Kad ir kaip keistai skambėtų, tačiau tokius rezultatus atskleidė neseniai prestižiniame žurnale „Blood“ paskelbto tyrimo rezultatai. Jie privers mus naujai pažvelgti į kraujo vėžio atsiradimo ir progresavimo mechanizmus. Nedidelio, tačiau gerai suplanuoto tyrimo rezultatai parodė, kad gydymas vien antibiotikais sergant pradinių stadijų difuzine didelių B ląstelių skrandžio limfoma daugiau nei dviem trečdaliams pacientų padeda pasiekti ligos remisiją.
Rezultatai nustebino
Iki šiol buvo gerai žinoma apie limfomos, kuri kilusi iš skrandžio gleivinės audinio – MALT limfomos, – gydymą antibiotikais. Pastaroji limfoma išsivysto dėl plačiai paplitusios bakterijos Helicobacter pylori poveikio skrandžio gleivinei. Gydant antibiotikais ši bakterija pašalinama, taip pašalinant ligą sukeliantį faktorių. Rezultatai gydant MALT limfomą tokie geri, kad daugeliui pacientų chemoterapijos ir kitų gydymo metodų neprireikia.
Naujo tyrimo rezultatai buvo netikėti, kadangi manyta, jog difuzinė didelių B ląstelių limfoma (DLBCL) niekaip nesusijusi su skrandžio H. pylori infekcija. Ši limfoma iki šiol sėkmingai gydyta išskirtinai chemoterapija.
Tyrime dalyvavo 50 neišplitusia liga (IE, IIE stadija) sergančių pacientų, kuriems nustatyta skrandžio gleivinės kolonizacija H. pylori. Trečdalis pacientų sirgo standartine DLBCL, likusiems buvo nustatyta MALT tipo limfoma. Atitinkamai 68,8 proc. ir 56,3 proc. pacientų po gydymo kurso standartinėmis antibiotikų schemomis nustatyta ligos remisija. Ši remisija išliko stebint pacientus 7,7 metų, tik vienas pacientas per stebėjimo laikotarpį mirė nuo plaučių vėžio.
Vien antibiotikais negydytų
Klaipėdos jūrininkų ligoninės Onkohematologijos skyriaus vedėja gydytoja hematologė Ligita Malciūtė paaiškino, kad difuzinė didelių B ląstelių limfoma (DDBLL) - viena dažniausiai pasitaikančių limfomų ir sudaro apie 30-40 proc. visų ne Hodžkino limfomų. „DDBLL, kaip ir daugelio kitų limfomų, išsivystymo priežastys nėra aiškios“, - sakė gydytoja.
Lietuvoje DDBL limfomos gydomos chemoterapijos, biologinės terapijos ir radioterapijos deriniais. Gydymas, anot L. Malciūtės, priklauso nuo ligos stadijos ir prognostinių faktorių. „O prognozė šiais laikais nebloga, 5 metų bendras išgyvenamumas yra didesnis nei 50 proc.“, - tvirtino portalo konsultantė.
Uostamiesčio hematologei minimo klinikinio tyrimo rezultatai yra įdomūs, bet tik tiek. „Šis tyrimas buvo pristatytas praėjusių metų Europos hematologų konferencijoje ir didesnio susidomėjimo ar diskusijų nesukėlė, nes labai nedidelis tiriamųjų skaičius, tyrimo centras taip pat yra nedidelis (tai ne multicentrinis tyrimas). Todėl klinikinėje praktikoje skrandžio DDBLL tikrai negydyčiau vien antibiotikais“, - sakė gydytoja.
vlmedicina.lt
Šaltinis
Blood. 2012 Mar 7; SH Kuo, KH Yeh, MS Wu, CW Lin, PN Hsu, HP Wang, LT Chen, AL Cheng