Penktadienis, 2025.04.04
Reklama

Kosulys - ne tik peršalimo ligų palydovas. Ką būtina žinoti?(1)

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2018-01-30 09:41:50

Kosulys kartais atrodo neišvengiamas permainingos žiemos bei peršalimo ligų sezono palydovas. Ir nors savaime jis nėra liga, o tik apsauginė organizmo reakcija, kuria siekiama iš kvėpavimo sistemos pašalinti dirgiklius, tačiau specialistai perspėja į kosulį žvelgti rimtai. Ilgalaikis, kasdienis kosulys - signalas, kad būtina apsilankyti pas gydytoją.

© PIxabay.com

Ne visada kaltas peršalimas

Dažniausia kosulio priežastis - kvėpavimo takų uždegimas, tačiau jį sukelti gali ir daugybė kitų ligų. „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Jolanta Skinderskienė sako, kad kosulys pats savaime nėra liga, bet gali būti net kelių ligų simptomas.

„Kosulį išprovokuoti gali ir virusinė arba bakterinė infekcija, sezoninės alergijos, svetimkūniai, padidėjęs skrandžio rūgštingumas, taip pat rūkymas. Kartais nesunku suprasti, kad tai būtent virusinės infekcijos simptomas, tačiau jei bendra savijauta tarsi gerėja, o kosulys ypač drėgnas užsilieka, tai ženklas, kad organizmas vis dar sveiksta ir jam reikia šiek tiek laiko“, - sako vaistininkė.

Pasak jos, ypač svarbu skirti šlapią, vadinamąjį produktyvų kosulį, nuo sauso, o pastarąjį skystinti ar slopinti tik pasitarus su gydytoju.

„Vaistinėje šiuo metu sulaukiame daugiau žmonių, kurie ieško priemonių sausam kosuliui slopinti ar gleivėms skystinti. Tai suprantama, nes sausas kosulys labai vargina, jis neproduktyvus, nes žmogus nieko neatsikosti. Tačiau klaida esant sausam kosuliui, gleivėms skystinti gerti acetilcisteino klasės vaistus ar kitokius preparatus, kurie didina skreplių kiekį. Šiuos vaistus reikia pradėti gerti tik tada, kai gydytojas išsiaiškina kosulio priežastis, fiziologiją ir bronchų laidumo būklę. Sauso kosulio periodu geriami gleives skystinantys vaistai tik erzina kvėpavimo takus ir žmogus dar smarkiau kosėja“, - aiškina J. Skinderskienė.

Antibiotikai - ne išeitis

Pasak vaistininkės, dar didesnė klaida – kai žmonės, stengdamiesi kosulį kuo greičiau išsigydyti, vartoja antibiotikus.

„Stiprus kosulys, kamuojantis kitais požiūriais sveiką suaugusįjį, dažniausiai būna virusinis, jam gydyti antibiotikų nereikia. Ūmus kosulys gali tęstis 7-14 dienų, tačiau tinkamai gydomas jis praeina. Į medikus kreiptis būtina, jei kamuoja lėtinės plaučių ligos ar kiti lėtiniai susirgimai, pacientas kosėja ilgiau nei 3 savaites, trūksta oro ar kvėpuojant girdėti švokštimas, kosėjant pasirodo kraujo ar rudų skreplių, jei kosulys greitai stiprėja. Jei ligos metu atsiranda kosulys naktį, pasikonsultuoti su šeimos gydytoju taip pat būtina“, - aiškina vaistininkė.

Jos teigimu, kartais ligoniai nepasitarę su gydytoju ar vaistininku stengiasi kaip galėdami greičiau pasveikti ir ima vartoti net kelis tarpusavyje nesuderinamus vaistinius preparatus.

„Kai kada pasitaiko, kad žmonės vienu metu nesusimąstydami vartoja ir gleives skystinančius, ir atsikosėjimą slopinančius vaistus, taip pat peršalimo simptomams mažinti skirtus preparatus, kuriuos taip pat būtina vartoti itin atsakingai, nes jų pagrindinė veiklioji medžiaga - paracetamolis, kurio lengva perdozuoti. Tad vaistus būtina derinti ir dėl jų vartojimo pasitarti su gydytoju ar vaistininku“, - sako J. Skinderskienė.

Kai ligonio būklė gerėja, padėti gali ir įvairios liaudiškos priemonės, vaistažolių arbatos. Taip pat labai svarbu pačiam ligoniui ir visiems aplinkiniams tinkamai rūpintis, kad virusas neplistų.

„Ypač pavojingas sergančiojo peršalimu kosulys, juk virusai plinta oro-lašeliniu būdu, tad galima užkrėsti aplinkinius. Tiek kosintiems, tiek šalia būnantiems žmonėms labai svarbu dažnai plauti rankas, stengtis neliesti nosies ir akių, nesinaudoti bendrais įrankiais ir indais, pasirūpinti imuniteto stiprinimu“, - patarimus dalina specialistė.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikų medikai pirmą kartą Lietuvoje operavo dar negimusį vaisių
Gabrielė 25-ąją nėštumo savaitę Šiauliuose ultragarsinio tyrimo metu sužinojo, kad vaisiaus kojytė yra stipriai padidėju...
Sodininkystės sezonas: kokie pavojai slypi dirbant sode?
Gamtai bundant ir sužaliavus pirmiesiems augalams, sugrįžta ne tik malonumas laiką praleisti dirbant sode, bet ir pavoja...
Ką reikėtų turėti namų vaistinėlėje ekstremalios situacijos atveju
Nerami geopolitinė padėtis skatina vis daugiau žmonių rūpintis savo saugumu. Viešojoje erdvėje diskutuojama apie būtinia...
Vaikai rinksis visavertį maistą, kai sveika mityba taps visos šeimos ritualu
Daugelis tėvų susiduria su iššūkiu – nevalgiu ar išrankiu vaiku, kuriam sunku įtikti. Tačiau būtent vaikystėje for...
Per 200 kartų kraujo dovanojęs donoras: „Aš bijau adatų“
Kiekviena kraujo donorystė – tai galimybė išgelbėti gyvybę. Ligoniai, patyrę sunkius sužalojimus, onkologiniai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų