Sekmadienis, 2025.04.13
Reklama

Kraujo donorų prašoma susitelkti

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2018-10-31 13:32:38

Artėjant lapkričio 1-ajai, Visų Šventųjų dienai, Nacionalinis kraujo centras (NKC) kreipiasi į donorus su prašymu susitelkti. Poilsio dienomis sparčiai nyksta kraujo rezervai, o kraujo poreikis, atvirkščiai – stipriai išauga.

Nacionalinio kraujo centro nuotr.

 

„Norime padėkoti žmonėms, kurie visuomet atsiliepia į mūsų prašymus paaukoti kraujo. Sutelktai dirba ir NKC darbuotojai. Tačiau artėjant laisvadieniams pradedame nerimauti, mat daugelis nuolatinių donorų išvažiuoja, kitaip planuojasi savo laiką. Susidarius tokiai situacijai, nelengva sukaupti pakankamą atsargų rezervą, tačiau dedame visas pastangas, kad užtikrintume reikiamą donorų skaičių“, –atkreipia dėmesįlaikinoji NKC vadovė Ignė Klangauskienė.

Pažymima, kad šiuo metu labiausiai laukiama pirmos neigiamos O (I)Rh- ir antros teigiamos A(II)Rh+ kraujo grupes turinčių donorų. Kaip teigiaDonorystės skyriaus vedėjos pareigas laikinai einanti Eglė Paukštytė,tikimybė susidurti su kraujo stygiumi laisvadieniais ir ypač ilgaisiais savaitgaliais yra tikrai nemaža pirmiausiai dėl to, kaddalis studentų ir darbingo amžiaus gyventojų išvyksta iš miestų.Atsargos kritinę ribą gali pasiekti ir dėl išaugusių eismo įvykių bei nelaimingų atsitikimų skaičiaus.Todėl stengiamasi donorų aktyvumą išlaikyti.

„Aktyvių ir pilietiškų donorų dėka ilgiau trunkančiomis poilsio dienomis sveikatos priežiūros įstaigos gali veikti kaip įprastai, nekyla grėsmė dėl kraujo stygiaus nukelti planuojamas ar atšaukti ekstrines operacijas ir ligų gydymą“, – pažymi E. Paukštytė.

Skirtingų kraujo grupių poreikis

 

NKC praneša, kad prasidėjus šaltajam sezonui, gali kilti ir daugiau iššūkių. Pastebėta, kad atvėsus orams dėl peršalimo ir kvėpavimo ligų paūmėjimo nebesulaukiama daugelio nuolatinių kraujo donorų. Po ligos kraujo galima duoti tik tuo atveju, jei simptomai išnyko daugiau nei prieš 2 savaites ir donoras jaučiasi gerai.

Nepaisant visų iššūkių, laikinoji NKC vadovė I. Klangauskienė teigia, kad kraujo ligoninėms reikia nuolat. O tuo, kokią svarbą turi kraujo donorų darbas, dar kartą buvo galima įsitikinti ką tik įvykusiuose NKC Garbės donorų apdovanojimuose. Jų metu mama ir dukra dėkojo donorams už išgelbėtą mergaitės gyvybę. Tam prireikė net 150 skirtingų donorų kraujo.

„Matydami, kad galime susidurti su kraujo trūkumu, iš anksto kreipiamės į donorus – ne tik į esamus, bet ir į būsimus, kurie galbūt kaip tik dabar išdrįs padovanoti kraujo. Juk vienas donoras gali išgelbėti net trijų žmonių gyvybes“ , – sako I. Klangauskienė.

NKC primena, kad kraujo donorais gali būti 18–65 metų amžiaus žmonės. Nusprendus atlikti donorystės procedūrą, reikėtų būti pailsėjus, išgėrus vandens arba arbatos, su savimi turėti asmens dokumentą.

Visi, norintys paaukoti kraujo, gali tai padaryti NKC padaliniuose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, taip pat viešųjų akcijų metu. Savaitgaliais vilniečiai paaukoti kraujo gali ir prekybos centre „CUP“ (Upės g. 9, Vilnius). Darbo laikas – I–VI 11–19 val., VII 12–16 val.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sterilizacija – nematomas, bet svarbus žingsnis rūpinantis pacientų saugumu
Ar kada susimąstėte, kas nutinka su medicinos priemonėmis po operacijos, procedūros ar tyrimo? Pavyzdžiui, kaip paruošia...
Fiksuoti dantų protezai: sprendimas, keičiantis ne tik šypseną, bet ir gyvenimą
Dantų netekimas – ne tik estetinė, bet ir funkcinė bei psichologinė problema, su kuria susiduria daugybė žmonių. N...
Už ekrano – spąstai vaikams, kurių nematome: ko imtis jau dabar?
Reaguodama į pastaruoju metu viešai nuskambėjusius skaudžius įvykius dėl vaikų savižalos ar net mirties atvejų, Sveikato...
Patinimas, diskomfortas, spaudimas – ar tai išvarža?
Su pilvo išvaržomis susiduria įvairaus amžiaus žmonės, dažniausiai – rūkantieji. Įprastai pilvo išvarža staigaus s...
Vilniuje – pirmoji storosios žarnos naviko endoskopinė operacija
Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje atlikta pirmoji sostinėje sudėtinga endoskopinė operacija, kurios metu jaunai pac...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų