Ketvirtadienis, 2024.11.21
Reklama

Kraujospūdžio matavimas namuose: 7 taisyklės, kurias dažnai pamirštame

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2024-10-09 10:00:58

Kraujospūdžio matavimas yra itin svarbi praktika namuose, siekiant išvengti rimtų sveikatos problemų, susijusių su širdies ir kraujagyslių ligomis. Vis dėlto neretai daugelis žmonių, matuodami kraujospūdį, daro keletą klaidų bei pamiršta svarbias taisykles, kurios gali turėti įtakos rezultatų tikslumui.

Matuoja kraujospūdį
Kraujospūdžio matavimas / Algirdo Kubaičio nuotr.

Padidėjusio kraujospūdžio simptomai

„Apie padidėjusį kraujospūdį gali išduoti padažnėję galvos skausmai, nuolatinis nuovargis, intensyvus prakaitavimas, veido raudonis, kraujosruvos akyse, o ilgainiui galima pastebėti padidėjusį kūno svorį. Visgi, padidėjęs kraujospūdis arba hipertenzija neretai vadinama „tyliąja žudike", kadangi kartais žmogus gali nepajusti nė vieno iš šių simptomų ir net nežinoti, kad serga šia liga, kol nepasireiškia rimtos komplikacijos", – pasakoja „Eurovaistinės" vaistininkė Elvyra Ramaškienė.

Normalus kraujospūdis yra 120/80 mmHg, o jeigu jis viršija 139/85 mmHg, patariama kreiptis į gydytoją.

„Net jeigu neturite sveikatos nusiskundimų, nesvarbu, kokio amžiaus jūs būtumėte, vertėtų kraujospūdį reguliariai pasitikrinti bent porą kartų per metus. Tai gali padėti laiku atpažinti arterinę hipertenziją bei pradėti gydymą", – pataria E. Ramaškienė.

Reguliarus kraujospūdžio matavimas gali padėti laiku užkirsti kelią širdies ir kraujagyslių ligoms, tačiau lygiai taip pat vaistininkė pataria pasikartoti žinias ir įsivertinti, ar iki šiol teisingai matavotės kraujospūdį.

1. Kraujospūdį tikrinkite kasdien tuo pačiu metu

„Žmonėms, kurie serga širdies ir kraujagyslių ligomis arba turi didesnę jų riziką, patariama kraujospūdį matuoti reguliariai – kasdien tuo pačiu metu. Tai svarbu dėl to, kad mūsų kraujospūdis per dieną svyruoja dėl įvairiausių priežasčių – fizinio aktyvumo, mitybos, streso, miego ar netgi paros laiko įtakos. Tad jei kraujospūdį matuosite skirtingu metu, gauti duomenys gali būti netikslūs", – pasakoja „Eurovaistinės" vaistininkė E. Ramaškienė.

2. Prieš kraujospūdžio matavimą – 15 minučių nusiraminimui

Vaistininkė teigia, kad prieš matuojant kraujospūdį labai svarbu atsipalaiduoti ir bent 15 minučių ramiai pailsėti, pasėdėti. Tai būtina, nes net nedidelis fizinis aktyvėjimas, skubėjimas ar trumpalaikė įtampa gali iškreipti kraujospūdžio matavimo rezultatus.

3. Sėdėkite ir kojas laikykite ant žemės

„Kai matuojate kraujospūdį, labai svarbu sėdėti tinkamoje pozicijoje. Kojas laikykite tvirtai ant žemės, o nugarą priglauskite prie kėdės. Jeigu kojas sukryžiuosite ar leisite joms kaboti ore sėdint, kraujospūdis gali padidėti dėl raumenų įtampos. Tuo tarpu, jeigu matuojate kraujospūdį gulinčiam pacientui, sunerimti nereikėtų. Tik svarbiausia tuomet visada kraujospūdį matuoti toje pačioje pozoje", – pasakoja vaistininkė E. Ramaškienė.

4. Visada matuokite kraujospūdį toje pačioje pozoje

„Nuoseklumas kraujospūdžio matavime yra itin svarbus. Jei kiekvieną kartą matuojatės kraujospūdį skirtingoje pozoje – pavyzdžiui, kartais stovint, o kartais sėdint, – gausite skirtingus rezultatus, kurie gali suklaidinti ir apsunkinti galimybes įsivertinti savo stabilų kraujospūdį", – teigia E. Ramaškienė.

5. Kraujospūdį matuokite ant tinkamos rankos

„Daugelis nežino, kad kraujospūdžio rezultatai gali skirtis priklausomai nuo to, ant kurios rankos jį matavote. Dažniausiai rekomenduojama matuoti kraujospūdį ant tos rankos, kurioje kraujospūdis yra aukštesnis. Tai dažnai būna kairė ranka. Pradžioje rekomenduojama matuoti kraujospūdį abiem rankoms, kad sužinotumėte, kurioje pusėje yra didesnis spaudimas", – pataria vaistininkė E. Ramaškienė.

6. Venkite matuotis kraujospūdį po kavos ar ką tik pavalgius

Kofeinas gali padidinti kraujospūdį, todėl vaistininkė pataria bent 30 minučių prieš kraujospūdžio matavimą nevartoti kavos, žaliosios arbatos ar kitų tonizuojančių gėrimų. Lygiai taip pat ji pataria nesimatuoti kraujospūdžio ką tik pavalgius.

7. Užsirašykite kraujospūdžio matavimų rezultatus

„Pabandykite vesti kraujospūdžio matavimų dienoraštį. Jame užsirašykite rezultatus, matavimo laiką, taip pat galite pasižymėti, kaip jautėtės prieš matavimą. Ši informacija gali padėti gydytojui įvertinti jūsų būklę, nustatyti galimus kraujospūdžio pokyčius bei paskirti tinkamą gydymą", – sako E. Ramaškienė.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Empatijos galia: pasirinkimo gyventi kibirkštį gali įžiebti nuoširdus pokalbis
Kreiptis pagalbos nėra gėdos ar silpnumo požymis – priešingai, tai rodo rūpestį savo emocine sveikata ir gyvenimo...
Priklausomybių specialistai: nekaltų svaiginamųjų medžiagų nebūna
Nors neretai linkstama manyti, jog nikotinas ar alkoholis ne tokia skaudi blogybė kaip narkotikai, vis dėlto bet kokios...
Gimdos polipai: nors gerybiniai, ne tokie jau nekalti
Apskaičiuota, kad viena iš 10 moterų savo gimdoje turi polipų – nepiktybinių gimdos gleivinės išaugų, įs...
Sergančiųjų diabetu skaičius Lietuvoje sparčiai auga: kaip jo išvengti ir kaip padėti sergančiajam
Pasaulyje 1 iš 11 suaugusiųjų serga cukriniu diabetu. Lietuvoje cukriniu diabetu serga apie 5 proc. visų gyventojų. Higi...
Ką daryti, kad medicinos įrangos pardavimų valdymas būtų efektyvesnis?
Medicinos įrangos pardavimų rinka pasižymi griežtais reikalavimais, sudėtingomis tiekimo grandinėmis ir klientų aptarnav...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų