalinio lygmens (vienoje iš universitetinių) ligoninėje. 14 proc. neoficialiai atsiskaitė su slaugos personalu. Geriausi rodikliai regioninio ir rajoninio lygmens ligoninėse, čia kyšių duodama mažiausiai.

Dažniausiai neoficialiai su medicinos darbuotojais atsiskaitoma norint gauti geresnę, kokybiškesnę paslaugą, šis rodiklis per metus gerokai sumažėjo. Tačiau neramina, kad vis daugiau žmonių gydytojams duoda dovanas tiesiog norėdami nuoširdžiai atsidėkoti, šis rodiklis per metus išaugo beveik 20 proc. Trečdalis apklaustųjų duodami kyšį tikėjosi greičiau gauti paslaugą, 12 proc. respondentų taip elgtis paskatino noras gauti paslaugą apskritai, nes kitu atveju ji nebūtų suteikta. 11 proc. respondentų teigimu, gydymo įstaigos darbuotojas netiesiogiai davė suprasti, kad pageidautų neoficialios priemokos ar dovanos. 8 proc. respondentų renkasi neoficialiai atsiskaityti, kadangi, jų nuomone, visi taip daro, tai yra priimta 1 proc. teigimu, medicinos darbuotojas pareikalavo, tiesiogiai paprašė neoficialios priemokos ar dovanos.

SAM primena, kad už kyšio davimą ir ėmimą atsako ir pacientas, ir gydytojas. Bet kokio dydžio neleistina dovana yra laikoma kyšiu. Padėkoti gydytojui galite parašydami laišką jo vadovui, ministerijai. Dovana gydytojui (gėlės, šokoladas, kava, paveikslai ir kt.) leidžiami tik gydytojo privačiame gyvenime, jo artimų asmenų rate. Visos sveikatos paslaugos yra nemokamos, o esant priemokai ją pacientas turi sumokėti specialiame „kasos“ langelyje, gauti apmokėjimo kvitą.

Esant kyšio davimo atvejui, pacientui palikus pinigus, gydytojas privalo skambinti 112, neliesti paliktų pinigų – kas užtikrintų efektyvesnį tyrimą. Esant kyšio prievartavimo atvejui pacientų prašome raštu informuoti STT ir SAM. Jūsų anonimiškumas garantuojamas.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kokios procedūros naudingos sergantiems sensorine aksonine polineuropatija?
Klausimas. Kokios procedūros naudingos sergantiems neaiškios kilmės sensorine aksonine polineuropatija? Ar jiems pa...
Lytiškumo ugdymas: su vaikais kalbėkime natūraliai
„Mama, tėti, o kaip aš atsiradau?“ – tai klausimas, anksčiau ar vėliau nuskambantis kiekvienuose namuo...
5 geriausi vitaminai nuo plaukų slinkimo
Gražūs plaukai – yra svarbu tiek moterims, tiek vyrams. Ypač dažna problema yra plaukų slinkimas ir nors tai &ndas...
Apledėjusi kelio danga: kas gali apsaugoti vairuotojus ir pėsčiuosius
Plikledis kelyje sukuria pavojingas situacijas, kurios dažnai baigiasi automobilio slydimu. Deja, šių vairavimo aplinkyb...
Psichologė apie savęs ir savo vietos paieškas paauglystėje
Sunku su tais paaugliais – teiginys, kurį priimame kaip aksiomą. Auklėti paauglį – tėvystės egzaminas, mokyt...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų